Rozhovory
K 25. výročiu vzniku portálu Muzeum.SK sme pre našich návštevníkov a čitateľov od januára 2025 pripravili novú rubriku rozhovorov so zamestnancami múzeí a galérií, ale aj s nadšencami pre uchovanie pamiatok, hradov a zámkov na Slovensku. Dozviete sa nielen o zaujímavostiach z expozícií a zbierkach, ale tiež o tom, s čím sa riaditelia, kurátori alebo reštaurátori stretávajú vo svojej práci a čo je potrebné zlepšiť prípadne napraviť.
Prvým je rozhovor s bývalou riaditeľkou Horehronského múzea v Brezne Ivicou Krištofovou. Dozviete sa v ňom okrem zaujímavostiach o zbierkach aj o tom, s čím sa múzeum trápi a čo potrebuje vyriešiť do budúcna. Nájdete ho tu od stredy 29. januára.
Ďalší zaujímavý rozhovor sme urobili s riaditeľkou SNM-Múzea bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni Helenou Ferencovou, ktorá porozpráva o desaťročiach práce v tejto inštitúcii a tiež o tom, čo tu nájdu návštevníci a čo považuje za dôležité v tejto oblasti kultúry. Rozhovor sme zverejnili 25. februára.
Marcový rozhovor je opäť so zaujímavou ženou - s novou predsedníčkou Zväzu múzeí na Slovensku Michaelou Škodovou, ktorá je riaditeľkou Novohradského múzea a galérie v Lučenci. Okrem apelu na múzejníkov sa dozviete tiež o neúspešných snahách zrealizovať stretnutie s ministerkou kultúry, riaditeľka porozpráva o svojich 15 rokoch v múzeu, ale aj o výzvach, ktoré sú spojené s konsolidáciou, s práve začatou rekonštrukciou múzea v Lučenci i okrúhlym výročím múzea.
Po Veľkonočných sviatkoch pred koncom apríla sme vydali rozhovor s Michalom Jureckým, ktorý vedie Považské múzeum v Žiline. Zistíte, ktoré expozície sú mu blízke, či je hrad Strečno bezpečný pre návštevníkov, ale tiež aké výzvy môžu potrápiť vedenie inštitúcie, ktorá sídli v dvoch hradoch, paláci, dreveniciach, na železničnej stanici ale aj v obecnom úrade.
Riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký sa nám v rozhovore zdôveril, aké je to šéfovať inštitúcii, ktorá sídli v hradoch, paláci alebo aj v dreveniciach
Považské múzeum sídli v dvoch hradoch, paláci, dreveniciach, na železničnej stanici ale aj v obecnom úrade, jeho pýchou je drotárstvo. Riaditeľovi žilinského múzea Michalovi Jureckému sú blízke historické expozície na Budatínskom hrade
Expozície Považského múzea v Žiline (PMZA) sú rôznorodé, ako aj objekty v ktorých sa nachádzajú. Charakter a tematika každej sú neporovnateľné a jedinečné. Považské múzeum je špecializovaným múzeom so zameraním na drotárstvo a dejiny dopravy. „Sídlime v dvoch hradoch, paláci, dreveniciach, na železničnej stanici ale aj v obecnom úrade. Osobne sú mi blízke historické expozície na hrade Budatín. Strečno je veľmi špecifické a náš najväčší producent príjmov. Či chceme, či nie, našou pýchou je určite drotárstvo. Je to jedinečná zbierka a celok vedomostného systému, ktorý je navyše obrovským záväzkom, keďže jeho dokumentácia a ochrana je zapísaná do zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a prvok drotárstva je dokonca zapísaný do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO,“ uviedol pre Muzeum.SK riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký, ktorý v múzeu pôsobí už od roku 2007.
Zo saleziánskeho gymnázia v Šaštíne – Strážach až do vedenia Považského múzea
Alma Mater šéfa múzea je Trnavská univerzita a fakulta humanistiky, neskôr filozofická fakulta odbor história. V Považskom múzeu začal pracovať vo februári v roku 2007 na pozícii vedúceho oddelenia kultúrno-výchovných aktivít a kultúrneho manažéra. Funkciou riaditeľa bol poverený v máji v roku 2017. „História ma odjakživa bavila, šťastie som mal na učiteľov v základnej škole aj gymnáziu, ktorí boli vzdelaní a k dejinám nás viedli trochu inak. Zo štúdia sa stala čiastočne hra a podnietením zvedavosti otváranie príbehov. Najbližšími sa mi stali asi cirkevné dejiny, čo súvisí zrejme aj s prostredím, z ktorého som vyšiel,“ dodáva Jurecký s tým, že študoval na saleziánskom gymnáziu v Šaštíne – Strážach.
Prvým cieľom na najvyššej riadiacej pozícii bolo pre povereného riaditeľa upokojiť a ustáliť pomery v múzeu, pretože dovtedy prežívali turbulentné obdobie menenia riaditeľov, zložitých vzťahov so zriaďovateľom a pomerne veľkej neistoty. „Od môjho nástupu do múzea som sa stal ôsmym riaditeľom. Po roku a pol som bol menovaný za riadneho riaditeľa s tým, že mojím hlavným cieľom sa stala idea, aby si ľudia navzájom povedali, že ak niekam treba ísť, tak nech idú do nášho múzea. Mohol som stavať na odbornosti a kvalitách kolegov. Snažil som sa verejnosti predstaviť múzeum ako inštitúciu, ktorá vykonáva mnohé činnosti na zabezpečenie získavania, dokumentáciu a ochranu kultúrneho dedičstva. Spoločne sme sa snažili inovovať ponuku služieb pre návštevníka so zachovaním odbornosti, obsahovej kvality a rozmanitosti ako aj estetickej úrovne,“ popisuje svoju cestu v zodpovednej funkcii riaditeľ múzea a dodáva, že podľa neho sa im to stále darí a ostáva aktuálnou prioritou. „Je to zásluha kvalitných zamestnancov, ktorým za ich prácu fakt ďakujem,“ doplnil na adresu kolegov odborníkov.
Dobré vzťahy s kolegami a so zriaďovateľom pomáhajú pri udržaní rovnováhy v inštitúcii
Udržať v inštitúcii všetko v rovnováhe je podľa Jureckého najväčšou výzvou v rámci prevádzky. „Práca s ľuďmi je zložitá a vyžaduje často veľké sústredenie, lebo 60 stálych zamestnancov, ktorí sú jedineční, vedia a majú svoje priority, je niekedy ťažké koordinovať. Mám však veľmi dobrý tím kolegov vo vedení, na ktorých sa môžem spoľahnúť, čo mi všetko uľahčuje,“ dodáva skromný šéf, ktorý si zároveň pochvaľuje mimoriadne dobré vzťahy so zriaďovateľom – vedením Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
„Odbor kultúry a jeho zamestnanci vidia naše potreby a z našej strany myslím, že zabezpečujeme implementáciu strategických úloh rozvoja. Je to vzácna symbióza, samozrejme v intenciách reálnych možností,“ uviedol Jurecký na adresu ŽSK.
Napriek zameraniu na drotárstvo a dopravu sú zbierky žilinského múzea oveľa rozmanitejšie
Považské múzeum spravuje viac ako 150-tisíc zbierkových predmetov vo viacerých odvetviach. Sú tu zastúpené poklady a depoty archeologických nálezov, ktoré dokazujú pôsobenie človeka v tunajšom regióne od najstarších čias. Taktiež sa tu nachádzajú historické a etnografické zbierky umeleckého aj remeselného charakteru. „Obrazy, nábytky, ale sú to aj veľmi osobné predmety s príbehom človeka, ktoré sú späté s regiónom a preto väčšina zbierok má nevyčísliteľnú hodnotu aj keď finančnú môžu mať niektoré zbierky zanedbateľnú. Veľmi veľkú časť zbierkového fondu zaberajú predmety prírodných vied sú to unikátne zoologické zbierky ako aj botanické či geologické a paleontologické. A samozrejme už spomenuté drotárstvo a doprava,“
vymenúva Jurecký, podľa ktorého je ťažké vyzdvihnúť iba niečo konkrétne, preto odporúča navštíviť Považské múzeum a zoznámiť sa so zbierkami na mieste.
„Ja mám obľúbené predmety, ale to je veľmi subjektívne. Myslím si, že veľa mojich kolegov ich so mnou nezdieľa, lebo mám aj taký podivný vkus a iný zmysel pre humor. Pre mňa je dôležité, keď je tam aj nejaká humorná zložka, ale tiež nejaký presah - nejaké ľudské vzťahy,“ dodal riaditeľ.
Hrad Strečno ostáva bezpečným pre všetkých návštevníkov, na ktorých čakajú aj novinky
V posledných rokoch je v rámci expozícií PMZA asi najviac počuť o Strečnianskom hrade v súvislosti s padaním skál z brala na hlavnú cestu. „Je pravda, že zvetrávajúce bralo ohrozuje cestu, ako aj otrasy spôsobené mohutnou premávkou. Hrad verím, že úplne ohrozený nie je a ostáva bezpečným pre všetkých návštevníkov. Ale ťažba vápenca z minulosti sa určite podpísala o zníženie kvality samotného brala. Tunel Višňové je legendárna stavba, ktorá určite odčerpá množstvo áut, preto bude výzva pre nás v múzeu, aby sme tranzitného návštevníka premenili na takého, ktorý hrad Strečno vyhľadá cielene,“ objasnil riaditeľ múzea s tým, že obnova hradu Strečno je nekonečný príbeh a jej pokračovanie spolu s novou expozíciou bude veľkou výzvou.
„Máme tiež plán so sedlovými strechami, čo keď vyjde, tak to môže byť zaujímavé aj pre návštevníka. Mňa by bavil aj samotný ten proces, ako to vznikne, teda realizácia tých striech a možné osadenie v rámci technologických možností,“ prezradil Jurecký a doplnil, že počas novej hlavnej sezóny chcú na hrade ponúknuť návštevníkom predaj balenej vody, ktorá na brale nie je k dispozícii.
Unikátna expozícia Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach
Najmladšiu expozíciu Považského múzea, ktorou je Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach, nemožno podľa Michala Jureckého porovnávať s rovnomennou ale väčšou expozíciou Slovenského technického múzea v Bratislave. „My však máme zanieteného kolegu Petra Šimka, ktorý svojou neoceniteľnou prácou prináša veľmi osobný a intenzívny zážitok na minimálnom autentickom priestore. Ten dopĺňa mnohými podujatiami spojenými so živým užívaním železnice, čím robí práve expozíciu v Rajeckých Tepliciach unikátnou,“ hovorí riaditeľ.
Jedinečné programy pre školy, prehliadky pre verejnosť, ale aj obmena expozícií je veľkou výzvou
Michal Jurecký je veľkým fanúšikom školských programov, ako hradná škola na hrade Strečno ako aj expedícia Budatínsky hrad, ktoré sú veľmi obľúbené. „Pre širokú verejnosť vznikol jedinečný koncept oživených prehliadok, ktoré zabezpečujú naši lektori formou amatérskych divadelných predstavení. Je to ich iniciatíva a venujú jej aj svoj voľný čas. Mojou úlohou je ich podporiť, aby na sebe pracovali a nevzdávali to,“ popisuje výnimočné prehliadky Budatínskeho hradu v Žiline.
Veľkou výzvou v múzeu je obmena expozícií, aby boli zaujímavé a pritiahli návštevníkov. „Sú pri tom potrebné koncepčné riešenia, od idey cez pomerne náročnú kreatívu a podrobnú prípravu. Nasleduje hľadanie finančných prostriedkov a samotná realizácia a prevádzka. Takto v rôznych fázach pripravujeme nové expozície na hradoch Budatín a Strečno,“ dodal riaditeľ s tým, že pre Strečno už existuje konkrétna štúdia, kde bude riešený hrad Strečno ako taký, jeho majitelia, aj ako sa staval hrad. „Hradom bude návštevníka sprevádzať Žofia Bosniaková, ktorá návštevníkovi poskytne komplexné informácie o hrade,“ opísal novinku s tým, že samotná realizácia by sa mala uskutočniť v najbližšom čase.
„V Budatíne sme už vysúťažili tím, ktorý bude realizovať novú expozíciu, kde budú aj dejiny mesta Žilina. Máme množstvo nových zbierkových predmetov z posledných archeologických výskumov v meste,“ doplnil k Budatínskemu hradu riaditeľ a dodal, že čakajú už len na nejaké výzvy, aby to mohli zrealizovať.
Na záver rozhovoru Michal Jurecký vyjadril aj svoje prianie: „Nech kultúra nie je chvostom potrieb spoločnosti, nech si vieme správne definovať, čo je správne a nech aj vďaka múzeám sme lepšími ľuďmi, ktorí sa rešpektujú navzájom,“.
S týmto sa stotožňujeme a prajeme riaditeľovi Považského múzea Michalovi Jureckému veľa entuziazmu do ďalšej práce.
©Muzeum.SK, apríl 2025
Viac o Považskom múzeu:
Muzeum.SK: https://www.muzeum.sk/povazske-muzeum-zilina.html
Oficiálne web stránky PMZA: https://www.pmza.sk/