Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Čierna nad Tisou

Čierna nad Tisou

Kraj: Košice
Okres: Trebišov
Web: www.mestociernanadtisou.sk

Popis

Mesto leží v juhovýchodnom cípe Východoslovenskej roviny blízko hraníc s Ukrajinou a Maďarskom. Je najnižšie položeným mestom na Slovensku. V chotári mesta sa našli stopy sídliska a ojedinelý nález bronzového panciera z mladšej doby bronzovej, ďalej halštatské žiarové hroby i pohrebisko s jazdeckými hrobmi z 9. a 10. storočia.

Mesto bolo založené v roku 1946 na základe vládneho uznesenia na zabezpečenie výmeny tovarov medzi ZSSR a ČSR vybudovaním železničného prekladiska.
Z hľadiska histórie sa jedná o mladú usadlosť, vybudovanú pre potreby zamestnancov pracujúcich na založenej železnici. Zo začiatku boli vybudované tri drevené stavby, ktoré plnili funkciu ubytovne, obchodu a kultúrnej miestnosti (aj kino).

V prvej etape výstavby bola vybudovaná časť „Rodinné domky" a dva činžovné domy. Súčasne boli postavené drevené stavby - železničná stanica a hospodárska budova železníc. Postupom času sa oblasť železničného prekladiska rozširovala, čo so sebou prinieslo potrebu budovania ďalších bytov, ako aj budovanie infraštruktúry - školy, škôlky, obchodov, služieb a tiež budovy pre kultúru, ktorá splnila aj historickú úlohu v roku 1968 - jednanie medzi čelnými predstaviteľmi ZSSR a ČSSR: stretli sa tu Alexander Dubček, vtedajší tajomník KSČ a Leonid Brežnev, vtedajší generálny tajomník KS Sovietskeho Zväzu.
Ako mladá obec od začiatku výstavby disponovala ústredným kúrením, ktoré zabezpečovali dva parné rušne.

V druhej etape výstavby boli postavené nová základná škola s vyučovacím jazykom slovenským, budova obecného úradu, ako aj ďalšie obytné bloky a hotel Úsvit, zo strany železníc to boli nová budova železničnej stanice, rušňového depa, závodu Železničné staviteľstvo, traťová dištancia. Tretia etapa priniesla so sebou okrem výstavby ďalších obchodných zariadení a obytných blokov aj výstavbu jediného závodu na tomto území -Výrobného závodu AŽD (Automatizácia železničnej dopravy). Od roku 1980 prakticky prestala výstavba mesta. Mesto získalo svoj erb v roku 1991.

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9116723

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka