Akcie
24.5. - 31.12.2025

Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica
125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici
25.5.2025 10:00 - 16:00

Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka
Kuchyňa starých materí
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja srdečne pozýva na výnimočné podujatie "Kuchyňa starých materí", ktoré sa uskutoční v nedeľu 25. mája 2025 v malebnom prostredí Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
Zabudnite na chvíľu na modernú kuchyňu a ponorte sa s nami do fascinujúceho sveta tradičnej kysuckej gastronómie. Odhalíme vám tajomstvá techník a postupov prípravy jedál, ktoré po stáročia formovali stravovacie návyky našich predkov v tomto krásnom regióne. Počas podujatia budete mať jedinečnú príležitosť na vlastné oči sledovať zručnosť lektoriek múzea pri práci s autentickými kuchynskými nástrojmi pri pečení a varení na funkčných peciach priamo v historických objektoch skanzenu. Podujatie sa zameriava na prezentáciu tradičných kysuckých receptov s dôrazom na dobové postupy a predovšetkým na využívanie lokálnych, sezónnych surovín, ktoré naša kysucká zem ponúkala.
Počas nedele budete môcť nahliadnuť do prípravy tradičných kysuckých špecialít ako:
• Šalátová polievka – sezónna symfónia chutí: Táto ľahká a osviežujúca polievka je dokonalým príkladom vynaliezavosti našich predkov pri spracovaní čerstvých jarných a letných plodín, ktorých bolo dostatok.
• Pečené zemiaky s kapustou a slaninou – poctivá chuť z pece: Predstavíme si tradičný spôsob pečenia na či v starých peciach, ktorý dodával jedlám nielen teplo, ale aj nezameniteľnú arómu.
• Starosvetské buchty a Kapustniaky – majstrovstvo kysnutého cesta: Priblížime vám prípravu vláčneho kysnutého cesta a tradičnej kapustovej plnky, ktorá je pre kysuckú kuchyňu typická. Poukážeme aj na regionálne variácie týchto obľúbených jedál a na dôležitosť kapusty v našej kuchyni.
"Kuchyňa starých materí" nie je len o jedle – je to predovšetkým o zážitku, o návrate ku koreňom našej identity, o vzácnom spojení generácií. Vezmite svoju rodinu, priateľov a príďte si užiť nedeľu plnú autentických kysuckých chutí, omamných vôní a nezabudnuteľných momentov v čarovnom prostredí Múzea kysuckej dediny.
Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť ochutnať skutočnú chuť Kysúc, tak ako ju s láskou varili naše staré mamy!
25.5.2025 10:00 - 16:00

Múzeum slovenskej dediny SNM, Martin
Detská nedeľa
Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa, ktorá sa uskutoční v nedeľu 25. mája 2025 v Múzeu slovenskej dediny. Podujatie bude patriť deťom a ich rodičom. Nielen najmenší návštevníci sa od 10.00 do 16.00 hod. môžu tešiť na divadelné predstavenie, detské hry, piesne a tance z minulých čias, rozprávkový les, tombolu a dobové vyučovanie.
Hlavný program pripravili deti deťom. Na podujatí vystúpia členovia detských folklórnych súborov DFS Drienka zo Slovenskej Ľupče a zahraničný hosť z moravského Valašska – folklórny spolok Lipta z Liptálu zložený zo skupín Malá Lipta, Malí Ogaři, Malůšata a Cimbálová muzika. Ich spoločné vystúpenie si môžete pozrieť o 10.30, 13.30 a 15.30 hod.
Príbeh „O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi a troch prasiatkach" vyrozprávajú členovia Vrútockého ochotníckeho divadla DOSKA o 11.00 a 14.30 hod.
Pre najmenších návštevníkov bude pripravené putovanie rozprávkovým lesom pod vedením študentiek a študentov Súkromnej spojenej školy z Martina. S hlavičkou ako makovičkou môže odísť nejedna parádnica – tradičné účesy budú dievčatám česať študentky Strednej odbornej školy obchodu a služieb z Martina.
Ako sa sedelo v starých školských laviciach či písalo na tabuľky? Vaše ratolesti budú môcť zažiť dobové vyučovanie v našej elementárnej škole z Petrovíc.
Pre šikovné ručičky bude pripravená tvorivá dielňa, v ktorej si deti vlastnoručne zhotovia krojovanú bábiku, „vĺčka“, korkové loďky či tradičnú „frndžalku“ z gombíkov. Súčasťou podujatia budú aj detské hry na tráve či kolková dráha. Nebude chýbať ani obľúbená tombola, v ktorej môže každý detský návštevník vyskúšať svoje šťastie (ťah bude o 12.00 a 14.00 hod.).
Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby. O tradičné jedlá bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory.
Deti do 3 rokov majú vstup na podujatie voľný, od 3 do 12 rokov majú zľavnené vstupné 1 euro. Vstupenky si môžete kúpiť aj online: https://snm-online.sk/detska-nedela/.
Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.
27.5.2025 - 30.4.2026

Múzeum dopravy v Bratislave
Vlak v meste
Autori výstavy: Ľubomír Deák, Martin Entner, Michal Jajcaj
Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo pre verejnosť v spolupráci s občianskym združením Bratislava a jej premeny novú obrazovú výstavu s názvom „Vlak v meste“.
Výstava návštevníkom pripomína dve výročia, ktoré sa viažu k dnes už zaniknutým železničným tratiam na území hlavného mesta – 185. výročie začatia prevádzky prvej konskej železnice v Uhorsku medzi Bratislavou a Svätým Jurom (4. októbra 1840) a 40. výročie zastavenia osobnej železničnej dopravy do stanice Bratislava-Filiálka a zastávky Bratislava-Slovany (júl 1985).
Kedysi industriálna časť Bratislavy na východnom okraji centra mesta, ktorú obyvatelia poznajú pod názvom Nivy, zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kým staršie generácie Bratislavčanov už len nostalgicky spomínajú na pôvodnú podobu tejto mestskej štvrte, najmladšie generácie ani netušia, že na uliciach Karadžičova, Metodova či Trnavská cesta jazdili kedysi aj vlaky. Po dnes už neexistujúcich tratiach jazdili vlaky, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu smerom do Petržalky, Trnavy či Komárna, najmä však vlaky nákladné, smerujúce do železničných vlečiek významných priemyselných podnikov, vrátane bratislavského prístavu. Obrazová výstava návštevníkov prostredníctvom porovnania dobových a súčasných fotografií zoznámi s historickou podobou tejto časti mesta a jej následnou rozsiahlou premenou v uplynulých desaťročiach.
28.5.2025 16:00

Podtatranské múzeum v Poprade
Jaskyne na Slovensku ako objekty archeologického a historického poznania
Podtatranské múzeum v Poprade, kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, pozýva na inauguráciu publikácie:
"JASKYNE NA SLOVENSKU AKO OBJEKTY ARCHEOLOGICKÉHO A HISTORICKÉHO POZNANIA"
autora PhDr. Mariána Sojáka, PhD. - archeológa Archeologického ústavu SAV a speleoarcheológa.
Uvedenie publikácie do života sa uskutoční v stredu 28. mája 2025 od 16:00 hod. - 18:00 hod. , v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade Vajanského 72/4, 058 01 Poprad.
Krstným otcom publikácie bude Ing. Peter Holúbek, riaditeľ Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš a predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti.
Vstup voľný.
Zmena programu vyhradená.
28.5.2025 17:00

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica
Sásová vo víre času
Je zrejmé, že Sásová bola obývaná už dávno, keďže sa v jej intraviláne našiel nález žiarového hrobu lužickej kultúry a tiež črepový materiál z doby bronzovej. Osadu Sásová obývalo slovenské obyvateľstvo už pred príchodom nemeckých, saských osadníkov, ktorí prichádzali na územie budúcej Banskej Bystrice. Starousadlé obyvateľstvo sa venovalo poľnohospodárstvu a baníctvu na povrchových rudných náleziskách. Sásová dostala svoj názov podľa svojho neskoršieho majiteľa Mikuláša Sasa, syna prvého banskobystrického richtára Ondreja. Tento rok si pripomíname 675. výročie prvej písomnej správy tejto bývalej obce.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva na prednášku z cyklu Stretnutia s minulosťou. Miestny nadšenec histórie Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová, stručne slovom i obrazom prinesie aspoň časť z bohatej mozaiky histórie, dnes najväčšej mestskej časti. Prednáška Sásová vo víre času sa uskutoční 28. mája o 17:00 h v Thurzovom dome.
„Mikuláš Sas bol komesom a zakladateľom dynastie sásovských zemanov, ktorí takmer dvesto rokov ovládali toto územie. Ako šľachtic a rytier bol viazaný na vojenskú službu pre kráľa a z toho titulu vznikol i prvý názov Sásovej, "villa militis" (dedina rytiera). Tento názov sa nachádza i v texte najstaršieho zachovaného písomného dokumentu, odpustkovej listine pre kostol Panny Márie a sv. Antona v Sásovej z roku 1350“, vysvetľuje Ján Kollár.
Kostol Panny Márie bol postavený okolo polovice 13.storočia už pred príchodom nemeckých hostí a plnil funkciu centrálneho farského kostola pre okolité slovenské osady, vrátane rybárskej osady Bystrica. Mikuláš Sas mal osem synov, čo v konečnom dôsledku zohralo negatívnu úlohu v drobení majetku. Po jeho smrti sa jednotné územie rozdelilo a postupne nastal úpadok.
„Skvostom Sásovej je jej spomínaný gotický kostol, ktorý koncom 15. storočia vďaka mnohostrannému mecénovi Michalovi Königsbergerovi získal novú klenbu, jedinečné presbytérium, ktoré bolo zrealizované staviteľom, kamenárom Antonom Pilgramom. Svoj podiel na nových gotických oltároch má tiež Majster Pavol z Levoče. Fenoménom stredovekej Banskej Bystrice už od konca 15.storočia bol prvý 1700 siah dlhý najstarší gravitačný vodovod "Sásovský akvadukt". Za obdobím stredoveku, vrcholu Sásovej ktoré tvorí jadro prednášky, budú kratšie novšie zaujímavosti aj o histórií pestovania legendárnych uhoriek“, rozpráva Ján Kollár.
30.5.2025 17:00

SMOPAJ, Liptovský Mikuláš
Jaskyne Iránu
Srdečne pozývame na naše ďalšie speleopodujatie.
Irán sa môže pochváliť množstvom zaujímavých jaskýň, ktoré lákajú nielen odborníkov, ale aj turistov. Medzi najznámejšie a najzaujímavejšie z nich patria napríklad jaskyne Shah Abad, Khargan či Nār-e Bakhshis.
Príďte si vypočuť zaujímavé rozprávanie iránskej jaskyniarky Somayeh Bayat žijúcej na Slovensku, ktoré nás prenesie do pozoruhodných krasových oblastí a jaskýň tejto vzdialenej krajiny.
Tešíme sa na vás 30. mája 2025 o 17:00 h v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
30.5.2025 9:00 - 13:00
Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Mesto plné detí / Galéria v mestskom parku
Tvorivá dielňa: Obraz na tácke. Vstup voľný.
30.5. - 12.10.2025
Sobášny palác v Bytči
Premeny drôtu ´25
Reprezentatívny celoslovenský výstavný cyklus mapujúci aktuálne podoby umeleckej práce s drôtom remeselníkov, neprofesionálnych i profesionálnych výtvarníkov a dizajnérov. Prezentuje úžitkovú, ako aj voľnú a šperkársku tvorbu, počnúc tradičnými polohami vychádzajúcimi z drotárskeho remesla až po experimentálne spracovanie kovového vlákna neobvyklými autorskými postupmi. Odkrýva tak výrazové možnosti tohto nezvyčajného materiálu a prináša prehľad o stave a úrovni tohto neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia a naznačuje jeho perspektívy a vývojové trendy. Kurátormi výstavy sú historička Mgr. Katarína Hallonová a historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.
31.5. - 20.9.2025

Múzeum Červený Kameň SNM, Častá
Trh starožitností na hrade Červený Kameň
SNM-Múzeum Červený Kameň vás pozýva na tohtoročné Trhy starožitností, ktoré
sa uskutočnia 26. apríla, 31. mája, 28. júna, 26. júla, 16. augusta a 20. septembra 2025 vždy v čase od 7.30 do 12.00 hod.
Máte radi krásne a zaujímavé veci z minulosti? Prichádza príležitosť, ako si môžete pridať do svojej zbierky originálne starožitnosti a staré predmety s históriou a príbehom.
Na našom trhu nájdete unikátne starodávne nábytky, knihy, obrazy, fotografie, mince a mnoho ďalších predmetov. Každý predmet je originálny a jedinečný, takže si môžete byť istí, že si vyberie každý z vás.
Vstúpte do sveta starožitností a užite si atmosféru, ktorá vonia históriou. Pozvite priateľov a rodinu na deň plný objavov a zážitkov.
Tešíme sa na vás na hrade Červený Kameň, kde minulosť ožíva na každom kroku.
1.6.2025 9:00 - 18:00

Hrad Strečno
Deň detí na hrade Strečno
Oslávte s nami deň detí na hrade Strečno a osloboďte princeznú! Nedeľa 1. júna na stredovekom hrade bude patriť deťom. Čaká ich pestrý program plný aktivít a vystúpení.
Deti zažijú cestu zakliatym hradom, na ktorej po zdolaní rôznych úloh vyslobodia princeznú. „Minulý rok sme prehliadku hradu spojili s rozprávkovým príbehom a návštevníkom sa to veľmi páčilo, preto sme sa rozhodli zvoliť podobný motív aj teraz. Veríme, že vďaka pomoci detí tak dobro zvíťazí nad zlom a všetci si užijú veselý program, ktorý ich čaká na hlavnom nádvorí,“ približuje správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.
Počas celého dňa tam budú prebiehať šermiarske a tanečné vystúpenia v podaní skupiny Memento Mori a najmenších určite zabaví divadelné predstavenie O psíčkovi a mačičke, ktoré predvedie Kapor na scéne. Svoje umenie ukážu aj Sokoliari sv. Bavona. Na veselici nesmie chýbať ani občerstvenie, dobové pochúťky pripraví Cech Terra de Selinan. Novinkou bude alchýmia hrou, ktorá predstaví chemické pokusy zábavným spôsobom. O tom, že na hrade sa skutočne niečo deje, budú ľudia počuť už z diaľky vďaka výstrelom z ľahkého poľného dela, o ktoré sa postará KVH Turiec.
Rušno bude aj v stredovekej dedine Paseka, kde sa budú nachádzať remeselné stánky a pripravený je i kultúrny program. „Popoludní o 13.00 a 15.00 na pódiu vystúpi DFS Hajovček s pásmom A v tem Strečne veselo! Záujemcovia sa môžu tešiť na piesne, tance a tanečné hry zo Strečna,“ pozýva K. Repáňová.
Hrad bude otvorený od 9.00 do 18.00, základné vstupné je 10 € a zľavnené 5 €, deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Otváracie hodiny stredovekej dediny Paseka sú od 8.45 do 17.45, vstup je voľný.
5.6.2025 16:00

Podtatranské múzeum v Poprade
Medzi horami a hviezdami
Podtatranské múzeum v Poprade, kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, Vás pozýva na premietanie hraného filmu režiséra Martina Murára
"Medzi horami a hviezdami"
Premietanie spojené s besedou sa uskutoční vo štvrtok 5. júna 2025 od 16:00 hod. v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4 Poprad.
Skutočne dokážu hory liečiť?
Ako môže byť pohyb v horách bezpečnejší?
Je reálne vytvoriť označenú a zabezpečenú turistickú trasu na Gerlach?
Odpovede aj na tieto otázky sa dozvieme v besede s režisérom filmu Martinom Murárom.
Niečo o režisérovi:
Martin Murár - rodák zo Spišskej Soboty. Inštruktor horolezectva, skialpinizmu a potápania. Liečebný pedagóg, priekopník Adventure therapy na Slovensku a pilot. Autor a realizátor Malého horolezeckého manifestu Ta33. Po dvoch medzinárodne ocenených snímkach "Bez tiaže" a "Tortúra Mura" uvádza tretí film "Medzi horami a hviezdami".
Z recenzie poetky Miroslavy Zoričákovej:
"Tam na pomedzí, kde sa jedno s druhým prelína, s hlavou v oblakoch, no nohami pevne na zemi, sledujeme príbeh mladej ženy, ktorá je na ceste za svojím snom. Putuje od neistoty za odvahou, dobrodružstvom a oslobodením sa od vlastných zauzlení. Na pomoc jej prichádzajú prekvapivé, ba až humorné momenty posúvajúce hranice akceptovateľného. Oslovujú nás nádherné zábery slovenskej prírody, magické splynutie so skalou i sebou samým a to všetko umocnené hudbou, ktorá nám zostáva znieť v ušiach po celý deň. "
https://www.muzeumpp.sk/podujatia/medzi-horami-hviezdami/
Zmena programu vyhradená.
Vstupné dobrovoľné.
7.6.2025 10:00 - 17:00
Múzeum slovenskej dediny SNM, Martin
Turčianske slávnosti folklóru / Dnes tovariš, zajtra majster
41. ročník folklórneho festivalu v Turci - prezentácia folklórnych súborov, detských folklórnych súborov, folklórnych skupín, ľudových hudieb a sólistov inštrumentalistov. Súčasťou programu je aj podujatie Dnes tovariš, zajtra majster.
7.6. - 8.6.2025
Mestské múzeum Sereď
Víkend otvorených parkov a záhrad
Srdečne Vás pozývame na tradičné víkendové podujatie, ktoré sa uskutoční 7. a 8. júna 2025. Na sobotu pre Vás pripravujeme komentované prehliadky a zaujímavé prednášky od 16.00 do 18.00 h a v nedeľu sa v Múzejnej záhrade uskutoční divadelné predstavenie Divadla NELINE „Tri prasiatka“ od 16.30 do 17.30 h pre deti a rodičov.
11.6. - 15.6.2025

Múzeum Bojnice /Bojnický zámok/, SNM
Rozprávkový zámok
Podujatie Rozprávkový zámok jedinečnou formou spája kvalitné literárne scenáre s autentickým prostredím romantického Bojnického zámku.
Tento rok vás pozveme zažiť magický svet Rozprávkového zámku, kde sa budú prelínať čary, kúzla a neobyčajné príbehy.
Aktuálny príbeh bude o čarodejníkovi, ktorý po rokoch hľadania moci a ovládania sveta zistí, že má síce moc a slávu no je na svete úplne sám. Pochopí, že skutočná sila spočíva v láske a blízkosti ľudí. Tento príbeh ukáže, že nie všetko, po čom túžime, nám prinesie šťastie, a niekedy musíme stratiť veľa, aby sme pochopili, čo je skutočne dôležité.
Do sveta skutočných kúziel a mágie sa ponoríme vďaka technickej podpore profesionálneho kúzelníka Jozefa Talostana.
Ústrednú pieseň aktuálneho ročníka priamo na mieru podujatia zložil a naspieval Juraj Hnilica.
17.6.2025 16:00

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica
Beatoví pútnici Ursíny a Varga
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum vás pozývajú pri príležitosti Svetového dňa hudby 2025 na prednášku s hudobnou prezentáciou:
Beatoví pútnici Ursíny a Varga
Hosť: Marián Krnáč
17. 6. 2025 o 16.00 h v Hudobnom átriu
18.6. - 22.6.2025

Múzeum Bojnice /Bojnický zámok/, SNM
Rozprávkový zámok
Podujatie Rozprávkový zámok jedinečnou formou spája kvalitné literárne scenáre s autentickým prostredím romantického Bojnického zámku.
Tento rok vás pozveme zažiť magický svet Rozprávkového zámku, kde sa budú prelínať čary, kúzla a neobyčajné príbehy.
Aktuálny príbeh bude o čarodejníkovi, ktorý po rokoch hľadania moci a ovládania sveta zistí, že má síce moc a slávu no je na svete úplne sám. Pochopí, že skutočná sila spočíva v láske a blízkosti ľudí. Tento príbeh ukáže, že nie všetko, po čom túžime, nám prinesie šťastie, a niekedy musíme stratiť veľa, aby sme pochopili, čo je skutočne dôležité.
Do sveta skutočných kúziel a mágie sa ponoríme vďaka technickej podpore profesionálneho kúzelníka Jozefa Talostana.
Ústrednú pieseň aktuálneho ročníka priamo na mieru podujatia zložil a naspieval Juraj Hnilica.
18.6. - 31.8.2025
Mestské múzeum Sereď
Seredská farebná paleta 2025
Srdečne Vás pozývame na 8. ročník výstavy prác výtvarníkov zo Serede a okolia, ktorá sa uskutoční od 18. júna 2025 do 31. augusta 2025, vernisáž 18. 6. 2025.
21.6.2025
Múzeum slovenskej dediny SNM, Martin
Na svätého Jána
Prezentácia obyčají spojených s oslavou letného slnovratu.