Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Žilina

Žilina

Kraj: Žilina
Okres: Žilina
Web: www.zilina.sk

Popis

Významné mesto severozápadného Slovenska. Najstaršia zmienka je z roku 1208. Je to prvé mesto, kde mali v správnych orgánoch popri Nemcoch paritné zastúpenie aj Slováci, o čom svedčí privilégium Ľudovíta I. z roku 1381.

Múzeá

Považské múzeum v Žiline

Galérie

Považská galéria umenia Žilina

Pamiatky

Mariánske námestie

Námestie vzniklo v 13. storočí a v roku 1987 bolo vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nachádza v strede mesta a je tvorené typickými domami so spodnými arkádami a dodnes zachovanými pôvodnými gotickými pivnicami.

Socha Nepoškvrnenej Panny Márie (Immaculata) stojí v strede námestia a bola postavená na počas rekatolizácie v roku 1738.

Radnica

Dom č. 1 na námestí, stojí na mieste pôvodného radničného domu zo 16. storočia. Budova radnice prešla viacerými úpravami a jej dnešná podoba je z roku 1890. V súčastnosti v jej priestoroch sídli primátor mesta.

Kostol sv. Pavla Apoštola a Kláštor Jezuitov

Tento jednoloďový barokový kostol sa nachádza na západnej strane námestia a bol dokončený v roku 1754. Skladá sa z dvoch veží, ktoré sú vysoké 32 m. Významnou pamiatkou interiéru kostola je barokový hlavný oltár.

Kostol najsvätejšej trojice

Zvaný tiež farský kostol Panny Márie. Prvá zmienka o kostole pochádza z roku 1400. Tento trojloďový pôvodne gotický kostol s renesančnými prvkami bol postavený na mieste pôvodného žilinského hradu z 13. storočia. Veža kostola je vysoká 51 m. V jeho interiéri sa nachádza hlavný oltár z roku 1697 a vzácne oltárne obrazy od J. B. Klemensa.

Burianova veža

Nachádza sa vedľa kostola a je vysoká 46 metrov. Táto veža bola vybudovaná okolo roku 1530 podľa vzoru talianských mestských zvoníc. Z veže sa návštevníkom mesta naskytne nádherný pohľad na vynovenú stredovekú časť mesta.

Kostol sv. Barbary a Kláštor Františkánov

Kostol nazývaný aj františkánsky kostol bol postavený v rokoch 1723-1731. Jeho interiér tvoria veľmi cenné bohato zdobené zariadenia v barokovom štýle. Vo vnútri však najviac zaujme oltár sv. Jána Nepomuckého.

Babuškov dom

Dom je nazývaný aj Makovického dom, pretože v ňom býval MUDr. Dušan Makovický (1866-1921), osobný lekár ruského spisovateľa L. N. Tolstého.

Kostol sv. Štefana

Je najstaršou architektonickou pamiatkou mesta Žiliny. Neskororománsky kostol sv. Štefana sa nachádza v mestskej časti Rudiny. Bol postavený pravdepodobne v rokoch 1200 až 1250. V jeho interiéri sa nachádzajú cenné nástenné maľby, ktoré pochádzajú približne z roku 1260. Areál kostola je ohradený kamenným múrom a v jeho priestoroch boli objavené pri archeologickom prieskume základy kaplnky Božieho tela z 15. storočia.

Pamätník Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi v Žiline-Budatíne

Monumentálny pamätník prvému predsedovi SNR, básnikovi, prozaikovi a organizátorovi slovenského národného hnutia symbolizuje slovenskú štátnosť. Na mohutnom trojvrší je slovenský dvojkríž. Vpredu na podstavci je jazdecká socha s J.M.Hurbanom. Je postavený na miestach bojov slovenských dobrovoľníkov pod vedením J.M.Hurbana proti maďarským gardám v revolučných rokoch 1848/49.

Pamätník bol slávnostne odhalený 12.5.2006 prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom.
V popredí je malý pomník obetiam 1. a 2. svetovej vojny z Budatína, ktorý bol tiež pri tejto príležitosti rekonštruovaný a umiestený do tohto priestoru. Pamätník sa nachádza v Budatíne pri vstupe do mesta zo severnej strany.

Drevený gotický kostol sv. Juraja Trnové

Hrady, zámky a kaštiele

Budatínsky hrad, Žilina

Fotogaléria mesta


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8599820

21.9.2019
ÚvodÚvodná stránka