Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Kontaktné údaje

Muránska 18, 050 01 Revúca
Tel.: +421 58 285 15 62
Mobil: +421 940 604 079
E-mail: muzeum@revuca.sk
Www: muzeum.revuca.sk

Otváracie hodiny

(september - jún)
pondelok - piatok: 8:00 - 12:00, 12:30 - 16:00

Posledný vstup do stálej expozície múzea je o 15:00.

(júl - august)
pondelok - nedeľa: 8:00 - 12:00, 12:30 - 18:00

Vstup do stálej expozície múzea je každú hodinu.
Posledný vstup do stálej expozície múzea je o 17:00.

Možnosti vstupu, vstupné

  • dospelý (lektorovaný vstup): 2 €
  • študent/senior (lektorovaný vstup): 1,50 €
  • dieťa (do 6 rokov) (lektorovaný vstup): zdarma
  • skupinové vstupné (lektorovaný vstup): 10 €

Sprievodcovská činnosť po meste

  • Potulka mestom – veľký okruh 10 €/ jedna skupina
  • Potulka mestom – malý okruh 7 €/ jedna skupina

prehliadky mestom Revúca pod názvom „Potulky mestom“
Sprievodcovskú činnosť po meste poskytujeme v čase otváracích hodím múzea pre vopred nahlásené skupiny. Nahlásiť sa môžete minimálne 3 dni vopred na telefónnych číslach 058/28 515 62, 0918 977 645 alebo e-mailom na muzeum@revuca.sk.

História-popis

Múzeum Prvého slovenského gymnázia sídli v budove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá slúžila potrebám Slovenského evanjelického a. v. gymnázia pôsobiaceho v Revúcej v rokoch 1862 až 1874. Gymnázium bolo najvýznamnejšou slovenskou vzdelávacou inštitúciou v druhej polovici 19. storočia v dejinách Slovákov.
Pôvodný dom Prvého slovenského gymnázia, národná kultúrna pamiatka, je rokoková kúria, Latinákov dom z druhej polovice 18. storočia, klasicisticky upravená začiatkom 19. storočia. Dom je prízemný s obdĺžnikovým dvojtraktovým pôdorysom, krytý manzardovou strechou. V tomto dome od 17. septembra 1862 začalo vyvíjať svoju činnosť Slovenské evanjelické a. v. gymnázium. V strede domu bol podchod a po jeho stranách triedy. V jednej z tried bola školská jedáleň, alumneum. Súčasťou domu bola čierna kuchyňa, komora, sýpka a pivnica. Za domom sa nachádzala malá záhrada. Historický prínos vzdelávacej inštitúcie dnes pripomína stála expozícia Múzea Prvého slovenského gymnázia a Park slovenských národovcov.
Múzeum zhromažďuje, ochraňuje a sprístupňuje zbierkové predmety, ktoré rozprávajú príbeh prvej slovenskej strednej školy, známej aj ako Prvé slovenské gymnázium. Špecializuje sa na jeho históriu a prínos, dokumentuje vývoj mesta Revúca, ktoré v 40. – 70. rokoch 19. storočia patrilo k centrám slovenského národného hnutia.
Na budove sú umiestnené tri pamätné tabule, bronzová pamätná tabuľa venovaná gymnáziu, bronzová pamätná tabuľa venovaná PhDr. Ivanovi Branislavovi Zochovi, národná kultúrna pamiatka a tabuľka venovaná Ing. Jánovi Molnárovi, ktorý venoval budove rekonštrukčné práce v hodnote 100 000 Eur.

Expozície

Atraktívne stále expozície sú inštalované priamo v pôvodnom historickom objekte národnej kultúrnej pamiatky. Nachádzajú sa na prízemí múzea a sú nainštalované v štyroch miestnostiach prepojené vstupnou časťou – dúfartom.
Vstupná expozícia približuje návštevníkom históriu mesta Revúca, dôležité dejinné udalosti súvisiace so založením prvej strednej školy v dejinách Slovákov, približuje významné osobnosti pôsobiace v Revúcej a národné kultúrne pamiatky v meste.

Dôležité dejinné etapy a vývoj gymnázia sú spracované modernými a informačnými prvkami v salónnej časti múzea. Významné pôsobenie gymnázia približujú dobové listiny, školské časopisy, zápisnice, klasifikácie, dobové tlačoviny a matrika gymnázia.

Atmosféru školy približuje dobovo zariadená školská trieda, staré lavice, tabuľa, katedra a učebné pomôcky, školské učebnice, rukopisy a matrika gymnázia.

Školský život druhej polovice 19. storočia dotvára aj interiér dobovej zborovne. Pôsobenie učbárov, ako kedysi volali profesorov, pripomínajú portréty, staré písacie potreby a školský historický nábytok.

Súčasťou expozície múzea je čierna kuchyňa. Čierna kuchyňa ponúka prezentáciu zbierkových predmetov a predmetov kultúrnej hodnoty z oblasti ľudovej kultúry a pripomína spôsob stravovania sa v prvej slovenskej strednej škole.

V areáli múzea sa nachádza Park slovenských národovcov. Park vznikol v roku 1993. Nachádzajú sa v ňom dve busty, busta polyhistora, fyzika, pedagóga, publicistu, prekladateľa, divadelníka, ľudovýchovného pracovníka, autora učebníc, priekopníka telesnej výchovy na Slovensku, Dr. Ivana Branislava Zocha a busta evanjelického kňaza, pedagóga, ľudovýchovného pracovníka, autora učebníc, dramatika, Samuela Ormisa. Busta Dr. I. B. Zocha je prvou a zatiaľ jedinou na Slovensku. Vyhotovená bola zo zbierok a darov. Busta S. Ormisa bola vyhotovená zo zbierok a odhalená v roku 1995 pri príležitosti 120. výročia jeho úmrtia.

Výstavné priestory (podkrovie) sú využívané na krátkodobé výstavy, prednášky, besedy, putovné výstavy, workshopy, stretnutia so spisovateľmi, hudobníkmi a významnými osobnosťami.

Text: Lucia Koreňová

Fotogaléria (Foto: Maroš Detko)


 
Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca


 
 
Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca

Múzeum Prvého slovenského gymnázia, Revúca


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8513580

15.9.2019
ÚvodÚvodná stránka