Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Galéria Jozefa Kollára, Banská Štiavnica

Galéria Jozefa Kollára, Banská Štiavnica

Kontaktné údaje

Nám. sv Trojice 8, 969 01 Banská Štiavnica
Tel.: +421 45 691 34 31, +421 45 692 05 35
E-mail: galeria@muzeumbs.sk, infobs@muzeumbs.sk
Www: www.muzeumbs.sk

Otváracie hodiny

www.muzeumbs.sk/sk/otvaracie-hodiny-1

Možnosti vstupu, vstupné

www.muzeumbs.sk/sk/cennik-vstupneho

História-popis

Galéria Jozefa Kollára, Banská ŠtiavnicaGaléria sídli priamo v historickom centre mesta na Námestí Svätej Trojice, vedľa morového stĺpa, v troch krásnych meštianskych domoch. Galéria ponúka prehliadku jedinečnej stálej expozície, ktorú dopĺňajú sezónne výstavy.

Expozície

POKLADY STARÉHO UMENIA

Výstava prezentuje mimoriadne cennú kolekciu výtvarných diel, ktoré vznikli v Banskej Štiavnici a iných baníckych regiónoch Slovenska. Diela svojou kvalitou a originalitou presahujú regionálny rámec. Expozícia ponúka prierez umením od 13. do 20. storočia.

NAJVZÁCNEJŠÍ EXPONÁT

Nie jeden, ale hneď dva! Dve neskorogotické drevené plastiky sv. Barbory a sv. Kataríny sú autorsky pripisované tajomnému a fenomenálnemu Majstrovi M.S. Plastiky ilustrujú význam a prosperitu Banskej Štiavnice okolo roku 1500 a patria ku klenotom stredoeurópskeho umenia.

ODOPORÚČAME

Ponúkame výber z unikátnej zbierky portrétov komorských grófov – prezidentov banskej komory. Dávame do pozornosti diela vynikajúcich barokových majstrov – sochára Dionýza Stanettiho a maliara Antona Schmidta, ktorí v Banskej Štiavnici vytvorili cenné originálne dielo.

ANJELI A DÉMONI EDMUNDA GWERKA

Profil banskoštiavnického rodáka Edmunda Gwerka, ktorý patrí k zakladateľským postavám moderného slovenského umenia. Jeho obrazy drsnej krajiny a pôsobivé figurálne kompozície zaznamenávajú nielen dramatickú atmosféru doby, ale aj špecifickú náladu baníckeho kraja.

JOZEF KOLLÁR – VIVAT VITAE!

Kolekcia klasika slovenskej moderny, banskoštiavnického rodáka Jozefa Kollára. Autor strhujúcim spôsobom zaznamenal krajinu a rodné mesto. Jeho dielo presiaknuté radosťou zo života je vyznaním rodine, mestu, krajine.

Galériu spravuje Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9071077

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka