Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Bzince pod Javorinou

Bzince pod Javorinou

Kraj: Trenčín
Okres: Nové Mesto nad Váhom
Web: www.obecbzince.sk

Popis

Kopaničiarska obec, patriaca do myjavsko-bielokarpatskej oblasti roztrateného osídlenia, sa rozprestiera na severnom výbežku Malých Karpát. Okrem nich do katastra obce zasahuje Myjavská pahorkatina a Považské podolie a severnú časť zaberajú Biele Karpaty. Cez obec preteká riečka Kamečnica. Samotnú obec tvorí päť častí: Bzince pod Javorinou, Cetuna, Hrubá Strana, Hrušové a Vrzavka.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1332.

Pamiatky

Evanjelický kostol a.v. z roku 1795

Kostol sv. Michala archaniela z rokov 1332- 1337

Pamätná izba Ľ. Podjavorinskej TNM Bzince pod Javorinou

Táto pamätná izba sprístupnená v roku 1960 sa venuje životu a dielu spisovateľky Ľ. Riznerovej - Podjavorinskej, ale aj tradičnej ľudovej kultúre.
Pamiatke známej spisovateľky kníh pre deti Ľudmile Riznerovej - Podjavorinskej je venovaná Pamätná izba v rodnom dome autorky v Bzinciach pod Javorinou. K najznámejším dielam “tety” Ľudmily patria rozprávky “Čim Čim”, ”Zajko -Bojko”, “Medový hrniec” a ďalšie. Okrem spomienok na život a dielo známej literátky, sa môže návštevník zoznámiť i s ľudovou kultúrou a tradíciami tejto rázovitej obce.
Expozícia je súčasťou Trenčianskeho múzea v Trenčíne

Fotogaléria

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8625447

23.9.2019
ÚvodÚvodná stránka