Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Budmerice

Budmerice

Kraj: Bratislava
Okres: Pezinok
Web: www.budmerice.sk

Popis

Prvé zmienky o obci sú z roku 1296. Názov obce prechádzal vývojom, pričom dnešný názov Budmerice, nesie obec od roku 1948. Obec patrila panstvu Červený kameň, ako aj okolité obce. V 16.storočí vybudovalo panstvo Červeného kameňa rozsiahle rybníky s chovom rýb, ktoré sa zachovali do dnes. Z čoho vyplýva že obyvatelia Budmeríc sa zaoberali chovom rýb a sú známi ako dobrí poľnohospodári a povozníci. V 17.storočí je na vysokej úrovní hrnčiarstvo a mlynárstvo. Hrnčiari mali svoj vlastný cech. V tom čase sa obec stala sebestačnou, čo sa týka počtu mlynov mala najväčší počet mlynov v Bratislavskej župe. V roku 1705 sa medzi povstaleckým vojskom Františka Rákoczyho II. a cisárskym vojskom pod vedením palatína Grófa Jána Pálffiho odohrala pri obci krvavá bitka. Povstalci Františka Rákociho ll. boli porazení a obec Budmerice vypálená.
V roku 1888 vybudovalo panstvo Červeného kameňa - gróf Ján Pálffy, veľký milovník prírody a poľovačiek, v polesí Lindavy bažantnicu a bezprostredne pri obci poľovnícky kaštieľ, ktorý bol viackrát rekonštruovaný a renovovaný.

Hrady, zámky a kaštiele

Budmerický kaštieľ, Budmerice

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9116694

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka