Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Slovenské olympijské a športové múzeum, Bratislava

Slovenské olympijské a športové múzeum, Bratislava

Kontaktné údaje

Sídlo múzea, korešpondenčná adresa:
Slovenský olympijský výbor
Kukučínova 26, 838 08 Bratislava

Pracovisko múzea:
Junácka 6, 832 80 Bratislava (Dom športu vedľa nák.centra Polus)
Tel.: +421 2 4437 2427, +421 911 474127
E-mail: muzeum@olympic.sk
Www: www.muzeum.olympic.sk

Pamätník olympionikov na Národnom cintoríne v Martine si môžete prehliadnuť aj na novej web stránke: www.pamatnikolympionikov.sk.

História-popis

"Každá krajina sveta by mala mať vlastné športové múzeum na zachovanie časti svojej histórie!"
M. Juan Antonio Samaranch, bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru

Šport ako telesná aktivita súťaživého charakteru vznikol v 19. storočí. Stal sa novým nositeľom tradičných i vznikajúcich hodnôt, potrieb, symbolov, významov, cieľov a znakov v spoločnosti. Je považovaný za jedno z najvýznamnejších sociálnych hnutí súčasného sveta. Od storočia pary k storočiu umelej inteligencie pomáha umiestniť telo do služieb mysle a naopak.

Športové múzeum je živým organizmom, nielen archaickou inštitúciou, snaží sa mať svoju originalitu. Vytvorenie športového múzea sa stalo kultúrnou potrebou konca 20.storočia.

Múzeum telesnej kultúry v SR ( ďalej MTK v SR) bolo zriadené dňom 24.10.1985 zriaďovacou listinou P-ÚV ČSZTV, podľa čl.33 ods.2 písm .h) a i) stanov ČSZTV ako účelové zariadenie Slovenského ústredného výboru ČSZTV bez právnej subjektivity. Po zániku ČSZTV a prevzatí nástupníctva Slovenským združením telesnej kultúry (ďalej SZTK) bolo MTK v SR zaradené do systému SZTK ako špecializovaný organizačný útvar SZTK s celoslovenskou pôsobnosťou. Na základe Zmluvy o prevode zriaďovateľskej funkcie a úprave súvisiacich práv a povinností medzi SZTK a Slovenským olympijským výborom (ďalej SOV), uzatvorenej dňa 1.12.2014, je múzeum od 1. januára 2015 organizačnou zložkou SOV.
Od 1. januára 2015 Slovenský olympijský výbor vystupuje smerom k múzeu ako zriaďovateľ.
Od 1. januára 2015 múzeum bolo premenované. Jeho názov je SOV - Slovenské olympijské a športové múzeum.
Slovenské olympijské a športové múzeum (SOŠM) je celoštátne špecializované múzeum s komplexnou múzejnou dokumentáciou v oblasti svojej špecializácie. V súlade so svojím poslaním vykonáva koordinačné, metodické, vzdelávacie a informačné činnosti v oblasti svojej špecializácie. Zbierkový fond múzea obsahuje vyše 26000 predmetov zbierkovej povahy. Ide napríklad o športové trofeje (medaily, plakety, poháre, plastiky) a športovú výzbroj, výstroj, náčinie a náradie. Osobitnú časť zbierok tvorí rozsiahla fotodokumentácia. Súčasťou MTK je knižnica zameraná na sústreďovanie a sprístupňovanie historicko-faktografickej literatúry z oblasti olympijského hnutia a športu na území Slovenska. . Predmetom výskumu a praktickej činnosti je história olympijského hnutia na Slovensku a vo svete, účinkovanie Slovenska na medzinárodnej športovej scéne a domáce dianie v historickom vývoji i súčasnosti. Múzeum poskytuje konzultačné služby a študijné možnosti verejnosti, najmä členom SOV, študentom, športovcom, novinárom, športovým klubom a spoločenským organizáciám.

Expozície

Stála expozícia dejín lyžovania, Kremnica

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8513488

15.9.2019
ÚvodÚvodná stránka