Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Mestské centrum kultúry Malacky - Múzeum Michala Tillnera v Malackách

Kontaktné údaje

Záhorácka 1919, 901 01 Malacky
Mestský úrad:
Tel.: +421 34 772 21 10, +421 34 772 21 55
Riaditeľ: Mgr. Jana Zetková, tel.č.: +421 903 801 214
E-mail: muzeum@mckmalacky.sk
Www: www.mckmalacky.sk/muzeum-michala-tillnera

Otváracie hodiny

Ut-Pi 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
So-Ne 14.00 - 17.00

Vstupné: dospelí 1 €; deti 0,5 €

História-popis

Mestské múzeum v Malackách bolo založené v roku 1975 z podnetu akademického maliara Michala Tillnera a bolo umiestnené v zrekonštruovanom objekte vodného mlyna.
V roku 1993 bola otvorená nová expozícia a múzeum nesie názov Múzeum Michala Tillnera v Malackách. V roku 2000 na základe reštitúcie budovy bolo múzeum vysťahované a zbierky uložené v depozite až do 18. februára 2006, kedy bola otvorená nová expozícia v budove Mestského centra kultúry na Záhoráckej ulici. Zbierkové predmety sú vo väčšine etnografické, v menšej miere umelecké predmety a archiválie. Múzeum zameriava svoju činnosť na rozširovanie zbierkového fondu, propagáciu, organizovanie prednášok, besied, výstavnú, výskumnú, edičnú a publikačnú činnosť. Múzeum spravuje aj fond archiválií od J. V. Trebišovského.

Michal Tillner, akademický maliar sa narodil 25.5.1895 v Malackách , zomrel 19.2.1975. Bol aj zberateľom ľudového a užitého umenia z konca 19. a začiatku 20. storočia. Jeho zbierka, ktorú daroval mestu, tvorí základ múzea.

Záhorím sa na Slovensku nazýva kraj ležiaci medzi riekou Moravou a vrcholmi Malých a Bielych Karpát.
Najväčším panstvom na Záhorí bolo panstvo plavecké, v stredoveku so sídlom na Plaveckom hrade, v novoveku v Malackách, čo malo rozhodujúci vplyv na rast Malaciek ako strediska regiónu.

Expozície

V úvode expozície je obrazová a textová dokumentácia k histórii plaveckého panstva, mesta Malaciek, remeslá, kultúra a život v meste koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Centrom expozície je Záhorácka izba. Záhorácka izba ako súčasť ľudového bývania v minulosti obsahovala zariadenie, ktoré pochádzalo z rúk dedinských stolárov. Predmety zariadenia tohto interiéru sa vyznačovali účelnosťou, ale i krásou tvaru, rezby či maľby. Svedčia o tom staré stoly, rohové lavice, postele, kolísky i množstvo maľovaných truhlíc, ktoré boli pýchou a často jediným bohatstvom nevesty. Neoddeliteľnou súčasťou zariadenia bola ľudová maľovaná keramika.
Prevládajúcim spôsobom obživy obyvateľov Záhoria do konca 19. storočia bolo poľnohospodárstvo. Vystavené predmety potrebné k výrobe a spracovaniu poľnohospodárskych produktov boli bežným vybavením každej domácnosti. Sú to predmety dennej potreby pripomínajúce prostredie domova na dedine. Boli zhotovované v domácnostiach, náročnejšie vyrábali špecializovaní remeselníci.
Najvýznamnejšou technickou plodinou pestovanou na Záhorí bolo konope, z ktorého sa zhotovoval odev, bytový textil a lisoval olej. Konopné oblečenie nosili hlavne ako pracovný odev muži aj ženy. Každá domácnosť vlastnila i pomôcky na spravovanie konope – „trlice, hachle, vretená, kolovrátky, praslice, navíjače nití“.
Nádoby, riad a ostatné kuchynské potreby boli vyrobené z dostupného materiálu - z dreva, slamy, prútia, hliny a pod.
Hlinený riad používaný v kuchyni bol jednoduchší ale krásou tvarov a účelnosti tiež dokumentuje estetické cítenie a rozmanitosť použitia v kuchyniach v minulom storočí. Riad sa kupoval väčšinou na jarmokoch, na púťach a v domácnostiach sa často obmieňal, lebo bol ľahko rozbitný. Ak bol hrniec, misa či džbán len puknutý, dávali ho odrôtovať drotárom.
V expozícii sa nachádza kolekcia rozličných starých mlynčekov, mažiare, žehličky, hodiny a súbor najrôznejších petrolejových lámp.

Habáni

Názvom Habán označovali na Slovensku a na Morave príslušníkov novokrstenskej sekty /anabaptistov/ ktorí pre svoje náboženstvo boli vyháňaní z alpských krajín Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko. Na Slovensku žili od roku 1536 a v regióne Záhorie sa usadili v roku 1547 v Sobotišti a v roku 1588 v lokalite Veľké Leváre. Habáni vysokou úrovňou svojej materiálnej kultúry, konkrétne keramickej výroby, ovplyvnili výrobu keramiky na západnom Slovensku
M. Tillner sa zaujímal sa túto časť histórie, nakoľko aj sám pochádzal z habánskej rodiny.
Ukážky najstaršieho zdobenia habánskej keramiky sú kópie, ktoré dal zhotoviť na vlastné náklady. Originály habánskej a západoslovenskej keramiky, maľovaných džbánov, tanierov a mís pochádzajú z centier habánskych keramikárov ako boli Veľké Leváre, Sobotište, Modra, Stupava, Malacky a iné.

Pod múzeum patrí aj vysunutá expozícia :

KRYPTY pod františkánskym kostolom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Malackách sú vysunutou expozíciou Múzea Michala Tillnera.
Po rekonštrukcii podzemia – krýpt pod františkánskym chrámom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, bola tu otvorená v roku 2002 muzeálna expozícia.
Návštevníci sa oboznámia s históriou rodu Pálfiovcov, účinkovaním františkánov v Malackách. Vo vitrínach sa nachádzajú predmety z mobiliáru kostola, omšové rúcha, predmety ľudového umenia na ktorých sa prejavuje vplyv kresťanskej tradície na Záhorí.
V pálfiovskej kaplnke sa bokom na nachádza krypta, v ktorej sú pochovaní rodičia posledného Pálfiovca, gróf Pavol Ján Pálfi a manželka Geraldína, rodená Károlyi. V stene kaplnky boli vybudované kobky pre rakvy. Z tejto kaplnky bolo vybudované schodisko do vlastných krýpt. Pod chrámom sa nachádzajú miestnosti krýpt, do ktorých bol pôvodne vstup v podlahe chrámu. Texty vo vitrínach informujú o pochovaných františkánoch, členoch grófskej rodiny a zámožnejších občanoch..
V hlavnej krypte je umiestnené lapidárium s torzami sôch, ktoré v minulosti stáli v Malackách. Na stene oddeľujúcej krypty je uprostred zamrežovaný výklenok, v ktorom bola umiestnená strieborná schránka so srdcom Jána Antona Pálfiho, tzv. Pálfiho srdce, ktorý zomrel v roku 1694.

Fotogaléria (fotografie poskytlo MKC Malacky)


 
Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky - Krypty

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky


 
 
Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky

Múzeum Michala Tillnera, Malacky


 
 

 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9072879

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka