Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

... aktuálne výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

Múzeum Slovenských národných rád SNM, MyjavaŠtúrova ul. č. 2, 907 01 Myjava
Tel.: +421 34 245 1102, 245 1101
E-mail: muzeumsnr@snm.sk
Www: www.snm.sk

Otváracie hodiny

SNM-Múzeum SNR v Myjave oznamuje, že od 29. mája 2019 bude po komplexnej rekonštrukcii, obnovení a realizácii nových expozícií pre verejnosť opäť sprístupnené.

jún - august: Po - So 8.00 - 16.00
september - máj: Po - Pi 8.00 - 16.00

Prvé nedele v mesiaci máme vstup do múzea zdarma, otváracie hodiny:
november – apríl: 12.00 – 16.00 / máj – október: 8.00 – 16.00.

Možnosti vstupu, vstupné

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

Expozícia:
Dospelí: 3,00 €
Žiaci, študenti, seniori: 2,00 €
Rodinné vstupné: 6,00 €
Školská skupina: 2,00 € / 2 kultúrne poukazy
Osoby ZŤP a deti do 6 rokov: zdarma

Vzdelávacie programy:
Vzdelávací program typ A do 60 min.: 1,00 € / 1 kultúrny poukaz
Vzdelávací program typ B nad 60 min.: 2,00 € / 2 kultúrne poukazy

Výstavy:
Základné vstupné: 1,00 €
Zľavnené vstupné: 0,50 €
Lektorský výklad ( do 10 ľudí ): 5,00 €
Vstup mimo otváracích hodín: 20,00 €

História-popis

Múzeum Slovenských národných rád, ako súčasť špecializovaných múzeí Slovenského národného múzea, prezentuje dejinné udalosti vzniku Slovenskej národnej rady (SNR) v rokoch 1848 – 1849. Za viac ako päť desaťročí sa expozičné stvárnenie niekoľkokrát menilo, s cieľom zachytiť vývoj postavenia Slovenskej národnej rady a udalostí od jej založenia v roku 1848, až po vznik samostatnej Slovenskej republiky (1993).
Múzeum SNR bolo pôvodne budované pod gesciou Slovenského národného múzea ako pamätník. Jeho základom je pamätný dom Anny Kolényovej, kde 19. septembra 1848 po prvý raz zasadala Slovenská národná rada. V polovici 60. rokov 20. storočia pribudla moderná prístavba, podľa návrhu Ing. arch. Martina Kusého. Súčasťou pamätníka boli aj diela popredných slovenských výtvarníkov – Kláry Pataki, Rudolfa Pribiša, Jozefa Kostku, Štefana Belohradského a Erny Masarovičovej. V neskorších rokoch došlo k pričleneniu ďalších historických objektov – Bradáčovho a Kubovčiakovho domu. Postupne sa z pamätníka revolučných udalosti meruôsmych rokov začalo formovať plnohodnotné múzeum, ktoré začalo dokumentovať aj región Myjavska a priľahlých kopaníc.

Expozície

Slovenská národná rada v toku času

Súčasná nová expozícia predstavuje komplexný pohľad na úlohu SNR a jej poslania v kontexte národných dejín. Architektonicko-výtvarné stvárnenie je riešené v súlade s pôvodným návrhom celého objektu múzea. Samotná expozícia sa delí na dva obsahovo previazané celky. Prvá časť v modernej prístavbe približuje historickú cestu Slovenskej národnej rady od jej založenia v septembri 1848, až po vznik Slovenskej republiky v roku 1993, s akcentom na najdôležitejšie dokumenty vývoja tohto politického reprezentanta slovenského národa. Expozícia približuje aj ďalšie dôležité politické dokumenty – Marcové zákony, Žiadosti slovenského národa, Memorandum slovenského národa, Martinskú deklaráciu z roku 1918, Ústavnú listinu ČSR z roku 1920, Vianočnú dohodu, Zákon o československej federácii (1968), Deklaráciu SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky zo 17. júla 1992 a Ústavu Slovenskej republiky. Hoci je väčšina dokumentov prezentovaná v podobe faksimílií, súčasťou expozície je aj ich plná textová prezentácia v elektronickej podobe. 

Ďalšia časť expozície sa nachádza v autentickom prostredí domu Anny Kolényovej. Rodinnú intimitu života rodiny ilustruje tzv. dievčenská izba, ktorá spája myšlienku revolučných udalostí so životom jednoduchých ľudí – dcér A. Kolényovej – Anny a Zuzany, aktívnych účastníčiek udalostí. Dobové zariadenie priestorov s pamiatkami (napr. klin zo šibenice Vilka Šuleka, pamiatky na Jána Francisciho a pod.), dobovými grafikami, portrétmi vojenských veliteľov Karola Bórika a Františka Zacha, portrétmi pamätníkov povstania z Myjavy, účastníkov revolučných udalostí a inštalácia dobového nábytku umocňuje autenticitu expozície. Osobnosť a činnosť vdovy Kolényovej počas povstania, najmä jej pomoc zraneným, ilustruje pivničný priestor, ktorý slúžil ako úkryt aj poľná nemocnica. 
Dominantným prvkom expozície je sviatočná izba, ktorá bola centrálnym priestorom domu. Tu bol založený hlavný stan povstania, úradovali tu jeho vodcovia (Štúr, Hurban, Hodža), prijímali vyslancov okolitých obcí, vydávali rozkazy s pečaťou a podpisom Slovenskej národnej strany. Odtiaľto sa rozposielali aj všetky významné dokumenty. Miestnosti dominuje jediný zachovaný autentický predmet – stôl, na ktorom bola 19. septembra 1848 písomne potvrdená Slovenská národná rada. Interiér dotvárajú truhlica, lavica, stoličky a portréty troch najvýznamnejších aktérov revolučných udalostí – Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu.

Záver expozície je vyjadrením úcty a vďaky vdove Kolényovej a jej rodine za nezištnú pomoc, bez ohľadu na možné tragické dôsledky. Je symbolickým pamätníkom s dobovým mobiliárom, rodostromom a textovými informáciami o rodine Kolényovej, o ktorej sa do súčasnosti nezachovalo veľa relevantných správ.

 

Múzeum M.R. Štefánika, Košariská

Múzeum SNR je súčasťou SNM Bratislava

 

Fotogaléria (Fotografie poskytlo Múzeum SNR)


 
Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej


 
 
Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej


 
 
Dom pani Koleniovej

Dom pani Koleniovej


 

21.7. - 30.9.2019  

Múzeum M. R. Štefánika, Košariská

Generál na javisku

Miesto: evanjelický kostol v Košariskách
Hlavným cieľom výstavy je predstaviť divadelné inscenácie venované gen. PhDr. Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Výstava prevádza návštevníka rôznymi typmi predstavení od opery po činohru. Jej súčasťou sú aj kostýmy a predmety, ktoré herci používali počas predstavení.


 

11.9. - 22.11.2019  

Gálik.jpg

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

Daniel Gálik (1919 – 2019), scénograf a sochár

Kurátor: Božena Juríčková

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave pozýva  všetkých návštevníkov na vernisáž výstavy: Daniel Gálik  / 1919-1977 /, ktorá sa uskutoční dňa 11. septembra o 16:00.

Začiatkom tohto roka uplynulo 100 rokov od narodenia divadelného scénografa a sochára Daniela Gálika (6. 1. 1919 Myjava). Osobnosť i dielo tohto významného umelca, ktorý sa radí medzi najstaršiu generačnú vlnu slovenských scénografov a ktorého dielo dodnes zostáva relatívne v ústraní, si pri príležitosti tohto okrúhleho jubilea z iniciatívy Múzea SNR s odstupom rokov pripomína i rodná Myjava. V spolupráci so Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici pripravili v novo rekonštruovaných priestoroch múzea komornú výstavu, opierajúcu sa o zbierkové fondy oboch inštitúcií, Divadelného ústavu v Bratislave a diela zo súkromného majetku.                                                                                            Daniel Gálik napriek tomu, že sa na tvorivej dráhe pohyboval iba niečo vyše troch desaťročí a zo zdravotných dôvodov ju ukončil predčasne v staršom strednom veku, vytvoril závažné a aj pomerne bohaté dielo, predovšetkým v okruhu scénografickej práce, ktorá predstavovala jadro jeho výtvarných aktivít. Do divadelného prostredia vstúpil v r. 1947 a aktívne v ňom pôsobil  do r. 1973; za toto obdobie skomponoval javiskový priestor pre 63 inscenácií. Zaradil sa medzi priekopnícku generáciu slovenských scénografov a v línii svojich nepočetných predchodcov, akceptujúcich najmä príklad českej školy, rozvíjal moderné tendencie priestorového budovania divadelnej scény. V otázke odborných skúseností sám bol žiakom architekta Martina Brezinu v Prešove na Priemyselnej škole stavebnej, ktorý ho motivoval vlastným príkladom smerom k zjednodušenému, konštruktívnemu a materiálovému (hmotnému) budovaniu scény, kde dôležitú úlohu zohráva okrem svetla aj vyváženosť a minimalistická skratka.

Daniel Gálik si vytvoril osobitý štýl, ktorý síce bez ohlušujúcej extravagancie, zato invenčne a sofistikovane koncentroval do jedného harmonického celku javiskové, inscenačné a výtvarné prvky, prihliadajúc pritom na možnosti resp. obmedzenia vlastného, dokonale známeho divadelného prostredia Novej scény, kde trvalo zakotvil.


 

19.9.2019   14:00

SNM-SNR_171vyrocie.jpg

Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava

171. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady

Spomienkové podujatie pri príležitosti 171. výročia vzniku I. Slovenskej národnej rady.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8513519

15.9.2019
ÚvodÚvodná stránka