Akcie
17.5.2025 - 17.5.2026

Etnografické múzeum SNM, Martin
Ex50zícia
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum si pripomína významné jubileum. Aktuálna výstava s názvom EX50ZÍCIA oslavuje päťdesiat rokov od otvorenia stálej národopisnej expozície, ktorá návštevníkom približuje tradičnú kultúru slovenskej dediny od druhej polovice 19. storočia po prvú polovicu 20. storočia. Výstavu sme otvorili pri príležitosti Noci múzeí a galérií 17. mája 2025 a prístupná bude do 17. mája 2026.
Stála expozícia, ktorá vznikala v rokoch 1974 – 1975 pod vedením PhDr. Igora Krišteka, CSc., patrí medzi najvýznamnejšie projekty svojho druhu na Slovensku. Jej cieľom bolo zachytiť a sprístupniť rýchlo miznúce fenomény tradičnej ľudovej kultúry, ktorú v čase vzniku expozície rýchlo menila modernizácia a socialistické reformy. Národopisná expozícia zložená z častí Človek a pôda, Človek a materiál a Človek a odev je unikátna nielen svojím obsahom, ale aj výtvarným a priestorovým riešením, ktoré prekonalo dobové výstavnícke štandardy.
Výstava EX50ZÍCIA návštevníkov prevedie hlavnými míľnikmi päťdesiatročného príbehu expozície – od jej slávnostného otvorenia, cez obdobie rozmachu, až po tragickú udalosť v roku 1999, keď časť expozície zničil požiar. Výstava prezentuje nielen pôvodne inštalované zbierkové predmety so silným príbehom, ale aj autentické dobové fotografie, architektonické makety a dokumenty zo zákulisia príprav.
Hravou súčasťou výstavy je aj 37 interpretačných štítkov, ktoré prevedú návštevníkov po zaujímavých miestach, zoznámia s pozoruhodnými predmetmi a predstavia osobnosti, ktoré sa na vzniku našej päťdesiatročnej expozície podieľali. Práve tieto faktory stoja za úspechom národopisnej expozície Etnografického múzea, ktorá bola v čase svojho vzniku hodnotená ako nadčasová a moderná.
20.5. - 7.9.2025

Kaštieľ Radoľa
Umelecké remeslá od praveku po súčasnosť
Kysucké múzeum v spolupráci so Súkromnou školou umeleckého priemyslu Hodruša Hámre pripravili v renesančnom Kaštieli Radoľa výstavu s názvom Umelecké remeslá od praveku po súčasnosť, prezentujúcu archeologické poklady Slovenska očami a rukami študentov. Je to výstava ich záverečných prác, v rámci ktorých v spolupráci s Archeologickým múzeom Slovenského národného múzea vyrobili verné kópie významných historických nálezov a exponátov z celej krajiny.
Táto putovná výstava zviditeľňuje schopnosti a remeselné zručnosti talentovaných študentov umeleckých študijných odborov a ich pedagógov, ktorí dokážu vyrobiť a tak i oživiť predmety, používané v dobách dávno minulých. Sprístupňuje repliky archeologických pokladov – či už zbraní, šperkov, zbroje, odevu.
Návštevníci sa zoznámia napr. s keltským i karolínskym mečom, keltským náčelníkom, vojakom z doby bronzovej a germánskym bojovníkom, kňažnou z Dedinky z obdobia čakanskej kultúry, germánskou ženou, gladiátorom, rôznymi šperkami i solitérnymi zbraňami.
Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 20. mája o 16.00 hod v Kaštieli Radoľa, výstava potrvá do 7.9.2025.
21.5. - 31.7.2025

Múzeum mincí a medailí v Kremnici
Výstava absolventských prác žiakov Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici
Termín vernisáže: 21. 5. 2025 o 16:00 hod.
Súčasťou vernisáže bude aj vystúpenie žiakov z hudobného a literárno-dramatického odboru ZUŠ.
V roku 2025 si Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripomína 135. výročie založenia a zároveň si kremnická Základná umelecká škola J. L. Bellu historicky píše 75-ty rok svojej existencie. Z dôvodu tejto slávnostnej príležitosti sa v priestoroch galérie NBS-Múzea mincí a medailí uskutoční výstava absolventských prác žiakov Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici.
Aktuálnou výstavou nadväzujeme na výbornú spoluprácu a tradíciu konania podobných výstav. Prvá výstava sa konala v roku 1991 (pri príležitosti 40. výročia založenia ZUŠ), v roku 1994 to bola spoločná výstava prác žiakov ZUŠ Kremnica a ZUŠ Žiar nad Hronom, tretia výstava sa uskutočnila v roku 2000 (50. výročie ZUŠ) a štvrtá v roku 2005 (55. výročie ZUŠ).
Mladí talentovaní výtvarníci sa rozhodli absolventské práce realizovať ako veľké kašírované sochy na rôzne témy podľa ich vlastného výberu. Na výstave návštevníci uvidia celkom až 26 sôch. Budú to postavy ľudí, postavy zvierat, draci z rozprávky, niekoľko exotických zvierat, či vodné tvory. Všetky sochy sú riešené formou základnej nosnej konštrukcie z drôtu alebo kartónu, na ktorú sa postupne pridávalo nekonečné vrstvenie z novín, molitanu a pások. Záverečnou vrstvou je kašírovanie z bieleho baliaceho papiera.
Autormi vystavených sôch sú žiaci Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici, ktorí vytvorením absolventskej práce ukončia Základné umelecké štúdium na ZUŠ.
Absolventi počas svojho štúdia vo výtvarnom ateliéri pracovali pod odborným vedením pedagógov výtvarného odboru - PaedDr. Zuzana Hufková Bódiová, Mgr. Dárius Bóna.
22.5. - 12.10.2025

Galéria Márie Medveckej, Tvrdošín
Otvorenie 45. sezóny v Galérii Márie Medveckej a výstava Ján Havrila / Tiché miesta
Otvorenie 45. sezóny vysunutej stálej expozície v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne sa uskutoční 22. mája 2025 o 15.00 hod. Výstava pod názvom JÁN HAVRILA / Tiché miesta, predstavuje retrospektívny pohľad na uzavreté dielo rodáka z Brezovice. Pôvodný koncept výstavy zameraný na komornú maľbu je obohatený o geometrickú líniu tvorby autora a prezentáciu návrhov vitráží v sakrálnom priestore. Okrem ponuky novej výstavy pokračujeme aj v celotýždňovom otvorení galérie vrátane pondelka.
VÝSTAVNÁ SIEŇ „ATELIÉR“
Od roku 2000 sú podkrovné priestory Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne - výstavná sieň „Ateliér“ využívané na krátkodobú prezentáciu výtvarného umenia.
V sezóne 2025 sme pre návštevníkov pripravili novú výstavu, ktorá ponúka pohľad na fenomén maľby a vitrážovej tvorby v diele Jána Havrilu, ktorý aj napriek „tichému svetu“, prostredníctvom svojej tvorby nanovo vyjadroval postoj, rozprával príbeh a zachytával zložité kompozície.
Otvorené:
sezóna od 22. mája do 12. októbra 2025, pondelok – nedeľa, 10.00 - 16.00 hod.
Vstupné:
dospelí – 3 €
študenti, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni – 2 €
deti, študenti ZŠ a SŠ – zadarmo
v cene vstupenky je zahrnutá prehliadka stálej expozície a výstavy
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt:
Medvedzie - Pod Velingom 2, 027 44 Tvrdošín
§ tel.: +421 948 197 941
Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Hviezdoslavovo námestie 11, 026 01 Dolný Kubín
§ tel.: +421 43 586 3212 § e-mail: orgaldk@vuczilina.sk
§ www.oravskagaleria.sk § Fb: Oravská galéria Dolný Kubín; Galéria Márie Medveckej, Tvrdošín
23.5. - 31.10.2025

Mestské múzeum Sereď
Hubert J.E., 200 rokov perlivej histórie
Srdečne Vás pozývame na výstavu z histórie výroby šumivého vína v Bratislave a v Seredi.
24.5. - 31.12.2025

Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica
125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici
25.5. - 8.8.2025

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči
My sme mali múzejnici 2025
- denný letný projekt pre deti od 7 do 11 rokov, dva turnusy:
21. - 25. júl
4.- 8. august
27.5. - 15.7.2025

Prírodovedné múzeum SNM, Bratislava
Cesta časom
Výstava Cesta časom prezentuje kultúrne dedičstvo Bulharskej republiky prostredníctvom dvoch tém.
Bulharsko a mozaiky pochádza z autorskej dielne Fondu Balkánske dedičstvo Štátneho kultúrneho inštitútu Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky s cieľom predstaviť detaily antických, stredovekých a súčasných mozaík, ktoré boli vytvorené rôznymi kultúrami počas posledných dvoch tisícročí. Najpočetnejšie zastúpené sú antické a mozaiky 20. storočia. Reprodukcie 26 mozaík sú doplnené QR kódmi, cez ktoré sa návštevníci dostanú do virtuálnej časti výstavy. Tu nájdu informácie o vystavovaných objektoch, údaje o ich polohe na mape, informácie o inštitúciách a organizáciách, vďaka ktorým sa stali súčasťou projektu, ako aj krátke populárno-vedecké texty.
Výstava Tajomstvá a záhady Heracley Sintiky, predstaví 8 najvzácnejších exponátov fondu Historického múzea mesta Petrič. Výstava je venovaná antickému mestu Heraclea Sintika, o ktorom písali už starovekí autori Homér, Herodotos a Titus Livius, hoci presne nepoznali jeho polohu. V roku 2002 polícia náhodne vypátrala kamennú platňu, ktorá sa neskôr stala kľúčom k lokalizácii mesta. Ukázalo sa, že kamenná stéla je listom cisára Galéria Valéria Maximiána (293 – 311) obyvateľom Heracley Sintiky. Mesto, ktoré založil trácky kmeň Sintov a stalo sa dôležitým centrom Filipa a Alexandra Macedónskeho, sa tak podarilo lokalizovať do dnešného Bulharska do oblasti medzi Grécke a Severné Macedónsko. Od roku 2007 sa pod vedením prof. Ľudmila Vagalinského vykonáva systematický archeologický výskum Heracley Sintiky. Objavili sa mramorové a hlinené stély, sochy a iné nálezy. Výstava predstaví aj kópie (obetných) rituálnych platní, mozaikových figúr a sôch Herakla, tráckeho jazdca, majstrovsky vypracovaného vo vysokom reliéfe, bohyňu Nemesis a Niké, bustu Dionýza, divadelnú masku, vyrobenú z hliny, neskôr glazovanú, hlavu neznámej ženy a iné.
Výstava vznikla v spolupráci Bulharským kultúrnym inštitútom a Slovenskou archeologickou spoločnosťou.
27.5. - 31.7.2025

Považské múzeum v Žiline
Anatómia pamiatky
Vo výstavnej sále Budatínskeho hradu je od 27. mája 2025 prístupná nová výstava s názvom Anatómia pamiatky, ktorá priblíži význam a hodnotu stavebných pamiatok. Dôležitosť objektov podčiarkne ukážka vybraných stavebných techník od základov až po strechu a ich vzájomné súvislosti. Autormi výstavy sú Ing. arch. Peter Krušinský, PhD. zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a Doc. Ing. Oto Makýš, PhD. zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Návštevníci uvidia prierezovo konštrukcie, ktoré tvoria pamiatku ako celok a zároveň zvýrazňujú jej hodnoty. „Na výstave sa nachádzajú banery zobrazujúce konštrukčné časti objektu, od zakladania, cez spôsob a vymeranie stavby v mierach na ploche až po konštrukciu, zvlášť stropy, klenby a krovy. Priestor je venovaný aj drevostavbám,“ približuje P. Krušinský, ktorý sa zaoberá technológiami súvisiacimi s používaním historických mier pri navrhovaní objektov.
Súčasťou výstavy budú tiež rôzne exponáty, napríklad krytiny, 3D modely historických krovov alebo historické kolkované tehly. „Záujemcovia sa môžu tešiť na ukážku historických mierok Bytčianskeho zámku, Sobášneho paláca v Bytči, ale aj 3D model časti krovu z Dómu sv. Martina v Bratislave,“ dodáva jeden z autorov výstavy.
Výstava, ktorá predstavuje pamiatky najmä zo Slovenska, ale aj iných európskych krajín, bude prístupná v priestoroch Budatínskeho hradu do 31. júla 2025.
27.5.2025 - 30.4.2026

Múzeum dopravy v Bratislave
Vlak v meste
Autori výstavy: Ľubomír Deák, Martin Entner, Michal Jajcaj
Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo pre verejnosť v spolupráci s občianskym združením Bratislava a jej premeny novú obrazovú výstavu s názvom „Vlak v meste“.
Výstava návštevníkom pripomína dve výročia, ktoré sa viažu k dnes už zaniknutým železničným tratiam na území hlavného mesta – 185. výročie začatia prevádzky prvej konskej železnice v Uhorsku medzi Bratislavou a Svätým Jurom (4. októbra 1840) a 40. výročie zastavenia osobnej železničnej dopravy do stanice Bratislava-Filiálka a zastávky Bratislava-Slovany (júl 1985).
Kedysi industriálna časť Bratislavy na východnom okraji centra mesta, ktorú obyvatelia poznajú pod názvom Nivy, zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kým staršie generácie Bratislavčanov už len nostalgicky spomínajú na pôvodnú podobu tejto mestskej štvrte, najmladšie generácie ani netušia, že na uliciach Karadžičova, Metodova či Trnavská cesta jazdili kedysi aj vlaky. Po dnes už neexistujúcich tratiach jazdili vlaky, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu smerom do Petržalky, Trnavy či Komárna, najmä však vlaky nákladné, smerujúce do železničných vlečiek významných priemyselných podnikov, vrátane bratislavského prístavu. Obrazová výstava návštevníkov prostredníctvom porovnania dobových a súčasných fotografií zoznámi s historickou podobou tejto časti mesta a jej následnou rozsiahlou premenou v uplynulých desaťročiach.
29.5. - 27.7.2025

Západoslovenské múzeum v Trnave
Bradlan
Robotníci Vozovky (Dielne ČSD) založili 30. mája 1930 Bradlan v hostinci Starej strelnice. Stanovy a názov spevokolu prijali členovia o rok neskôr. Názov spevokolu je odvodený od Bradla s mohylou generála Milana Rastislava Štefánika. Tento svoj názov používa spevokol od roku 1931. Už v roku 1932 sa stal členom Združenia robotníckych speváckych spolkov so sídlom v Bratislave. Koncom tridsiatych rokov hrozil spevokolu zánik, no proti jeho rozpusteniu sa postavil Mikuláš Schneider Trnavský a 9. decembra 1938 prijal funkciu doživotného čestného predsedu spevokolu.
Robotnícky spevokol Bradlan v Trnave si tento rok pripomína 95. výročie svojho založenia. Pôsobí nepretržite od svojho vzniku a podnes sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií spevákov, ktorí nacvičovali a vystupovali pod vedením 18 dirigentov. Počas existencie absolvoval stovky vystúpení a koncertov na domácich i zahraničných pódiách napr. v Litve, Bulharsku, Čechách, Juhoslávii, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku, Fínsku a Francúzsku. Bradlan je, okrem celého radu iných cien, aj nositeľom Ceny mesta Trnava (2000) a Ceny Trnavského samosprávneho kraja (2007). V súčasnosti spieva Bradlan pod taktovkou dirigenta Ing. Andreja Rapanta a predsedom zboru je jeho dlhoročný člen Ing. Daniel Daniš, PhD.
31.5. - 20.9.2025

Múzeum Červený Kameň SNM, Častá
Trh starožitností na hrade Červený Kameň
SNM-Múzeum Červený Kameň vás pozýva na tohtoročné Trhy starožitností, ktoré
sa uskutočnia 26. apríla, 31. mája, 28. júna, 26. júla, 16. augusta a 20. septembra 2025 vždy v čase od 7.30 do 12.00 hod.
Máte radi krásne a zaujímavé veci z minulosti? Prichádza príležitosť, ako si môžete pridať do svojej zbierky originálne starožitnosti a staré predmety s históriou a príbehom.
Na našom trhu nájdete unikátne starodávne nábytky, knihy, obrazy, fotografie, mince a mnoho ďalších predmetov. Každý predmet je originálny a jedinečný, takže si môžete byť istí, že si vyberie každý z vás.
Vstúpte do sveta starožitností a užite si atmosféru, ktorá vonia históriou. Pozvite priateľov a rodinu na deň plný objavov a zážitkov.
Tešíme sa na vás na hrade Červený Kameň, kde minulosť ožíva na každom kroku.
2.6. - 15.8.2025

SMOPAJ, Liptovský Mikuláš
Ján Galko
Autorská výstava obrazov.
Ján Galko tvorí s väčšími či menšími prestávkami už viac ako 30 rokov. Opakovane sa vracia k téme Tatier a Liptova - potulky tatranskou prírodou sú pre neho stálou inšpiráciou.
Autor Ján Galko sa radí k neprofesionálnym výtvarníkom. Pracuje pre radosť z maľby a svojimi dielami sa snaží sprostredkovať vnútornú i vonkajšiu krásu vecí, ktoré ho zaujmú.
Okrem krajinomaľby má záľubu v maľovaní zátiší a tiež v abstraktnej i portrétnej tvorbe inšpirovanej dielami Rembrandta.
Striedavo žije v Bratislave a na Liptove, kde sa venuje maľovaniu, turistike a lyžovaniu.
Vernisáž výstavy sa bude konať 2. júna 2025 o 16:00 h a výstavu si môžete prísť pozrieť do 15. augusta 2025.
3.6. - 2.9.2025

Múzeum Andreja Kmeťa SNM, Martin
Pozoruhodné šváby – nepanikárte!
Od 3. júna 2025 sa do Múzea Andreja Kmeťa nasťahujú šváby. Nemusíte sa ale báť! Hoci tieto stvorenia nemajú dobrú povesť, nie všetky druhy švábov treba eliminovať. Tieto húževnaté stvorenia prežili dinosaurov, mamutov a vďaka svojej prispôsobivosti tu budú ešte aj dlho po nás.
Na unikátnej výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte!, ktorej autormi sú Stredoslovenské múzeum v spolupráci s chovateľom tohto jedinečného hmyzu Marekom Bartošom, uvidíte 32 druhov a stovky kusov živých, exotických švábov z rôznych kútov sveta.
Vystavované druhy zaujmú svojimi tvarmi, veľkosťou tela, sfarbením a neobyčajným spôsobom života. Súčasťou vystavených druhov je napríklad v prírode vyhynutý šváb vyskytujúci sa už len v chovoch (Simandoa conserfariam), syčiace šváby z Madagaskaru či nádherne okrídlené druhy impozantných veľkostí a farieb. Vidieť pod jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu nie je možné ani v popredných zoologických záhradách a insektáriách Európy.
Prostredníctvom výstavy odhalíte nepoznanú krásu exotických druhov švábov, ktoré tvarmi svojho tela a sfarbením môžu konkurovať aj nádherným motýľom. Sme presvedčení, že po návšteve výstavy prehodnotíte svoj názor na túto málo pochopenú skupinu hmyzu. Unikátna výstava Pozoruhodné šváby – nepanikárte! búra mýty a prináša nové obzory o úžasnom hmyze.
Vznik výstavy, ktorú si budete môcť v Múzeu Andreja Kmeťa pozrieť až do 2. septembra 2025, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom výstavy.
4.6. - 27.8.2025

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica
Galéria talentov
- výstava výtvarných prác detí z celého Slovenska
5.6. - 10.10.2025

Múzeum rusínskej kultúry SNM, Prešov
Kolobeh duše
Vyčerpaním racionálnych možností pochopenia javov sa človek uchyľuje k interpretácii odkláňajúc sa od reálneho sveta, ktorý ho obklopuje. Za hľadaním odpovedí je neistota a strach z nepoznaného. Vysvetlenie si mnohých fenoménov prostredníctvom viery v nadprirodzené sily človeka uspokojuje a poskytuje mu priestor na hľadanie súvislostí prirodzeného s neprirodzeným. Preto aj javy ako pôrod a smrť považoval človek tradičného myslenia za niečo oddeľujúce dva svety. Prechod (príchod/odchod) z jedného do druhého bol možný len prostredníctvom rituálov, resp. obradov, ktoré zabezpečovali úspešné prejdenie hranicou dvoch svetov.
Výstava prináša pohľad na tradičné predstavy rusínskeho obyvateľstva na liminárne obrady, ktoré tvorili dôležitú, ba až neoddeliteľnú súčasť života každej duše. Kolobeh však nenaznačuje, že každá duša sa na svet vracia, ale to, že každá duša prechádza rovnakou skúsenosťou. Spätosť s prírodou a pretrvávajúca agrárna kultúra potvrdzovala cyklickosť fungovania sveta, čo sa prejavilo v predstavách človeka o zrode, spojení a zániku – neoddeliteľných prejavoch nášho života – duše.
Autorom výstavy je etnograf múzea Mgr. Timotej Fedor, absolvent Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
5.6. - 12.10.2025

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica
Čuvač - Živé dedičstvo predkov
Hoci dnes čuvača pokladáme za samozrejmú a neodmysliteľnú súčasť slovenského vidieka a našej stáročnej ovčiarskej tradície, málokto vie, že jeho osudy boli v skutočnosti veľmi pohnuté. Pes, ktorého vzhľad a charakter po stáročia formovali drsné prírodné podmienky slovenských hôr a tvrdá ovčiarska práca, sa pred sto rokmi (v 20. rokoch 20. storočia) ocitol na pokraji vyhynutia.
V roku 2025 uplynie 60. výročie oficiálneho uznania slovenského národného plemena slovenský čuvač medzinárodnou kynologickou federáciou FCI. Pri tejto príležitosti pripravilo Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja zoologicko-etnografickú výstavu s názvom ČUVAČ – Živé dedičstvo predkov, venovanú nášmu najznámejšiemu psiemu plemenu a jeho histórii, ako aj bohatým salašníckym tradíciám. Výstava s týmto neprehliadnuteľným plemenom bude sprístupnená v Tihányiovskom kaštieli od 5. júna do 12. októbra 2025.
„Výstava Stredoslovenského múzea ČUVAČ – Živé dedičstvo predkov, predstaví najznámejšie slovenské národné psie plemeno, jeho telesný štandard, povahu a pracovné schopnosti, ako aj najdôležitejšie historické momenty jeho záchrany, vzkriesenia a neľahkej cesty k jeho medzinárodnému uznaniu kynologickou verejnosťou. Návštevníci sa tiež dozvedia, ako rozoznať čuvača od ostatných podobných plemien i to, ako postupovať pri jeho zodpovednej výchove“, predstavuje výstavu jej kurátorka Lenka Hrašková.
Veľké biele pastierske psy typu čuvača sa v oblasti Karpát chovajú prinajmenšom niekoľko storočí. V prostredí horských salašov existovala veľmi silná potreba ich chovu ako ochrancov stád pred veľkými šelmami a pomocníkov pri manipulácii s ovcami v náročnom horskom teréne. Podľa tradície svorku verných čuvačov vlastnil už aj uhorský kráľ Matej Korvín. Geografická a civilizačná izolovanosť horských salašov a prísny výber jedincov vhodných do náročnej pastierskej služby boli zárukou udržania pôvodnej horskej formy karpatských čuvačov v jej najrýdzejšej podobe. Tento spôsob zachovávania určitého štandardu čistého chovu v našich podmienkach úplne postačoval a nikdy v stáročnej histórii nevznikla potreba podchytiť chov akoukoľvek oficiálnou formou s úradnou rodokmeňovou evidenciou. Rozvojom horského turizmu a kúpeľníctva v 20. storočí enormne vzrástol záujem zahraničných hostí o atraktívne snehobiele šteniatka zo slovenských hôr a čuvače sa začali vo veľkom vyvážať do Nemecka, Maďarska i Poľska. V 20. rokoch poklesli stavy čuvačov až na kritickú úroveň vyhynutia.
JERRY a KORA
Vďaka osobe doktora Antonína Hrůzu, profesora Vysokej školy veterinárneho lekárstva v Brne prišla záchrana tohto druhu v poslednej chvíli. Na liptovských salašoch našiel dve vhodné šteniatka zodpovedajúce plemenu a v roku 1929 ich zapísal do plemennej knihy. Jerry a Kora sa stali zakladateľmi štandardizovaného plemenného chovu čuvačov v Československu. Po rôznych peripetiách bol štandard plemena napokon úspešne prijatý Medzinárodnou kynologickou federáciou v roku 1965.
Dnes sa to zdá ako dávna história, no bez osobného nasadenia niekoľkých nadšencov by slovenský čuvač už pravdepodobne neexistoval. Jeho pôvodná horská esencia by dnes bola výrazne nariedená vplyvom iných, u nás nepôvodných plemien pastierskych psov, ako sú kaukazský a stredoázijský ovčiak alebo kangal. Čuvač je symbol. Dnes viac ako kedykoľvek je ochrancom toho, čo je naše slovenské - našej vlastnej identity, národného povedomia a potreby hrdosti na kultúrny odkaz predkov, ktorí vo svojom čase vytvorili originálne, dodnes pretrvávajúce hodnoty nášho národa. Čuvač je živou pripomienkou ich schopností a pracovitosti, ale aj trvalou výčitkou nášmu národu, ako ľahko si kvôli ľahostajnosti k tomu, čo je naše, necháme tieto základné hodnoty vziať a dovolíme, aby si ich privlastnili iné, cudzie národy a vydávali za svoje. Chráňme si čuvača! Kto iný, ak nie my by ho mal chrániť, chovať a opatrovať ako svoj najcennejší národný poklad?
„Iné krajiny majú svojich psov v mimoriadnej úcte, dokonca im budujú obrovské sochy a pamätníky národnej vďačnosti a identity. U nás panuje mylná predstava, že čuvač je od prírody agresívny a nezvládnuteľný pes, ktorý automaticky patrí na reťaz. Veľmi dúfam, že naša výstava svojou troškou prispeje k lepšiemu poznaniu tohto nádherného a povahovo skvelého psa zo slovenských hôr a pomôže návštevníkom lepšie oceniť jeho skutočný charakter a potenciál. Nebojme sa ho obdivovať, a ak na to máme podmienky, nebojme sa ho i chovať! Skúsenosti mnohých majiteľov potvrdzujú, že pri správnej výchove je slovenský čuvač skvelý, pohodový pes do rodiny a kto ho už raz choval, nedá na neho dopustiť a znova si k sebe vyberie čuvača,“ dopĺňa kurátorka výstavy Lenka Hrašková.
Návštevníci sa tak môžu tešiť na bohaté sprievodné aktivity tematicky súvisiace s chovom čuvača, salašníckym folklórom a etnografiou krojov a zvykoslovia. V rámci trvania výstavy budú pripravené zaujímavé besedy, živé ukážky psíkov a hospodárskych zvierat, tvorivé dielne pre deti, ako aj syrárske a píšťalkárske workshopy pre dospelých.
6.6. - 28.9.2025

Spišské múzeum SNM, Levoča
Daniel Brunovský - Letiace tiene
Máte jedinečnú príležitosť navštíviť výstavu významného slovenského umelca Daniela Brunovského, ktorá sa bude konať v Spišskom múzeu v Levoči od 6. júna do 28. septembra 2025.
Vernisáž: 5. júna 2025 o 16:00
Miesto: Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum, Námestie Majstra Pavla 40, Levoča
Na výstave uvidíte vyše 30 veľkoformátových malieb, ktoré ponúkajú nevídaný pohľad na melanchóliu, nostalgiu a metafyziku v Brunovského diele.
6.6. - 28.9.2025

Západoslovenské múzeum v Trnave
Návšteva
Základná umelecká škola na Mozartovej ulici v Trnave je v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Trnava. Pod vedením jej riaditeľa Mgr. art Miroslava Trubača, ArtD. pracuje výtvarný a literárno-dramatický odbor. Výtvarný odbor má štyroch pedagógov, okrem riaditeľa je to Mgr. Helena Migrová, Mgr. art Katarína Horváthová a Mgr. art Ľubomír Purdeš, ArtD. Literárno-dramatický odbor vedie od roku 2015 Mgr. art. Petra Sabová.
Výstava Návšteva je veľkou prezentáciou výtvarného odboru školy vo výstavných priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave. Táto návšteva detských autorov a ich prác priniesla do múzea sviežu a farebnú atmosféru plnú fantázie. Ide o prezentáciu tvorby detí v ateliéroch pod vedením pedagógov na zadané témy. Zaujímavé sú farebné abstrakcie s geometrickými tvarmi či objekty z materiálov ako drevené odrezky, motúz, drôt, kameň (Purdeš), plastické spracovanie písmen v keramike (Trubač), kreslené a maľované štúdie živočíchov v prírode a posun motívu do sveta fantázie, farebné objekty inšpirované hmyzom (Migrová), graficky spracované kolorované portréty alebo srdce ako inšpirácia z ľudovej tvorby či keramické sošky madon (Horváthová).
Intervencia
Výstava v múzejných priestoroch presahuje vymedzený priestor, posúva sa totiž ako intervencia do existujúcich expozícií. S detskými dielami sa návštevník stretne už od vstupných priestorov. V expozícii Sakrálne pamiatky je intervencia k téme Adam, Eva a strom života, v origináli zobrazenej ľudovým umelcom na operadle dedinskej lavice. Keramické Madony sú inšpirované púťovými ľudovými vyrezávanými soškami. Na prírodovedné zbierkové predmety reagujú plošné i priestorové práce so zvieracími motívmi.
Výstava Návšteva bude slávnostne otvorená v piatok 6. júna 2025 o 17,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave a návštevníci si ju budú môcť pozrieť až do 28. septembra 2025.
6.6. - 12.10.2025

Sobášny palác v Bytči
Premeny drôtu ´25
V roku 2025 si Považské múzeum pripomína tridsaťpäť rokov svojho úsilia o oživenie drotárskych zručností a päť rokov od zápisu drotárstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Pri tejto príležitosti zorganizovalo unikátnu umelecko-remeselnú a výtvarnú prezentáciu Premeny drôtu ´25. Jej kurátormi sú historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová a historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.
„Výstava je v poradí ôsmym pokračovaním originálneho projektu ( v období 2016 – 2025 dočasne prerušeného) a predstavuje možnosti využitia drôtu v súčasnej umeleckej praxi. Celý výstavný cyklus múzeum organizuje od roku 1995 v pôvodne trojročnej periodicite ako celoslovenský výtvarný salón s medzinárodnou účasťou, s cieľom pravidelne mapovať aktivity nadväzujúce na drotársku tradíciu Slovenska, podporovať ich trvalú udržateľnosť a popularizovať drôt ako výtvarný materiál s veľkým potenciálom prekvapivo pestrých výrazových možností a neobvyklých technologických riešení“, približuje Katarína Hallonová.
Projekt i samotná výstava predstavujú pravdepodobne najväčšiu prehliadku umeleckých a úžitkových prác, ktoré spája spoločný materiál vôbec. Prinášajú prehľad o stave a úrovni tohto neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia, naznačujú jeho perspektívy i vývojové trendy a vďaka dlhodobej tradícii umožňujú sledovať aj vývoj jednotlivých tvorcov. Na aktuálnej prezentácii sa predstaví viac ako 70 autorov prevažne zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, tiež autorka žijúca v Maďarsku a ďalšia, pochádzajúca z Kolumbie. „Výstava je jedinečná svojím rozsahom i, na domácej výtvarnej scéne, zriedkavým, spojením profesionálov a ľudí pracujúcich s drôtom len v rámci voľného času. Verejnosti doslova ponúka návštevu alternatívneho drôteného sveta zaplneného stovkami exponátov od praktických úžitkových predmetov vychádzajúcich z tradičných vzorov, cez ich súčasnejšie autorské obmeny, až po tematicky pestrú zmes plastík zo sveta živočíchov, modely dopravných a technických prostriedkov či významných stavebných pamiatok, ale, napríklad, aj ľudské postavy v životnej veľkosti. Ženy a dievčatá isto zaujme kolekcia nápaditých šperkov a deti poteší viacero rozprávkových postavičiek,“ pokračuje Hallonová.