Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Rožňava

Rožňava

Kraj: Košice
Okres: Rožňava
Web: www.roznava.sk

Popis

Mesto Rožňava patrí k mestám s bohatou baníckou históriou. Nachádza sa v Rožňavskej kotline, pod južnými výbežkami Volovských vrchov. Najstaršia písomná zmienka o ňom je z roku 1291 a prvé mestské výsady ziskalo v roku 1340.

Múzeá

Banícke múzeum Rožňava

Pamiatky

Strážna veža Rožňava

Renesančná mestská veža uprostred námestia bola súčasťou pôvodnej gotickej radnice. Stavbu veže ako dôležitého prvku ochrany proti tureckému nebezpečenstvu začali v roku 1643 za richtára Martina Weiszera. Jej dokončenie sa v dôsledku rôznych nepredvídaných okolností oddialilo až do roku 1654, kedy rožňavský richtár Matej Bakoš pozval do mesta spišského staviteľa Juraja Gerscheuera, ktorý si za svojho pomocníka zvolil miestneho majstra Daniela Mosszena. Stavba bola ešte toho roku dokončená. Na južnej strane veže umiestnili vzácnu renesančnú pamätnú tabuľu s menami dvoch richtárov, datovaním stavby a erbom mesta a do jej strechy uložili pamätnú listinu, v ktorej Ján Althuem Missnico podrobne opísal všetky udalosti uplynulých 11 rokov. Nad tabuľou sa nachádza turecká kamenná delová guľa. Na ôsmom podlaží 38m vysokej veže bola miestnosť pre stráž, ktorá z pavlače kontrolovala mesto a okolie. V roku 1766 vyhorela a počas opravy dostala dnešnú barokovú šindľovú strechu.
Dnes ako vyhliadková poskytuje prekrásny pohľad na mesto a blízke okolie.

Fotogaléria


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9116709

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka