Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Žilinský kraj

Historicky významné mestá a obce Žilinského kraja

ZASK.pngBlatnica
Bytča
Čadca
Čičmany
Dolný Kubín
Istebné
Kláštor pod Znievom
Krásno nad Kysucou
Leštiny
Likavka
Liptovská Sielnica
Liptovské Sliače
Liptovský Hrádok
Liptovský Ján
Liptovský Mikuláš
Martin
Mošovce
Námestovo
Nová Bystrica
Oravská Lesná
Oravský Podzámok
Oščadnica
Podbiel
Pribylina
Radoľa
Rajec
Rajecká Lesná
Rajecké Teplice
Raková
Rakša
Ružomberok
Sklabiňa
Strečno
Sučany
Terchová
Trstená
Turčianske Jaseno
Turčianske Teplice
Tvrdošín
Važec
Veľké Rovné
Vlkolínec /Ružomberok/
Vyšná Boca
Záborie
Zuberec
Žilina

Územie Žilinského kraja patrilo od stredoveku až do roku 1923 do stolíc Liptov, Orava a Turiec, západná časť s okresmi Bytča, Žilina, Kysucké Nové Mesto a Čadca bola v Trenčianskej stolici. Roku 1949 vznikol Žilinský kraj, ktorý mal vo svojom obvode i okresy Považská Bystrica a Ilava, dnes súčasti Trenčianskeho kraja. Zanikol v roku 1960.
V júli 1996 bol Žilinský kraj opätovne obnovený zákonom NR SR č.221/1996 Z.z. o územnom a správnom usporiadaní Slovenskej republiky. V súčasnosti je toto územie začlenené v rámci územnosprávneho členenia Slovenskej republiky do Žilinského samosprávneho kraja.
Žilinský kraj sa nachádza v severozápadnej časti Slovenskej republiky. Je to kraj prírodných krás, kultúrnych pamiatok, kraj s rozvinutým priemyslom, ale i poľnohospodárstvom, kraj rozsiahlych lesov, veľkých riek a priehrad. Kraj, v ktorom sa snúbia ľudové obyčaje, folklór a ľudová architektúra s modernou výstavbou, dopravou, energetikou a ďalšími výdobytkami technického pokroku. Je to kraj Jánošíkových tradícií, drevených kostolov, skanzenov a folklórnych festivalov, ale i kraj národných dejateľov, významných osobností kultúrneho a spoločenského života, budovateľov priehrad, elektrární, diaľnic, kraj kde sa stretávajú cestné, železničné i letecké dopravné tepny Európy.
Žilinský kraj sa rozprestiera na ploche 6788 km2. Hraničí s Poľskou a Českou republikou.
Nížinné kotliny popri riekach Váh, Orava, Turiec, Kysuca a iných ležia v nadmorskej výške nad 300 m a sú uzavreté pahorkatinami a pohoriami, z ktorých najvýznamnejšie sú Západné Tatry, Nízke Tatry, Veľká Fatra a Malá Fatra, Beskydy, Strážovské vrchy a Javorníky. Najvyšším vrchom je Bystrá – 2248 m n. m. Má mierne teplé až chladné vlhké podnebie s najnižšími teplotami na Slovensku nameranými v Oravskej Polhore.
Kraj má 11 okresov, 314 obcí, 17 z nich získalo štatút mesta. V mestách kraja žije 51 % obyvateľov, najväčším mestom je Žilina, najmenším Rajecké Teplice.

Internetová prezentácia Žilinského samosprávneho kraja: www.zask.sk.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9072882

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka