Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Zvolenská Slatina

Zvolenská Slatina

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Zvolen
Web: www.zvolenskaslatina.sk

Popis

Zvolenská Slatina leží vo Zvolenskej kotline v doline Slatinského potoka, čo je pravobrežný prítok Slatiny. Patrí medzi najstaršie obce nielen v okrese Zvolen, ale i na Slovensku. Prvá písomná zmienka je z roku 1263. Tá však spomína len rieku Slatinu. Písomná zmienka o obci pochádza až z roku 1332. Najstaršie pamiatky o osídlení obce sú z mladšej doby bronzovej.
Obec vznikla v 12. alebo 13. storočí na staršom slovanskom osídlení – ľudu lužickej kultúry, o čom svedčia archeologické nálezy. Na začiatku 14. storočia bola už strediskom cirkevného života. Slatinský chotár bol veľmi rozsiahly. Na jeho území vznikol hrad Vígľaš, preto bola Slatina prirodzeným centrom Vígľašského panstva.
Prvý názov obce bol “SANCTA CRUX DE SOLIO” (Svätý kríž pri Zvolene). Ďalšie pomenovania – Zalatna, Zalatna Zolienzis, Veľká Slatina a od roku 1927 nesie názov Zvolenská Slatina. Do tohto roku bola Zvolenská Slatina aj sídlom veľkoslatinského okresu.
Dejiny obce sú bohaté na udalosti i na osobnosti z rôznych oblastí. Napríklad v roku 1918 sa vo Zvolenskej Slatine na svojej ceste zastavil prezident USA Wilson. Krátko po vzniku I. ČSR v roku 1921 prezident T.G. Masaryk a hneď po skončení II. sv. vojny i prezident E. Beneš. Z udalostí najviac do diania v obci zasiahli I. a II. sv. vojna a SNP.

Medzi najvýznamnejších rodákov v obci patria:
Ján Bahýľ /vynálezca vrtuľníka/, Terézia Vansová /spisovateľka/, Mikuláš Moyzes st. /hudobný skladateľ/, Ján Kulich /akademický sochár/, Rinaldo Oláh /huslista a primáš/, Mária Ďuríčková /spisovateľka/, Štefan Martin Sokol /scenárista, dramatik, publicista/ a iní. Medzi významných dejateľov pôsobiacich v obci patrili: Samuel Medvecký /evanjelický farár, otec Terézie Vansovej/, Ján Alexander Fábry/evanjelický farár, spisovateľ/, Viliam Figuš Bystrý /učiteľ, hudobný skladateľ/, Ján Ďateľ /rímskokatolícky farár/.

V súčasnosti má Zvolenská Slatina 2807 obyvateľov. V obci je rozvinutá občianska vybavenosť. Nachádza sa tu Základná škola s materskou školou Terézie Vansovej, Základná umelecká škola, Domov dôchodcov a sociálnych služieb “Slatinka”, pošta, zdravotné stredisko, lekáreň, bankomat Slovenskej sporiteľne, knižnica, kino, kultúrny dom, galéria Jána Kulicha, športoviská a viacero podnikateľských subjektov z rôznych odvetví.

Galérie

Galéria Jána Kulicha Zvolenská Slatina

Pamiatky

Medzi najvýznamnejšie pamätné objekty v obci patria oba kostoly, zrekonštruovaná sýpka, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku a rodinný dom s hospodárskou budovou z roku 1880, rovnako vyhlásený za kultúrnu pamiatku ako doklad vývoja ľudovej architektúry regiónu.
Pamätihodnosťou je aj židovský cintorín. V roku 1941 žilo v obci ešte 13 židovských osôb, v súčasnosti žiadna. Cintorín, o ktorý sa dlhé roky nikto nestaral, padol za obeť zlodejom a vandalom. Mnoho náhrobných kameňov bolo ukradnutých, múr, ktorý pôvodne siahal do výšky 1,5 metra bol rozobratý a kamene pužité na stavbu domov.

V obci sa nachádza aj najstaršia a najväčšia bryndziareň na svete, ktorá bola založená rodinou Molecovou v roku 1797.

Fotografie na podstránke obce Zvolenská Slatina poskytla Galéria Jána Kulicha v roku 2015.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8616467

22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka