Muzeum.SK

Ján Berger: Maľby

Typ akcie:
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
Dátum:
10.7.2025
Do:
30.8.2025
Čas:
Popis:

Vernisáž: 10.7. o 17:00
Kurátorka: Daniela Čarná
Obrazy Jána Bergera (1944, Třinec) sú ako živé bytosti. Každý z nich má svoj osobitý charakter a podobne ako pri vzťahoch nás pozývajú k nadviazaniu komunikácie. Výstižne to pomenoval hudobný skladateľ a teoretik Roman Berger v liste svojmu bratovi maliarovi: „Autentické umelecké dielo je čímsi iným ako predmet... Je čímsi, s čím sa môžeme iba stretnúť ako s človekom-osobou. Tak, ako osoba, je autentické dielo niečím neopakovateľným, „osobitým“, „osobným“.  Je čímsi, čo má svoju „hĺbku“, svoje Tajomstvo.“ Obdobne medzi ľuďmi sú nám niektorí bližší a iných sledujeme skôr z diaľky. Ani vnímanie jednotlivých obrazov Jána Bergera nemôže byť rovnaké. Nesú v sebe náznaky či fragmenty príbehov, napájaných z viacerých zdrojov. Azda najzásadnejšími z nich sú autorovo silné rodinné zázemie, citlivé vnímanie prírody a diania okolo seba, ktoré sa v tvorbe pretavilo do záujmu o krajinu, ľudskú figúru aj svet zvieracej ríše. Obrazy nesú autentický autobiografický charakter a v prenesenom význame sú tiež svedectvom doby. Ján Berger vyrastal v rodine evanjelického farára a teológa Józefa Bergera, ktorý bol nacistickým aj komunistickým totalitným režimom opakovane perzekvovaný a väznený v koncentračnom tábore Osvienčim a Dachau. To prirodzene zásadne poznačilo život celej rodiny s tromi deťmi, Ján Berger bol z nich najmladší. Detstvo strávil na česko-poľskom pohraničí v Českom Tešíne a od deviatich rokov, po nútenom vysťahovaní rodiny, v Bratislave. Vyštudoval na Strednej škole umeleckého priemyslu (1958 – 1962), kde bol v závere štúdia jeho pedagógom Rudolf Fila a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1962 – 1968) u prof. Jána Mudrocha. Na oboch školách pedagogicky pôsobil a študovali u neho mnohí renomovaní výtvarníci a výtvarníčky. Na Strednej škole umeleckého priemyslu pôsobil v rokoch 1968 až 1987 a na Vysokej škole výtvarných umení od roku 1987. Viedol Ateliér maľby a od roku 1998 do roku 2008 bol vedúcim Katedry maľby, v rokoch 2008 až 2013 pôsobil na Katedre reštaurovania. V roku 1994 mu bol udelený profesorský titul.
Ďalším výrazným zdrojom tvorby autora je záujem o scénografiu a nadviazanie na tradíciu histórie umenia, od antiky po súčasnosť, z ktorej každý výtvarník prirodzene čerpá. Ján Berger v nej nachádza spriaznenosti a pramene svojho výtvarného jazyka, vedie dialógy, ale tiež polemizuje. Nedostatok možností poznávania umeleckých diel z priamej skúsenosti, ktoré režim limitoval a znemožňoval, nahrádzali autorovi časté návštevy galérií v Krakove, cesta na sympózium do severného Macedónska (1969) či zájazd po galériách západnej Európy v Nemecku, Holandsku, Belgicku, Francúzsku a Viedni (1979), ktorý absolvoval s celoživotným súputníkom, výtvarníkom Ľudovítom Hološkom. Ako spomína vo svojej monografii: „Na tejto ceste som si skompletizoval Rembrandta, a konečne som videl Vermeerov, v Bruseli ma uchvátili Cranachove akty a fascinujúce prázdne plátno Clauda Moneta s niekoľkými modrými ťahmi a tiež nedokončené Davidovo dielo, ktoré by znieslo susedstvá antikizujúcich Picassov.“ Citácie obrazov majstrov, ako je Velázquez (Velázquez a jeho infantky, 1972) či Rembrandt (Danae – Parafráza, 1979) však u neho nájdeme už skôr, na začiatku 70. rokov, čím originálnym spôsobom prispieva k začiatkom novodobých dejín interpretácie na domácej výtvarnej scéne.
V neposlednom rade je autorovou inšpiráciou život v každodennosti aj posvätnosti a jeho senzitívne, empatické reflektovanie medzi realitou a imagináciou. K niektorým obrazom sa opakovane vracia a zasahuje do nich, dôraz pritom kladie na samotný proces tvorby. Medzi ne patria napríklad autoportréty, ktoré ho ako forma sebareflexie sprevádzali celou tvorbou (podobne ako u Rembrandta a mnohých ďalších umelcov). Viacerí autori, ktorí sa tvorbe Jána Bergera venovali a venujú, poukázali na jej výrazné maliarske – koloristické, ako aj poetické, hudobné kvality, či jeho „absolútny koloristický sluch“ (Ján Balko). Rudolf Sikora napísal, že obrazy Jána Bergera v ňom evokujú túžbu pozorovať umelca pri procese ich vzniku. Aj táto výstava sa rodila v charizmatickom komornom ateliéri umelca, pri pravidelných návštevách, opakovaným „listovaním“ medzi väčšími aj menšími obrazmi v ateliérovom depozitári, ako aj v monografiách a katalógoch. Predstavujeme na nej diela naprieč tvorbou autora od 60. rokov po rok 2000, a do pozornosti dávame jej pokračovanie v Galérii Jána Mudrocha v Senici, s ťažiskom na aktuálnej tvorbe. Nepremeškajme príležitosť zoznámiť sa s obrazmi Jána Bergera či naopak, pozdraviť sa s nimi ako so starými známymi. Spolu s Ľudovítom Hološkom sa môžeme pýtať a hľadať, akými prameňmi sa napájali a čo nám odovzdávajú. V niektorých z nich možno vytušíme prepojenie s našim vlastným svetom, je v nich totiž vzácnym spôsobom obsiahnutý.

Zaujímavosti

  • Cez Maďarsko bez starostí: Na čo nezabudnúť pred cestou autom

    Plánujete cestu autom cez Maďarsko? Či už je vaším cieľom Budapešť, výlet k Balatonu alebo tranzit do inej krajiny, dobrá príprava vám môže ušetriť čas, stres aj peniaze. Pred odjazdom je dôležité skontrolovať niekoľko praktických vecí – od stavu vozidla a povinnej výbavy až po platné doklady či kúpu diaľničnej známky. Maďarsko je častou voľbou slovenských cestovateľov či už ako cieľ výletu, alebo ako dôležitá tranzitná krajina smerom do Chorv
Zobraziť všetko

Tipy na ubytovanie a výlety

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko pamiatok a múzeí. Navštívte web MegaUbytovanie.sk a rezervujte si Váš pobyt ešte dnes. Ak uprednostníte ubytování v Česku, rezervujte si ho na webe MegaUbytko.cz, kde nájdete množstvo chát, chalúp, apartmánov a penziónov k prenájmu.

Odporúčame aj pobyty v slovenských kúpeľoch a viaceré wellness hotely. Spomedzi obľúbených vyberáme Hotel HVIEZDA v Dudinciach.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií, reportáže a rozhovory

Všetky aktuality

Reklama

ÚvodÚvodná stránka