Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Pezinok

Pezinok

Kraj: Bratislava
Okres: Pezinok
Web: www.pezinok.sk

Popis

Vinohradnícke mesto na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát, 23 km SV od Bratislavy. Prvé zmienky sú z roku 1208, dokedy bolo majetkom Bratislavského hradu. Prvé mestské výsady získal v roku 1376, v roku 1647 mu udelil kráľ Ferdinand III. štatút slobodného kráľovského mesta a v roku 1870 mesto dosiahlo titul municípia, čo ho stavalo na úroveň župy.

Múzeá

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Mestské múzeum v Pezinku

Galérie

SNG - Schaubmarov mlyn v Pezinku

Pamiatky

Mestská radnica

Budova mestskej radnice vznikla okolo polovice 17. storočia spojením, prestavbou a rozšírením dvoch obytných domov. Budovu značne poškodil požiar roku 1832. Po zrútení mestských brán v 19. storočí umiestnili na nárožné vežičky kamenné barokové kartuše s mestskými erbami, ktoré predtým boli na prečelí mestských brán. Na jednom je reliéf Madony a letopočet 1701, na druhom reliéf sv. Anny a letopočet 1759.

Mestské hradby

Pezinok získal právo postaviť si mestské opevnenie až v roku 1615 v privilégiu kráľa Mateja. Dovtedy - od 15. storočia mal valy, priekopy a brány. Ferdinand III. v privilégiu z roku 1647 uložil už mestu povinnosť postaviť riadne opevnenie. Dostavené bolo v roku 1652 ako svedčí reliéf s erbom Ferdinanda III. v hradbách (dnes je uložený v Malokarpatskom múzeu).
Opevnenie malo 3 brány a 11 bášt.

Hrady, zámky a kaštiele

Pezinský zámok

Pezinský zámok je dominantou historického Pezinka. Bol postavený okolo roku 1300. Stavali ho a bývali v ňom pezinskí grófi v 13. - 16 storočí, ktorí patrili medzi najbohatšie a politicky najvplyvnejšie šľachtické rody v Uhorsku. Bol vybudovaný ako vodný hrad. Obklopovali ho dve priekopy naplnené vodou z Cajlanského potoka. Nad nimi boli dva padacie mosty. Na násype medzi priekopami boli hospodárske budovy. Obytné priestory hradu prešli mnohými stavebnými úpravami. Pôvodne gotický hrad s veľkými pivnicami na víno, suterénom a prízemím nadstavili o poschodie v 16. a 17. storočí a upravili renesančne.

Až po úprave hradu na pánske sídlo grófom Františkom Pálfym v štyridsiatych rokoch 19. storočia potlačil sa fortofikačný /obranný/ ráz hradu. V tomto čase upravili aj záhradu okolo zámku na anglický park s vzácnymi stromami. V roku 1875 oheň zničil severnú hospodársku časť zámku. Koncom 19. storočia bola upravená južná časť v romantickom duchu a neorenesančnom štýle. Táto podoba sa zachovala dodnes.
Veľké úpravy zažil zámok v rokoch 1940-43, kedy nový majiteľ - Slovenské vinohradnícke družstvo - zadaptovalo pivnice a pristavilo na mieste vyhorenej časti v nevhodnom slohu administratívnu budovu. V objekte je zachovalá veľká historická sála, ktorú zdobia maľby pezinských maliarov Bártovcov. 
Zámok si napriek mnohým prestavbám zachoval stredovekú podobu vodného hradu, teraz už na Slovensku ojedinelú.

Od roku 2016 je v rekonštrukcii...

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9116784

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka