Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Múzeum Dr. Michala Greisigera, Spišská Belá

Múzeum Dr. Michala Greisigera, Spišská Belá

Kontaktné údaje

Hviezdoslavova 21, 059 01 Spišská Belá
Tel.: +421 52 459 13 22

História-popis

Múzeum Michala Gresigera bolo otvorené v roku 1994. Približuje život a činnosť polyhistora a mestského lekára zo Spišskej Belej spolu s históriou a etnografickými špecifikami mestečka. Múzeum sa nachádza v dome, kde Michal Greisiger prežil väčšiu časť svojho života. Popri práci mestského lekára sa Greisiger venoval skúmaniu flóry a fauny Spiša a archeologickým výskumom v regióne.

Expozície

V expozícii sa vystavujú doklady o jeho vedeckých záľubách, je tu pôvodný nábytok a nástroje z jeho lekárskej ordinácie.

Dr. Michal Greisiger sa narodil 25. decembra v Stráňach pod Tatrami. Základnú školu skončil vo svojom rodisku, potom študoval na gymnáziu v Kežmarku.
Po maturite v roku 1872 sa zapísal na Viedenskú univerzitu. S veľkým záujmom študoval prírodné vedy a využíval všetky možnosti ako sa v nich zdokonaliť. Neskôr sa zapísal na lekársku fakultu v Budapešti, kde 8. decembra 1877 promoval. Po promócii sa usadil ako praktický lekár v Spišskej Belej, kde sa aj oženil a mal 4 dcéry.
Ako lekár bol dôkladný, horlivý úsilím pomôcť trpiacemu. Prejavilo sa jeho sociálne cítenie: chudobných liečil zdarma, ba prispel aj na lieky a výživu. Veľkú pozornosť venoval hlavne Rómom z Krížovej Vsi a z Rakús. Držal ich v osobitnej starostlivosti, čo mu mešťania zazlievali. Trval na hygiene, ktorú museli dodržiavať. Ani žobrák od neho neodchádzal s prázndymi rukami.
V medicíne využíval liečivé byliny - niektoré pestoval vo svojej záhrade a v upravenom záhradnom domčeku. Zostavil vzácny herbár, z ktorého sa zachovali len tri listy. Celý živor bojoval proti fajčeniu a alkoholu, ktoré pokladal za liaheň tuberkulózy na Spiši.
Zaoberal sa pozorovaním prírody, sťahovaním vtákov, napísal štúdiu o živote a sťahovaní vyše 150 druhov vtákov na Spiši. Je autorom mnohých publikácií, zborníkov. Zaoberal sa riekami, rybami, jaskynnou faunou. V Belanskej jaskyni objavil slepého raka, ktorý je pomenovaný Lipura Greisigeri Biro.
Všestranné zameranie Dr. Greisigera zahŕňalo aj archeologické a paleontologické záujmy. Mal značnú zbierku predmetov za kamennej a brondzovej doby, najmä z okolia Spišskej Belej. Veľmi cenné skameneliny nazbieral Dr. Greisiger aj v javorinskej časti Tatier. bol predsedom mestského kasína, činným členom hospodárskeho spolku, kde často prednášal, predsedom rybárskeho spolku.
Pričinil sa o postavenie vybudovania vodovodu a kanalizácie v Spišskej Belej.
Zomrel 10. septembra 1912 vo veku 61 rokov.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8625386

23.9.2019
ÚvodÚvodná stránka