Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

... aktuálne výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

NKP Solivar, Námestie osloboditeľov 4, 080 05 Prešov Solivar
Tel.: +421 51 77 543 54
Mobil: +421 918 965 698
E-mail: stmke@stm-ke.sk
Www: www.stm-ke.sk

Otváracie hodiny

Letná prevádzka, apríl - október:
Utorok - Sobota 9.00 - 17.00
Vstupy do múzea: 9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30

Zimná prevádzka, november - marec:
Utorok - Sobota 8.00 - 16.00
Vstupy do múzea: 8.00, 9.00, 10.30, 12.30, 14.00

Uvedené vstupy platia pre prehliadku celého areálu. Budova Skladu soli je sprístupnená návštevníkom počas platných otváracích hodín.

Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja je múzeum ZATVORENÉ !

Otvorené prvú nedeľu v mesiaci - vstup zdarma v čase 10.00 - 16.00
Vstupy do múzea prvú nedeľu v mesiaci: 10.30, 12.30, 14.00
Maximálny počet návštevníkov na jeden vstup je 50!

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné - dospelí /expozícia - sklad soli - soľná jaskyňa/: 5,50 € - 2 € - 4 €
Zľavnené vstupné /expozícia - sklad soli - soľná jaskyňa/: 2,50 € - 1 € - 2 €
Kompletný cenník tu
Prístup pre vozičkárov: ÁNO - čiastočne

História-popis

Solivar v Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta , varňa , sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). Jama Leopold bola centrálnym stvárkovým dielom, ktoré treba považovať za najstaršie. Začali ju hĺbiť v roku 1571. Ide vlastne o jamu pôvodne nazývanú Cisárska, hlbokú 155 m. V roku 1674 bola nad ňou postavená budova gápľa. Samotný objekt i mechanizmus si vyžiadali závažné opravy (prvá v roku 1807, druhá v roku 1844). Mechanizmus bol otáčaný štyrmi pármi koní. Soľanka sa čerpala v koženom mechu s obsahom asi 5 - 7 hl. Solivarský gápeľ bol jedným z najväčších v strednej Európe. Zásobníky na uskladnenie vyťaženej soľanky boli postavené v r. 1815. Na kamenných podstavcoch je osem drevených nádrží s obsahom 1320 hl, celkom 10560 hl. Všetky nádrže tvorili jeden celok a boli umiestnené pod jednou strechou, konštrukčne prispôsobené terénu. Do zásobníkov bola soľanka privádzaná z odkaľovacej nádrže dreveným potrubím od šachty Leopold. Z najnižšie situovanej ďalšej nádrže, umiestnenej v niveau terénu četerne, sa soľanka zvádzala do predhrievacej, potom do odparovacej panvy. Sklad soli v pôvodnej podobe bol stavebne dokončený okolo roku 1825. Na prelome 18. a 19. storočia boli postavené dve varne František a Ferdinand (zbúrané v roku 1931). Varňa František sa nám nezachovala v pôvodnej podobe, pri požiari v roku 1819 zhorela do tla. Soľanka sa vpúšťala do odparovacej panvy. Kryštalická soľ sa vyhrabávala a prenášala do odkvapových komôr, kde sa soľ ponechala asi 24 hod. Drevenými zvodmi sa premiestnila do sušiarní a po 8 a viac hodinách sa potom prenášala do skladu alebo expedovala. Soľ bola prevážaná z varne do skladu po koľajniciach v malých drevených vozíkoch. V podstate išlo o architektonicky najimpozantnejší objekt celého areálu. Vyhorel dňa 18. mája 1986. Zhorela nenapodobniteľná svorníková drevená konštrukcia krovu. Pôvodný areál bývalého panvového solivaru dotvárali ďalšie objekty, akými boli napr. slané kúpele, strojovňa, vozovňa a iné. V podstate už ide iba o budovy bez príslušného technického zariadenia a základného inventára. Pre úplnosť spomenieme turňu - zvonicu, ktorá v starších časoch plnila funkciu klopačky. Postavená je na návrší - obvale. Klopaním na dosku sa oznamoval baníkom, resp. zamestnancom erárneho podniku začiatok pracovnej doby a iné významné alebo mimoriadne udalosti ( živelné pohromy ). Svoje poslanie ukončila po prvej svetovej vojne. Areál panvového solivaru ako unikátny komplex technicko-technologických a iných objektov nemá v oblasti technických pamiatok podobného druhu na území Slovenska konkurenta.

Expozície

V roku 2001 bola sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare.

Sklad soli

Sklad Soli, ktorý je súčasťou historického areálu NKP Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie soľanky a varenie soli zo 17. storočia je ojedinelý svojho druhu nielen na území Slovenska. Po stáročia slúžil na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Soľ sa uskladňovala v jednotlivých soľných komorách skladu, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším (neskorobarokovým) objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Okrem zrekonštruovaného Skladu soli sú v Solivare aj ďalšie technické objekty: ŠACHTA LEOPOLD, GÁPEĽ, ČETERNE, MASHINHAUS, VARŇA, KLOPAČKA.
Objekt Sklad soli v Solivare dva krát vyhorel. Po prvom požiari v roku 1819 bola zrekonštruovaná strecha, pristavené druhé poschodie a veža s hodinami. Pri druhom požiari 18. mája 1986 zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu, plamene okrem strechy pohltili výdrevu komôr a všetky drevené časti budovy. Devastačný požiar mal fatálne následky na existenciu budovy.
Zachovalo sa len obvodové murivo a veža. Od požiaru sa objekt temer 30 rokov nachádzal v havarijnom stave, chátral, vplyvom času a poveternostných podmienok hrozila jeho úplná likvidácia.
Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii sa národná kultúrna pamiatka Solivar v Prešove môže znovu používať v celom rozsahu a návštevníci môžu spoznávať aj túto zaujímavú etapu histórie techniky na východnom Slovensku.
SKLAD SOLI v NKP Solivar pri Prešove patrí do unikátneho komplexu technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúceho zo 17. storočia. SKLAD SOLI slúžil po stáročia na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je nový multifunkčný spoločensko-umelecký priestor určený pre výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity.

Dr. Štefan Butkovič

Výstava o živote a diele zakladateľa Technického múzea v Košiciach a priekopníka Technického múzejníctva na Slovensku sprístupnená pri príležitosti 100.výročia jeho narodenia.

Solivar je pobočkou Slovenského technického múzea Košice

Fotogaléria


 
Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove


 
 
Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove


 
 
Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove


 
Položky 33-43 z 43

Nenašli sa žiadne akcie

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9129047

18.10.2019
ÚvodÚvodná stránka