Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Deň otvorených dverí odbornej knižnice

Typ akcie:
Považské múzeum v Žiline
Dátum:
20.3.2019
Do:
20.3.2019
Čas:
08:00 - 17:00
Popis:

Súčasťou Považského múzea v Žiline, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, je špeciálna prezenčná odborná knižnica s bohatým fondom viac ako 12 000 knižničných jednotiek, z toho viac ako 300 starých tlačí do roku 1918.
Knižnica sídli v areáli Budatínskeho hradu a jej fond tvorí spoločenskovedná, prírodovedná a vlastivedná literatúra. Knižnica taktiež disponuje množstvom zborníkov a periodickej literatúry z histórie, archeológie, geológie, botaniky, zoológie, dopravy, národopisu a budovaným fondom z drotárstva a dejín dopravy. Publikácie pochádzajú z domácej aj zahraničnej produkcie. „Medzi najstaršie a najvzácnejšie publikácie, ktoré knižnica vlastní, patrí Uhorské právo a Nariadenia slovútnej vlády Uhorska Corpus Juris Hungarici z roku 174,“ uviedla knihovníčka Janka Sakalová.
Značný záujem verejnosti je o Vlastivedné zborníky Považia, ktoré vychádzajú z edičnej činnosti múzea. Možno v nich nájsť odborné články, ktoré sú výsledkami výskumu z oblasti spoločenských a prírodných vied v regióne Horného Považia. Tento rok vyjde už jeho 29. číslo.
Knižnicu využívajú najmä študenti pri písaní bakalárskych, diplomových alebo dizertačných prác, ale tiež odborná verejnosť, pretože umožňuje prístup k informáciám s komplexným pohľadom na región Horného Považia. Návštevníci knižnice majú k dispozícii online katalóg, prostredníctvom ktorého môžu získať potrebné informácie.
V rámci Týždňa slovenských knižníc usporiada knižnica Považského múzea v Žiline v stredu 20. marca 2019 Deň otvorených dverí. Návštevníci sa tak môžu bližšie oboznámiť so špecifickým typom knižnice a v príjemnom prostredí využiť svoj voľný čas. Záujemcovia sú vítaní v čase od 8:00 do 17:00. „Pri bezplatnej registrácii do našej knižnice v tento deň bude čitateľ odmenený zaujímavou publikáciou.“ dodala na záver Janka Sakalová.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Telegraf - Spravodaj Slovenského Technického múzea

marec 2019
Slovenské technické múzeum, Košice
viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

4628635

20.3.2019
ÚvodÚvodná stránka