Akcie

24.5. - 31.12.2025  

125 rokov muzejnictva_vystava_web titulka.png

Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica

125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici


 

25.5. - 8.8.2025  

My sme malí múzejníci.jpg

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

My sme mali múzejnici 2025

- denný letný projekt pre deti od 7 do 11 rokov, dva turnusy:
21. - 25. júl
4.- 8. august


 

27.5. - 15.7.2025  

c_cesta_casom_1050.png

Prírodovedné múzeum SNM, Bratislava

Cesta časom

Výstava Cesta časom prezentuje kultúrne dedičstvo Bulharskej republiky prostredníctvom dvoch tém. 
Bulharsko a mozaiky pochádza z autorskej dielne Fondu Balkánske dedičstvo Štátneho kultúrneho inštitútu Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky s cieľom predstaviť detaily antických, stredovekých a súčasných mozaík, ktoré boli vytvorené rôznymi kultúrami počas posledných dvoch tisícročí. Najpočetnejšie zastúpené sú antické a mozaiky 20. storočia. Reprodukcie 26 mozaík sú doplnené QR kódmi, cez ktoré sa návštevníci dostanú do virtuálnej časti výstavy. Tu nájdu informácie o vystavovaných objektoch, údaje o ich polohe na mape, informácie o inštitúciách a organizáciách, vďaka ktorým sa stali súčasťou projektu, ako aj krátke populárno-vedecké texty.

Výstava Tajomstvá a záhady Heracley Sintiky, predstaví 8 najvzácnejších exponátov fondu Historického múzea mesta Petrič. Výstava je venovaná antickému mestu  Heraclea Sintika, o ktorom písali už starovekí autori Homér, Herodotos a Titus Livius, hoci presne nepoznali jeho polohu. V roku 2002 polícia náhodne vypátrala kamennú platňu, ktorá sa neskôr stala kľúčom k lokalizácii mesta. Ukázalo sa, že kamenná stéla je listom cisára Galéria Valéria Maximiána (293 – 311) obyvateľom Heracley Sintiky. Mesto, ktoré založil trácky kmeň Sintov a stalo sa dôležitým centrom Filipa a Alexandra Macedónskeho, sa tak podarilo lokalizovať do dnešného Bulharska do oblasti medzi Grécke a Severné Macedónsko. Od roku 2007 sa pod vedením prof. Ľudmila Vagalinského vykonáva systematický archeologický výskum Heracley Sintiky. Objavili sa mramorové a hlinené stély, sochy a iné nálezy. Výstava predstaví aj kópie (obetných) rituálnych platní, mozaikových figúr a sôch Herakla, tráckeho jazdca, majstrovsky vypracovaného vo vysokom reliéfe, bohyňu Nemesis a Niké, bustu Dionýza, divadelnú masku, vyrobenú z hliny, neskôr glazovanú, hlavu neznámej ženy a iné.
Výstava vznikla v spolupráci Bulharským kultúrnym inštitútom a Slovenskou archeologickou spoločnosťou.


 

27.5. - 31.7.2025  

Anatomia_pamiatky_K4.jpg

Považské múzeum v Žiline

Anatómia pamiatky

Vo výstavnej sále Budatínskeho hradu je od 27. mája 2025 prístupná nová výstava s názvom Anatómia pamiatky, ktorá priblíži význam a hodnotu stavebných pamiatok. Dôležitosť objektov podčiarkne ukážka vybraných stavebných techník od základov až po strechu a ich vzájomné súvislosti. Autormi výstavy sú Ing. arch. Peter Krušinský, PhD. zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a Doc. Ing. Oto Makýš, PhD. zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Návštevníci uvidia prierezovo konštrukcie, ktoré tvoria pamiatku ako celok a zároveň zvýrazňujú jej hodnoty. „Na výstave sa nachádzajú banery zobrazujúce konštrukčné časti objektu, od zakladania, cez spôsob a vymeranie stavby v mierach na ploche až po konštrukciu, zvlášť stropy, klenby a krovy. Priestor je venovaný aj drevostavbám,“ približuje P. Krušinský, ktorý sa zaoberá technológiami súvisiacimi s používaním historických mier pri navrhovaní objektov.

Súčasťou výstavy budú tiež rôzne exponáty, napríklad krytiny, 3D modely historických krovov alebo historické kolkované tehly. „Záujemcovia sa môžu tešiť na ukážku historických mierok Bytčianskeho zámku, Sobášneho paláca v Bytči, ale aj 3D model časti krovu z Dómu sv. Martina v Bratislave,“ dodáva jeden z autorov výstavy.

Výstava, ktorá predstavuje pamiatky najmä zo Slovenska, ale aj iných európskych krajín, bude prístupná v priestoroch Budatínskeho hradu do 31. júla 2025.


 

27.5.2025 - 30.4.2026  

Vlak v meste.jpg

Múzeum dopravy v Bratislave

Vlak v meste

Autori výstavy: Ľubomír Deák, Martin Entner, Michal Jajcaj 

Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo pre verejnosť v spolupráci s občianskym združením Bratislava a jej premeny novú obrazovú výstavu s názvom „Vlak v meste“.

Výstava návštevníkom pripomína dve výročia, ktoré sa viažu k dnes už zaniknutým železničným tratiam na území hlavného mesta – 185. výročie začatia prevádzky prvej konskej železnice v Uhorsku medzi Bratislavou a Svätým Jurom (4. októbra 1840)  a 40. výročie zastavenia osobnej železničnej dopravy do stanice Bratislava-Filiálka a zastávky Bratislava-Slovany  (júl 1985).  

Kedysi industriálna časť Bratislavy na východnom okraji centra mesta, ktorú obyvatelia poznajú pod názvom Nivy, zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kým staršie generácie Bratislavčanov už len nostalgicky spomínajú na pôvodnú podobu tejto mestskej štvrte, najmladšie generácie ani netušia, že na uliciach Karadžičova, Metodova či Trnavská cesta jazdili kedysi aj vlaky.  Po dnes už neexistujúcich tratiach jazdili vlaky, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu smerom do Petržalky, Trnavy či Komárna, najmä však vlaky nákladné, smerujúce do železničných vlečiek významných priemyselných podnikov, vrátane bratislavského prístavu. Obrazová výstava návštevníkov prostredníctvom porovnania dobových a súčasných fotografií zoznámi s historickou podobou tejto časti mesta a jej následnou rozsiahlou premenou v uplynulých desaťročiach.


 

31.5. - 20.9.2025  

plagát trh starožitností.jpg

Múzeum Červený Kameň SNM, Častá

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň vás pozýva na tohtoročné Trhy starožitností, ktoré
sa uskutočnia 26. apríla, 31. mája, 28. júna, 26. júla, 16. augusta a 20. septembra 2025 vždy v čase od 7.30 do 12.00 hod.

 

Máte radi krásne a zaujímavé veci z minulosti? Prichádza príležitosť, ako si môžete pridať do svojej zbierky originálne starožitnosti a staré predmety s históriou a príbehom.
Na našom trhu nájdete unikátne starodávne nábytky, knihy, obrazy, fotografie, mince a mnoho ďalších predmetov. Každý predmet je originálny a jedinečný, takže si môžete byť istí, že si vyberie každý z vás.
Vstúpte do sveta starožitností a užite si atmosféru, ktorá vonia históriou. Pozvite priateľov a rodinu na deň plný objavov a zážitkov.
Tešíme sa na vás na hrade Červený Kameň, kde minulosť ožíva na každom kroku.


 

2.6. - 15.8.2025  

Tatry a Liptov v dielach Jána Galka.jpg

SMOPAJ, Liptovský Mikuláš

Ján Galko

Autorská výstava obrazov.

Ján Galko tvorí s väčšími či menšími prestávkami už viac ako 30 rokov. Opakovane sa vracia k téme Tatier a Liptova - potulky tatranskou prírodou sú pre neho stálou inšpiráciou.

Autor Ján Galko sa radí k neprofesionálnym výtvarníkom. Pracuje pre radosť z maľby a svojimi dielami sa snaží sprostredkovať vnútornú i vonkajšiu krásu vecí, ktoré ho zaujmú.

Okrem krajinomaľby má záľubu v maľovaní zátiší a tiež v abstraktnej i portrétnej tvorbe inšpirovanej dielami Rembrandta.

Striedavo žije v Bratislave a na Liptove, kde sa venuje maľovaniu, turistike a lyžovaniu.

Vernisáž výstavy sa bude konať 2. júna 2025 o 16:00 h a výstavu si môžete prísť pozrieť do 15. augusta 2025.

 


 

3.6. - 2.9.2025  

mini_len vystava Pozoruhodne svaby – nepanikarte.jpg

Múzeum Andreja Kmeťa SNM, Martin

Pozoruhodné šváby – nepanikárte!

Od 3. júna 2025 sa do Múzea Andreja Kmeťa nasťahujú šváby. Nemusíte sa ale báť! Hoci tieto stvorenia nemajú dobrú povesť, nie všetky druhy švábov treba eliminovať. Tieto húževnaté stvorenia prežili dinosaurov, mamutov a vďaka svojej prispôsobivosti tu budú ešte aj dlho po nás.

Na unikátnej výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte!, ktorej autormi sú Stredoslovenské múzeum v spolupráci s chovateľom tohto jedinečného hmyzu Marekom Bartošom, uvidíte 32 druhov a stovky kusov živých, exotických švábov z rôznych kútov sveta.

Vystavované druhy zaujmú svojimi tvarmi, veľkosťou tela, sfarbením a neobyčajným spôsobom života. Súčasťou vystavených druhov je napríklad v prírode vyhynutý šváb vyskytujúci sa už len v chovoch (Simandoa conserfariam), syčiace šváby z Madagaskaru či nádherne okrídlené druhy impozantných veľkostí a farieb. Vidieť pod jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu nie je možné ani v popredných zoologických záhradách a insektáriách Európy.

Prostredníctvom výstavy odhalíte nepoznanú krásu exotických druhov švábov, ktoré tvarmi svojho tela a sfarbením môžu konkurovať aj nádherným motýľom. Sme presvedčení, že po návšteve výstavy prehodnotíte svoj názor na túto málo pochopenú skupinu hmyzu. Unikátna výstava Pozoruhodné šváby – nepanikárte! búra mýty a prináša nové obzory o úžasnom hmyze.

Vznik výstavy, ktorú si budete môcť v Múzeu Andreja Kmeťa pozrieť až do 2. septembra 2025, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom výstavy.


 

4.6. - 27.8.2025  

GT1vystava.jpg

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica

Galéria talentov

- výstava výtvarných prác detí z celého Slovenska


 

5.6. - 10.10.2025  

495364370_1122795413228229_4179536448784609930_n.jpg

Múzeum rusínskej kultúry SNM, Prešov

Kolobeh duše

Vyčerpaním racionálnych možností pochopenia javov sa človek uchyľuje k interpretácii odkláňajúc sa od reálneho sveta, ktorý ho obklopuje. Za hľadaním odpovedí je neistota a strach z nepoznaného. Vysvetlenie si mnohých fenoménov prostredníctvom viery v nadprirodzené sily človeka uspokojuje a poskytuje mu priestor na hľadanie súvislostí prirodzeného s neprirodzeným. Preto aj javy ako pôrod a smrť považoval človek tradičného myslenia za niečo oddeľujúce dva svety. Prechod (príchod/odchod) z jedného do druhého bol možný len prostredníctvom rituálov, resp. obradov, ktoré zabezpečovali úspešné prejdenie hranicou dvoch svetov.
Výstava prináša pohľad na tradičné predstavy rusínskeho obyvateľstva na liminárne obrady, ktoré tvorili dôležitú, ba až neoddeliteľnú súčasť života každej duše. Kolobeh však nenaznačuje, že každá duša sa na svet vracia, ale to, že každá duša prechádza rovnakou skúsenosťou. Spätosť s prírodou a pretrvávajúca agrárna kultúra potvrdzovala cyklickosť fungovania sveta, čo sa prejavilo v predstavách človeka o zrode, spojení a zániku – neoddeliteľných prejavoch nášho života – duše.
Autorom výstavy je etnograf múzea Mgr. Timotej Fedor, absolvent Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.


 

5.6. - 12.10.2025  

webFINAL-Cuvac-TK.jpg

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica

Čuvač - Živé dedičstvo predkov

Hoci dnes čuvača pokladáme za samozrejmú a neodmysliteľnú súčasť slovenského vidieka a našej stáročnej ovčiarskej tradície, málokto vie, že jeho osudy boli v skutočnosti veľmi pohnuté. Pes, ktorého vzhľad a charakter po stáročia formovali drsné prírodné podmienky slovenských hôr a tvrdá ovčiarska práca, sa pred sto rokmi (v 20. rokoch 20. storočia) ocitol na pokraji vyhynutia.

V roku 2025 uplynie 60. výročie oficiálneho uznania slovenského národného plemena slovenský čuvač medzinárodnou kynologickou federáciou FCI. Pri tejto príležitosti pripravilo Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja zoologicko-etnografickú výstavu s názvom ČUVAČ – Živé dedičstvo predkov, venovanú nášmu najznámejšiemu psiemu plemenu a jeho histórii, ako aj bohatým salašníckym tradíciám. Výstava s týmto neprehliadnuteľným plemenom bude sprístupnená v Tihányiovskom kaštieli od 5. júna do 12. októbra 2025.

„Výstava Stredoslovenského múzea ČUVAČ – Živé dedičstvo predkov, predstaví najznámejšie slovenské národné psie plemeno, jeho telesný štandard, povahu a pracovné schopnosti, ako aj najdôležitejšie historické momenty jeho záchrany, vzkriesenia a neľahkej cesty k jeho medzinárodnému uznaniu kynologickou verejnosťou. Návštevníci sa tiež dozvedia, ako rozoznať čuvača od ostatných podobných plemien i to, ako postupovať pri jeho zodpovednej výchove“, predstavuje výstavu jej kurátorka Lenka Hrašková.

Veľké biele pastierske psy typu čuvača sa v oblasti Karpát chovajú prinajmenšom niekoľko storočí. V prostredí horských salašov existovala veľmi silná potreba ich chovu ako ochrancov stád pred veľkými šelmami a pomocníkov pri manipulácii s ovcami v náročnom horskom teréne. Podľa tradície svorku verných čuvačov vlastnil už aj uhorský kráľ Matej Korvín. Geografická a civilizačná izolovanosť horských salašov a prísny výber jedincov vhodných do náročnej pastierskej služby boli zárukou udržania pôvodnej horskej formy karpatských čuvačov v jej najrýdzejšej podobe. Tento spôsob zachovávania určitého štandardu čistého chovu v našich podmienkach úplne postačoval a nikdy v stáročnej histórii nevznikla potreba podchytiť chov akoukoľvek oficiálnou formou s úradnou rodokmeňovou evidenciou. Rozvojom horského turizmu a kúpeľníctva v 20. storočí enormne vzrástol záujem zahraničných hostí o atraktívne snehobiele šteniatka zo slovenských hôr a čuvače sa začali vo veľkom vyvážať do Nemecka, Maďarska i Poľska. V 20. rokoch poklesli stavy čuvačov až na kritickú úroveň vyhynutia.

JERRY a KORA

Vďaka osobe doktora Antonína Hrůzu, profesora Vysokej školy veterinárneho lekárstva v Brne prišla záchrana tohto druhu v poslednej chvíli. Na liptovských salašoch našiel dve vhodné šteniatka zodpovedajúce plemenu a v roku 1929 ich zapísal do plemennej knihy. Jerry a Kora sa stali zakladateľmi štandardizovaného plemenného chovu čuvačov v Československu. Po rôznych peripetiách bol štandard plemena napokon úspešne prijatý Medzinárodnou kynologickou federáciou v roku 1965.

Dnes sa to zdá ako dávna história, no bez osobného nasadenia niekoľkých nadšencov by slovenský čuvač už pravdepodobne neexistoval. Jeho pôvodná horská esencia by dnes bola výrazne nariedená vplyvom iných, u nás nepôvodných plemien pastierskych psov, ako sú kaukazský a stredoázijský ovčiak alebo kangal. Čuvač je symbol. Dnes viac ako kedykoľvek je ochrancom toho, čo je naše slovenské - našej vlastnej identity, národného povedomia a potreby hrdosti na kultúrny odkaz predkov, ktorí vo svojom čase vytvorili originálne, dodnes pretrvávajúce hodnoty nášho národa. Čuvač je živou pripomienkou ich schopností a pracovitosti, ale aj trvalou výčitkou nášmu národu, ako ľahko si kvôli ľahostajnosti k tomu, čo je naše, necháme tieto základné hodnoty vziať a dovolíme, aby si ich privlastnili iné, cudzie národy a vydávali za svoje. Chráňme si čuvača! Kto iný, ak nie my by ho mal chrániť, chovať a opatrovať ako svoj najcennejší národný poklad?

„Iné krajiny majú svojich psov v mimoriadnej úcte, dokonca im budujú obrovské sochy a pamätníky národnej vďačnosti a identity. U nás panuje mylná predstava, že čuvač je od prírody agresívny a nezvládnuteľný pes, ktorý automaticky patrí na reťaz. Veľmi dúfam, že naša výstava svojou troškou prispeje k lepšiemu poznaniu tohto nádherného a povahovo skvelého psa zo slovenských hôr a pomôže návštevníkom lepšie oceniť jeho skutočný charakter a potenciál. Nebojme sa ho obdivovať, a ak na to máme podmienky, nebojme sa ho i chovať! Skúsenosti mnohých majiteľov potvrdzujú, že pri správnej výchove je slovenský čuvač skvelý, pohodový pes do rodiny a kto ho už raz choval, nedá na neho dopustiť a znova si k sebe vyberie čuvača,“ dopĺňa kurátorka výstavy Lenka Hrašková.

Návštevníci sa tak môžu tešiť na bohaté sprievodné aktivity tematicky súvisiace s chovom čuvača, salašníckym folklórom a etnografiou krojov a zvykoslovia. V rámci trvania výstavy budú pripravené  zaujímavé besedy, živé ukážky psíkov a hospodárskych zvierat, tvorivé dielne pre deti, ako aj syrárske a píšťalkárske workshopy pre dospelých.


 

6.6. - 28.9.2025  

502580030_1290755886385767_3170394877502524109_n.jpg

Spišské múzeum SNM, Levoča

Daniel Brunovský - Letiace tiene

Máte jedinečnú príležitosť navštíviť výstavu významného slovenského umelca Daniela Brunovského, ktorá sa bude konať v Spišskom múzeu v Levoči od 6. júna do 28. septembra 2025.

Vernisáž: 5. júna 2025 o 16:00
Miesto: Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum, Námestie Majstra Pavla 40, Levoča

Na výstave uvidíte vyše 30 veľkoformátových malieb, ktoré ponúkajú nevídaný pohľad na melanchóliu, nostalgiu a metafyziku v Brunovského diele.


 

6.6. - 28.9.2025  

Plagat-Navsteva.jpg

Západoslovenské múzeum v Trnave

Návšteva

Základná umelecká škola na Mozartovej ulici v Trnave je v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Trnava. Pod vedením jej riaditeľa Mgr. art Miroslava Trubača, ArtD. pracuje výtvarný a literárno-dramatický odbor. Výtvarný odbor má štyroch pedagógov, okrem riaditeľa je to Mgr. Helena Migrová, Mgr. art Katarína Horváthová a Mgr. art Ľubomír Purdeš, ArtD. Literárno-dramatický odbor vedie od roku 2015 Mgr. art. Petra Sabová.

Výstava Návšteva je veľkou prezentáciou výtvarného odboru školy vo výstavných priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave. Táto návšteva detských autorov a ich prác priniesla do múzea sviežu a farebnú atmosféru plnú fantázie. Ide o prezentáciu tvorby detí v ateliéroch pod vedením pedagógov na zadané témy. Zaujímavé sú farebné abstrakcie s geometrickými tvarmi či objekty z materiálov ako drevené odrezky, motúz, drôt, kameň (Purdeš), plastické spracovanie písmen v keramike (Trubač), kreslené a maľované štúdie živočíchov v prírode a posun motívu do sveta fantázie, farebné objekty inšpirované hmyzom (Migrová), graficky spracované kolorované portréty alebo srdce ako inšpirácia z ľudovej tvorby či keramické sošky madon (Horváthová).

Intervencia

Výstava v múzejných priestoroch presahuje vymedzený priestor, posúva sa totiž ako intervencia do existujúcich expozícií. S detskými dielami sa návštevník stretne už od vstupných priestorov. V expozícii Sakrálne pamiatky je intervencia k téme Adam, Eva a strom života, v origináli zobrazenej ľudovým umelcom na operadle dedinskej lavice. Keramické Madony sú inšpirované púťovými ľudovými vyrezávanými soškami. Na prírodovedné zbierkové predmety reagujú plošné i priestorové práce so zvieracími motívmi.

Výstava Návšteva bude slávnostne otvorená v piatok 6. júna 2025 o 17,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave a návštevníci si ju budú môcť pozrieť až do 28. septembra 2025.


 

6.6. - 12.10.2025  

Premeny_drotu_25_plagat_K2.jpg

Sobášny palác v Bytči

Premeny drôtu ´25

V roku 2025 si Považské múzeum pripomína tridsaťpäť rokov svojho úsilia o oživenie drotárskych zručností a päť rokov od zápisu drotárstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Pri tejto príležitosti zorganizovalo unikátnu umelecko-remeselnú a výtvarnú prezentáciu Premeny drôtu ´25. Jej kurátormi sú historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová a historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

„Výstava je v poradí ôsmym pokračovaním originálneho projektu ( v období 2016 – 2025 dočasne prerušeného) a predstavuje možnosti využitia drôtu v súčasnej umeleckej praxi. Celý výstavný cyklus múzeum organizuje od roku 1995 v pôvodne trojročnej periodicite ako celoslovenský výtvarný salón s medzinárodnou účasťou, s cieľom pravidelne mapovať aktivity nadväzujúce na drotársku tradíciu Slovenska, podporovať ich trvalú udržateľnosť a popularizovať drôt ako výtvarný materiál s veľkým potenciálom prekvapivo pestrých výrazových možností a neobvyklých technologických riešení“, približuje Katarína Hallonová. 

Projekt i samotná výstava predstavujú pravdepodobne najväčšiu prehliadku umeleckých a úžitkových prác, ktoré spája spoločný materiál vôbec. Prinášajú prehľad o stave a úrovni tohto neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia, naznačujú jeho perspektívy i vývojové trendy a vďaka dlhodobej tradícii umožňujú sledovať aj vývoj jednotlivých tvorcov. Na aktuálnej prezentácii sa predstaví viac ako 70 autorov prevažne zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, tiež autorka žijúca v Maďarsku a ďalšia, pochádzajúca z Kolumbie. „Výstava je jedinečná svojím rozsahom i, na domácej výtvarnej scéne, zriedkavým, spojením profesionálov a ľudí pracujúcich s drôtom len v rámci voľného času. Verejnosti doslova ponúka návštevu alternatívneho drôteného sveta zaplneného stovkami exponátov od praktických úžitkových predmetov vychádzajúcich z tradičných vzorov, cez ich súčasnejšie autorské obmeny, až po tematicky pestrú zmes plastík zo sveta živočíchov, modely dopravných a technických prostriedkov či významných stavebných pamiatok, ale, napríklad, aj ľudské postavy v životnej veľkosti. Ženy a dievčatá isto zaujme kolekcia nápaditých šperkov a deti poteší viacero rozprávkových postavičiek,“ pokračuje Hallonová.


 

7.6. - 13.9.2025  

Medzi nami žehličkami.jpg

LESY SR - Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen

Medzi nami žehličkami

Štatutárna výstava zapožičaná zo Slovenského technického múzea v Košiciach. Prezentuje vývojový rad žehličiek od začiatku 19. do polovice 20. storočia.

Pri príležitosti otvorenia výstavy budú tvorivé dielne aj v sobotu 7.6. od 9:00 - 13:00 h.


 

7.6. - 30.9.2025  

1749460529_64_stur_a3_002_plagat.jpg

Múzeum vo Svätom Antone

Štúr - Obraz v obraze

Výstava predstavuje unikátne fotografie, kostýmy a rekvizity z nového výpravného filmu o Ľudovítovi Štúrovi, ktorý sa nakrúcal aj v priestoroch Múzea vo Svätom Antone.


 

10.6. - 31.8.2025  

Príbeh hračiek_plagát.jpg

Horehronské múzeum, Brezno

Príbeh hračiek

„Hranie je jednou z prvotných foriem učenia sa.“

Vo všetkých spoločnostiach na svete žije okrem dospelých aj subkultúra malých. Určujúcim obsahom detského sveta je od nepamäti hra a predmety pri nej používané - hračky.

Táto zmenšená verzia sveta dospelých dokonale reflektuje vkus, preferencie, možnosti a materiály doby, v ktorej vznikali.

Horehronské múzeu pripravilo výstavu z ojedinelej súkromnej zbierky historických hračiek pána Štefana Škorupu, doplnenú o hračky z fondu múzea. Stretnete sa tu s hračkami z obdobia od konca 19. storočia až do druhej polovice 20.storočia. Domčeky pre bábiky, vláčiky, autíčka, plyšové zvieratká, bábiky, to všetko na Vás čaká a je pripravené Vám porozprávať svoj príbeh.

Výstava je rozdelená na tri časti, kde jedna je venovaná zbierke pána Škorupu, druhá hračkám zo zbierok múzea a treťou časťou je miestnosť s interaktívnymi prvkami, kde si deti môžu preveriť svoju hravosť a šikovnosť.

Na výstavu nadväzujú interaktívne a zážitkové podujatia O čom hračky rozprávajú a Pexesiáda, tvorivé dielne Človeče, človeče a Moja bábika a prednáška Čo nám hračky rozprávajú.


 

11.6. - 30.9.2025  

Literárne stredy_plagát.jpg

Horehronské múzeum, Brezno

Literárne stredy / Komentovaná prehliadka literárnej expozície „Literárne Brezno“

Miesto konania: Evanjelická a.v. fara, Námestie gen. M. R Štefánika č. 26, 977 01 Brezno

Termín: 11.6.2025 a jún – september, každá párna streda o 16.00 hod.

Horehronské múzeum svojim návštevníkov aj v tomto roku počas letnej sezóny (jún – september) ponúka komentované prehliadky literárnej expozície každú párnu stredu o 16.00 hod., prvýkrát to bude 11. júna 2025.

Brezno a jeho okolie je rodiskom a v doterajších etapách svojho vývinu bolo pôsobiskom viacerých významných osobností z oblasti literatúry. Literárny život Brezna výraznou mierou participoval na spoločenskom a kultúrnom živote obyvateľov mesta a jeho okolia a prispel k tomu, že sa Brezno nezmazateľne zapísalo do celoslovenského literárneho povedomia.

A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo má dnes Horehronské múzeum v správe literárnu expozíciu Literárne Brezno – Martin Rázus a ďalšie literárne osobnosti mesta. Vznikla vďaka spolupráci MO Matice slovenskej v Brezne, Mesta Brezna, CZ ECAV na Slovensku Brezno a Horehronského múzea v roku 2009  a nachádza sa v zrenovovaných priestoroch starej sypárne na evanjelickej a. v. fare v Brezne. Ako už samotný názov naznačuje, jej hlavnou témou je literatúra a 15 literárnych osobností pôsobiacich na území Brezna, na čele s Martinom Rázusom.

Prijmete pozvanie Horehronského múzea na „prechádzku“ s literárnymi osobnosťami a dozviete sa okrem iného aj prečo bolo pre Martina Rázusa osudným číslo 8, kto sa považuje za najvýznamnejšieho rodáka Brezna, kto sprevádzal Boženu Němcovú po jej potulkách po Horehroní, čím sa preslávil A. Peter Záturecký, alebo či je možné spojiť povolanie lekára s divadlom a paličkovanou čipkou. Ste zvedaví? Tak neváhajte a príďte!


 

12.6. - 10.9.2025  

0af958c8-7f9f-0efb-1587-9c9c4ca82681.jpg

Galéria SPP, Bratislava

Podoby v čase

Galéria SPP prináša výstavu s názvom Podoby v čase, ktorá predstavuje prierez celoživotnej tvorby maliarky, reštaurátorky a keramičky Viery Čapkovej. Výstava bude pre návštevníkov galérie otvorená od 12. júna do 10. septembra 2025.

Výstava je retrospektívou viac ako polstoročia tvorby Viery Čapkovej a zároveň živým dialógom medzi obdobiami, technikami a osobnou skúsenosťou. „Jubilejná výstava Podoby v čase zobrazuje prieniky a postupnosť mojej tvorby počas 55 rokov. Názov reflektuje jednotlivé fázy mojej maliarskej tvorby, pričom na každú z nich mali vplyv iné okolnosti. Ich podoba sa v čase mení,“ vysvetľuje autorka.

Tvorba Viery Čapkovej osciluje medzi realizmom a abstrakciou, pričom dominantne inklinuje k abstraktnému výrazu. Špecifickým prvkom sa stalo používanie plátkového zlata. „Som nielen výtvarníčka, ale aj reštaurátorka. Delikátna a precízna práca aplikácie plátkového zlata mi bola vždy veľmi blízka, a keďže dáva dielam špecifickú farebnosť a jas, rozhodla som sa ho používať aj v osobnej tvorbe,“ hovorí Viera Čapková.

Významným tvorivým medzníkom bolo pre autorku 15-ročné pôsobenie v Španielsku. Charakter krajiny, jej bohatá história aj prostredie, v ktorom mala príležitosť pôsobiť ako reštaurátorka, jej sprostredkovali nové vnemy a inú perspektívu. Španielsko a predovšetkým milovaná Barcelona sa stali zdrojom inšpirácie a symbolom nového umeleckého začiatku.

Aj preto si pre svoju jubilejnú výstavu zvolila práve Galériu SPP, ktorej čistý priestor a prirodzené svetlo podľa jej slov „dávajú dielam možnosť vyniknúť samostatne i v dialógu s priestorom“. Výstava Podoby v čase je otvorená od 12. júna do 10. septembra 2025 v Galérii SPP v Bratislave, každý pracovný deň od 10.00 do 18.00 h. Vstup je bezplatný.

Viera Čapková (1950) študovala keramiku na Strednej umeleckej škole v Bratislave a reštaurovanie v Brne. Pätnásť rokov pôsobila v Barcelone, kde pracovala v Národnom múzeu katalánskeho umenia ako reštaurátorka. Je držiteľkou mnohých medzinárodných ocenení a vystavovala v Španielsku, Taliansku, Nemecku a ďalších krajinách.


 

12.6. - 2.11.2025  

NG-ako-ich-nepozname-IG.jpg

Nitrianska galéria, Nitra

Ako ich nepoznáme

Autori a autorky: Peter Bartoš, Martin Benka, Ladislav Čarný, Stano Filko, Ladislav Guderna, Július Jakoby, Alojz Klimo, Július Koller, Monika Pascoe Mikyšková, Miroslav Nicz, Milan Paštéka, Vladimír Popovič, Ester Šimerová-Martinčeková

Kurátorka: Barbora Kurek Geržová

Miesto konania: Reprezentačné sály

Vernisáž: 12. 6. 2025 o 18.00 hod.

Projekt Ako ich nepoznáme je súčasťou cyklu výstav, ktorý vznikol pri príležitosti 60. výročia založenia Nitrianskej galérie. Jeho koncepcia ťažiskovo vychádza zo zbierkového fondu Nitrianskej galérie. Cieľom je zamerať sa na diela autorov a autoriek, ktoré sú nejakým spôsobom netypické, z genézy ich tvorby sa vymykajú či už obsahovo, formálne a vizuálne (umelecký jazyk, výtvarné stratégie, použité médium), alebo z hľadiska ikonografie a spracovania tém.

Pri príprave výstavy sa zo skúmaného materiálu vyvinuli dve kategórie takýchto prác. Na jednej strane môže ísť o jednorazové atypické dielo umelca, ktoré sa v jeho tvorbe objavuje ako jedinečný sólo kus, ktorý sa už nezopakoval a ani nekorešponduje so žiadnou etapou jeho tvorby. V tomto kontexte môžeme hovoriť o obraze Ladislava Gudernu (Model v ateliéri, 1952 – 1953), tapisérii Vladimíra Popoviča (Moja Bratislava, 1967) alebo realistickej maľbe Milana Paštéku Šaľa – továreň (1962). Na druhej strane prezentujeme aj príklady atypických diel, charakterizujúce jedno obdobie autorovej tvorby (napr. ranú tvorbu), ktorá je zvyčajne radikálne iná ako jeho ostatná tvorba, vznikajúca v neskoršom období. Tento druhý typ diel je početnejšie zastúpený a dobre ho ilustrujú nielen maliarske začiatky Martina Benku, Alojza Klima, ale aj konceptuálnych umelcov Stanislava Filka a Petra Bartoša, zastúpených v našich zbierkach figurálnou tvorbou z 50. a 60. rokov 20. storočia, ktorú už ďalej nerozvíjali a radikálnym spôsobom sa jej vzdali. V tomto zmysle prinesie výstava viaceré prekvapenia. Napríklad maliarske začiatky Ladislava Čarného známeho predovšetkým ako autora objektov a inštalácií, ale aj expresívne plátna Miroslava Nicza, ktorý rozvíja od 90. rokov svoju multimediálnu a intermediálnu tvorbu, a rané figurálne maľby Moniky Pascoe Mikyškovej.

Zámerom výstavy nie je ukázať, ako sa tvorba vybraných autoriek a autorov vyvíjala chronologicky v priebehu času a tento proces ilustrovať na modelových dielach. Výstava je koncipovaná tak, že netypické diela prezentujeme spolu s príkladmi ich charakteristických diel, aby sme umocnili vnímanie toho, aké jedinečné miesto majú v kontexte ich umeleckého vývoja a poukázali na širší kontext ich tvorby.


 
ÚvodÚvodná stránka