Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Banská Bystrica
Web: www.slovenskalupca.sk

Popis

Obec leží 10 km východne od Banskej Bystrice. Je to bývalé kráľovské mestečko, pričom prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1250. Mesto bolo privilegované od roku 1340 a okrem remesiel a poľnohospodárstva malo rozvinutú aj administratívu a správnu činnosť - v roku 1582 dostalo právo používať červený pečatný vosk.

Pamiatky

K cenným historickým pamiatkam patrí archeologický nález pozostatkov stredovekého kláštora s kostolom Blahoslavenej Panny Márie z prvej polovice 13. storočia. Pri kláštore, ktorý pravdepodobne patril rádu templárov, bol aj malý cintorín, kde pochovávali mníchov. Medzi dominanty obce ďalej patria aj katolícky kostol Najsvätejšej Trojice, morový stĺp z konca 18. storočia, evanielický kostol a niekoľko zachovaných meštiackych a sedliackych domov.
Okolitá príroda Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria poskytuje výborné možnosti na prechádzky a turistiku. V blízkosti Slovenskej Ľupče sa nachádza Národná prírodná rezervácia Príboj. Založili ju v roku 1895 a je najstaršou rezerváciou na Slovensku. Pozornosť takisto púta prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb a dolina Driekyňa so zaujímavými travertínmi a krasovými javmi.

Hrady, zámky a kaštiele

Hrad Ľupča

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8616397

22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka