Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Bzenica

Bzenica

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Žiar nad Hronom
Web: www.bzenica.sk

Popis

Obec Bzenica sa prvý krát spomína v historických záznamoch v roku 1075 pod menom Gronzucha. V roku 1124 nájdeme dedinku v listinách pod menom Boznica. Od roku 1326 nesie názov Bzenica. O jej dávnejšom osídlení však svedčia archeologické nálezy v chotári osobitne na vrchu Sobotište, kde preukázali prítomnosť dávneho keltského pohrebiska. Okolie obce je zaujímavé blízkou zrúcaninou hradu Revište. Časti obce tvoria i Bukovina, Záhorčie a Stupy .

Bzenica je rodiskom mnohých vzácnych osobností slovenskej histórie. V minulosti mala šťastie na dobrých učitelov ako bol Ján Gubriansky (prispievateľ so Slovenských novín), Peter Lojek (člen Matice Slovenskej) a Jozef Hugolín (priekopník slovenskej paleontológie). Významným článkom kultúrneho života obce bolo aj ochotnícke divadlo, ktoré sa traduje v obci od roku 1923. Do povedomia sa zapísalo meno Petra Lojeka, na ktorého prácu úspešne nadviazali učitelia Norbert Barbier (autor libreta prvej detskej opery na svete - Jurkov sen), Imrich Korgó, Mikuláš- Kollár v Bukovine, Ján Križan a Alžbeta Bačarková. Učitel Martin Sobek bol členom Muzeálnej slovenskej spoločnosti rovnako ako miestny farár Anton Veselovský. Zo Bzenice pochádza i F. Lojeková, bývalá primabalerína Slovenského národného divadla v Bratislave.
bze01.jpgAvšak najvýznamnejšou osobnosťou je Andrej Kmeť: archeológ, botanik, národopisec, člen Matice slovenskej, zakladateľ a prvý predseda Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Kultúrny dom je v obci od roku 1959. Od svojho otvorenia nesie meno Andreja Kmeťa. Je na ňom pamätná tabula i busta A. Kmeťa od akademického sochára Jozefa Pospíšila. Od roku 1976 pracuje miestna folklórna skupina, ktorá mnohokrát účinkovala na festivaloch v Detve, vo Východnej atď.

Pamiatky

Pamätná izba Andreja Kmeťa, Bzenica

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8512293

15.9.2019
ÚvodÚvodná stránka