Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Rajecká Lesná

Rajecká Lesná

Kraj: Žilina
Okres: Žilina
Web: www.rajeckalesna.info

Popis

Obec Rajecká Lesná leží vo výške 513m n. m, 7km od mesta Rajec, 25km od mesta Žiliny a 40km od mesta Prievidza. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z 22. októbra 1413.
Už v roku 1413 sa spomína osada Frivald a každý, kto býval v tejto osade, dopisoval si prímeno Frivaldský. V súčasnej dobe žije v obci 1273 obyvateľov. Bohužiaľ tak ako aj v iných obciach, aj nám ubúda populácie.

Frivald je od 15. storočia pútnickou obcou, kde na námestí stál kostol zasvätený Márii Kráľovnej anjelov. Legenda, ktorá existuje objasňuje pôvod patrocínia kostola. Legenda hovorí: Michal Walach bol vojakom vojvodu Ctibora. V roku 1410 počas prusko-poľskej vojny vypálili poľské mesto Starý Sącz aj s kostolom zasväteným Najsvätejšej Trojici.
V Sączi žila blahoslavená Kunigunda, veľká ctiteľka Panny Márie Kráľovnej anjelov. Po vypálení Sącza sa vojvoda Ctibor veľmi zmenil. Aby odčinil tento hriech, budovali kostoly a kláštory na Slovensku. Teda aj Michal Walach šľachtic, keď v roku 1413 dostal od vojvodu Ctibora dedičné richtárstvo vo Frivalde, dal postaviť kostol vo Frivalde a zasvätil ho Kráľovnej anjelov. Na slávnosť Najsvätejšej Trojice sa konala zmierna púť za vypálený kostol v Poľsku. Kostol zbúrali v roku 1866. Zostala iba časť, zvaná presbytérium.

Pamiatky

Slovenský betlehem, Rajecká Lesná

V Rajeckej Lesnej je najväčšou dominantou Bazilika Narodenia Panny Márie, ktorá bola za baziliku vyhlásená 7. septembra 2002. Ďalším je pohyblivý Slovenský betlehem. Myšlienkou vyhotoviť z dreva pohyblivý betlehem sa začal zaoberať majster rezbár z Rajeckých Teplíc p. Jozef Pekara na návrh kňaza Vojtecha Valenta. Betlehem nezobrazuje iba Kristovo narodenie a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Dielo je unikátne nielen svojím stvárnením, ale aj svojou veľkosťou. Svojím významom a veľkosťou bol prvý na Slovensku. Dĺžkou 8,5m, šírkou 2,5m a výškou 3m sa zaraďuje medzi najväčšie vyrezávané betlehemy v Európe. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v novembri 1995 a v súčasnosti ho ročne navštívia tisícky ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8616432

22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka