Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

Grand Castle Liptovský Hrádok

... aktuálne výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Hrad a Kaštieľ Liptovský HrádokKontaktné údaje

Ulica Magdaleny Zai 1, 033 01 Liptovský Hrádok
(starý názov pre GPS zariadenia: Ulica Československej armády 1, Liptovský Hrádok)
GPS súradnice: 49° 2' 46.11" N, 19° 43' 56.21" E
Rezervácie: Tel: +421 44 520 77 11
E-mail: info@hradliptovskyhradok.sk
Www: www.hradliptovskyhradok.sk
Sociálne médiá: FACEBOOK / INSTAGRAM / GOOGLE+TRIPADVISOR

Otváracie hodiny

Informácie o prehliadkach:

Dĺžka prehliadky: 45 minút
VSTUPENKU je možné zakúpiť v pokladni pred začiatkom prehliadky. Vstup do areálu je možný iba so sprievodcom!

Letná sezóna: 1.7. – 1.9.
Otváracie hodiny
Prehliadky denne (Pondelok – Nedeľa): 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
V prípade väčších skupín (6 a viac osôb) je možné rezervovať si individuálne termíny prehliadky aj mimo bežných vstupov.

Zimná sezóna: 2.09. – 30.06.
Otváracie hodiny
Pondelok – Nedeľa:   Prehliadky len na včasnú objednávku vopred. Minimálny počet osôb - 10

Možnosti vstupu, vstupné

Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku je po čiastočnej rekonštrukcii sprístupnený aj pre verejnosť. Súčasťou prehliadky je prechádzka nádvorím podhradia gotického hradu a časti interiéru renesančného kaštieľa s  výkladom sprievodcu, ako aj audiovizuálna prezentácia histórie, rekonštrukcie i časti priestorov v súčasnej podobe. Návštevníci majú od sezóny 2018 novo sprístupnenú “komnatu hradného kastelána” ako aj schodiskovú vežu, ktorá poskytuje nádherné výhľady na Horný Liptov a našu krásnu dominantu Vysokých Tatrier – vrch Kriváň.

PREHLIADKY HRADU A KAŠTIEĽA LIPTOVSKÝ HRÁDOK
Dospelý:    4,- EUR
Študent 18 – 26r., Junior  12 – 17r., Senior 60+ :    3,- EUR
Liptov Region Card:    3,- EUR
Dieťa 6 – 11r., Osoba ŤZP, ŤZP-S, Regionálne vstupné:    2,- EUR
Dieťa do 5r., Senior 80+, Foto / Video:    ZDARMA
Rodinné vstupné:    10,- EUR
Skupinové vstupné:    10%  zľava

Cenník platný od 4.7.2018

Časť prehliadky prebieha aj v exteriéri, preto z dôvodu nepriaznivého počasia je vstup do areálu obmedzený. V čase konania svadieb a svadobných obradov je vstup na Hrad a Kaštieľ obmedzený. V letnej sezóne preto odporúčame preveriť dostupnosť telefonicky, alebo sledovať informáciu na sociálnych sieťach.

Bezbariérový prístup, alebo vstup s kočíkom z dôvodu terénnych nerovností nie je možný. Vozíky, kočíky, či bicykel je možné odložiť pri Bufete pred vstupom na prehliadku. Vstup so psom povolený iba na vôdzke.

História-popis

Na malej vyvýšenine pri rieke Belá na okraji dnešného mesta Liptovský Hrádok na severe Slovenska stojí Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok. Hoci o vzniku hradu existuje viacero verzií, s istotou možno povedať, že po prvý raz sa hrad spomína v roku 1341.
Kamenný hrad vybudoval zvolenský župan Donč na začiatku 14. storočia. Patril medzi vojenské objekty, ktoré strážili dôležitú obchodnú cestu. Jedna z legiend dokonca hovorí o spojení Hrádku podzemnými chodbami s opevneniami pri Liptovskom Jáne a dokonca s Liptovským hradom.
Neskôr sa stal sídlom správy hradného panstva, ktoré bolo až do polovice 15. storočia majetkom uhorských kráľov. V ďalšom období ho držali darovaním alebo zálohovaním viacerí majitelia (napr. Zápoľskí, Thurzovci, Ballasovci a iní). Za stavovských povstaní na prelome 17. a 18. storočia bol silne poškodený. V súčasnosti je v rekonštrukcii.
V 17. storočí bol k hradu pristavený renesančný kaštieľ, ktorý po nedávnej rekonštrukcii ponúka štýlové ubytovanie a zážitkovú gastronómiu v Reštaurácii Magdalena Zai.

Viac o histórii tu...

Expozície

PREHLIADKY

Aj rozprávky majú svoje tajné dvere a v Liptovskom Hrádku ich nebudete hľadať dlho. Otvárajú sa každému smrteľníkovi, ktorý zatúžil po čarovnej ceste späť v čase.
Prehliadky so skúseným sprievodcom a s audiovizuálnou vsuvkou vám odhalia staré tajomstvá hradu, romantických šľachticov a ich osudy, ktoré prežívali priamo v komnatách alebo v podhradí Hradu. Odhaľte tajné hradné chodby a vyriešte morskú hádanku na hradnom nádvorí! Z pánov sa na chvíľu stanú udatní rytieri a ctené dámy budú v hradnom parku kráčať s kráľovskou noblesou. Pozvite sa do rozprávky!
Majitelia Hradu a kaštieľa neustále pracujú na rekonštrukcii kaštieľa a okolia hradu. Počas prehliadky sa Vám ich možno podarí aj stretnúť. V súčastnosti je plánovaná obnova oboch hradných veží - vyhliadky s kráľovským výhľadom priamo na Kriváň. Vašou návštevou aj vy prispejete k zakonzervovaniu ruín gotického hradu a tak aj k zachovaniu historického dedičstva celého Slovenska.
Prehliadky hradu a kaštieľa s osobným výkladom pani majiteľky - hradnej pani Dagmar je v prípade záujmu možné na objednávku vopred realizovať. O možnostiach je potrebné sa informovať vopred na recepcii Kaštieľa.

Ponorte sa do histórie Hradu a Kaštieľa v Liptovskom Hrádku a preneste sa do života panovníkov v 14. storočí. Prehliadkou nádvorím a interiérom s historickým výkladom, audiovizuálnou prezentáciou histórie a rekonštrukcie priestorov do súčasnej podoby vás prevedie skúsený sprievodca.

Fotogaléria

Fotografie poskytlo Chateau GrandCastle, Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok


 
Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok


 
 
Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok


 

Nenašli sa žiadne akcie

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8616420

22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka