Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Kontaktné údaje

049 24 Gočovo
Obecný úrad
Tel.: +421 58 788 32 80
E-mail:
Www: www.gocovo.sk

História-popis

Jur Hronec – nestor slovenských matematikov sa narodil 17. mája 1881 v Gočove. Študoval na evanjelickom gymnáziu v Rožňave a na univerzite v Kluži, dlhé roky pôsobil na gymnáziu v Kežmarku, neskôr ako vysokoškolský učiteľ v Prahe, Brne a Bratislave.

Expozície

V sobotu 4. októbra 2008 bola v obci Gočovo slávnostne otvorená nová expozícia pamätného domu akademika Jura Hronca, matematika, zakladateľa piatich vysokých škôl, významného kultúrneho činiteľa, ktorý sa v tejto obci v roku 1881 narodil a je v nej i pochovaný (zomrel v roku 1959).
Občianske združenie Zachovanie pamiatky Jura Hronca, ako aj Obecný úrad Gočovo vynaložili nemalé úsilie, aby rodný dom svojho rodáka zrekonštruovali, interiér odborne ošetrili a morálne i fyzicky opotrebovanú starú expozíciu nahradili novou, ktorá dokumentuje život a dielo osobnosti nadregionálneho významu. Prostriedky na toto nemalé dielo iniciátori akcie získali z prostriedkov fondov MK SR, Nadácie MS ale najmä od dobrovoľných darcov – sponzorov, ktorí poskytli viac ako 300 000.- Sk, pričom sa nedali zahanbiť niektoré vysoké školy, ktoré pred desaťročiami vznikli práve zásluhou akademika Jura Hronca.
Súčasťou novej expozície je i prezentácia filmového dokumentu Jur Hronec z Gočova a rovnomenná publikácia, ktorá predstavuje región, obec i jej slávneho rodáka.
Slávnosť otvorenia zrekonštruovaného rodného domu začala v miestnom evanjelickom chráme hudobno-slovnou kompozíciou „Koreň v korunách posolstvo vydáva“, predstavením novej publikácie a uvedením dokumentárneho filmu v gočovskom kultúrnom dome. Následne bola nová expozícia v Pamätnom dome Jura Hronca sprístupnená. V tradičnom trojpriestorovom vidieckom dome je zariadená predná izba v štýle doby, do ktorej sa Jur Hronec narodil a v ktorej prežil svoje detstvo, vo zvyšnom priestranstve je nainštalovaná múzejná expozícia, ktoré prezentuje celý život, aktivity a dielo tejto osobnosti nadregionálneho významu. Už pri vstupe do expozície návštevníka upúta fotoreprodukcia Jura Hronca v životnej veľkosti, a to z palety maliara M.Schurmana. Prezentačné panely (banery) sa ďalej venujú regiónu Gemer, rodnej obci Gočovu a famílii Hroncovej. Školské, študetské časy, pôsobiská doma i za hranicami vlasti – to všetko nájde návštevník na neveľkom priestore bývalého gazdovského domu, v ktorom sa uznávaný vedec, pedagóg a neúnavný organizátor narodil. Autori ďalej predstavujú i všetky vysoké školy, ktorých vznik a existencia je nerozlučne spojená s menom Jur Hronec. V závere expozície Jur Hronec z veľkoplošnej fotografie všetkým odkazuje, cit.:“ ...Veľakrát som sa presvedčil, že len solídna práca a nadobudnuté vedomosti, ktoré sa nedajú vziať, môžu človeka živiť až do smrti. Len poctivosť, pracovitosť, solídnosť a vedomosti môžu človeka urobiť blaženým a šťastným.“
V prednej časti domu, s osobitným prístupom, je ešte zariadená tradičná vidiecka izba a kuchyňa, ktorou sa Gočovania snažia predstaviť spôsob života ich predkov v prvej polovici 20. storočia.
Iniciátormi a autormi spomínaných aktivít sú prof. Ondrej Hronec a PhDr.Daniela Komárová (námet, scenár expozície, autori publikácie i scenára filmu); na výtvarnom riešení a realizácii sa podieľali Ing.Ján Kotoč a Mgr.Art.Ján Fakla; dokumentárne foto Filip Lašut; filmový dokument vytvoril Ing.Lubor Patsch.

Fotogaléria (fotografie poskytla obec Gočovo)


 
Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo

Pamätný dom akademika Jura Hronca, Gočovo


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9129106

18.10.2019
ÚvodÚvodná stránka