Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Príbehy v múzeu: Zrodenie stredovekej Kremnice

Typ akcie:
Múzeum mincí a medailí v Kremnici
Dátum:
11.8.2018
Do:
25.8.2018
Čas:
Popis:

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pripravilo na leto ďalšie podujatie z cyklu Príbehy v múzeu. Tentoraz nás divadelné prehliadky z histórie Kremnice zavedú k mimoriadnej udalosti prvej polovice 14. storočia - k založeniu Kremnice a získaniu mestských a hospodárskych výsad. Týmto cyklom sa zapájame do celoročného programu podujatí pripomínajúcich si 690. výročie udelenia mestských privilégií. Jednotlivé scény priblížia aj stredoveký každodenný život, dobové remeslá či dobroty stredovekej kuchyne. Príbehy v múzeu ožijú toto leto v expozícii Líce a rub peňazí dvakrát, a to v sobotu 11. a 25. augusta 2018.
Píše sa rok 1328. Urodzení páni z Cremnychbane sa rozhodli požiadať panovníka o privilégia, ktoré im zabezpečia mestské, banské a minciarske práva. Karol Róbert z Anjou ich požiadavkám vyhovel a kolobeh nasledujúcich udalostí položil základ slobodného kráľovského a hlavného banského a minciarskeho mesta Kremnica. Azda najvážnejšiu úlohu v celom procese zohrá richtár Johannes, ktorý má na starosti zriaďovanie jednotlivých pilierov budúceho mesta ako aj jeho výstavbu. To všetko však predstavuje mnoho driny a richtárovi jeho plány nevychádzajú vždy úplne podľa predstáv. Ako každá významná udalosť, aj táto je sprevádzaná množstvom patálií, ktoré neraz vedú k zábavným situáciám.
Ako celá udalosť založenia napokon dopadne, či sa podarí z perspektívnej lokality vybudovať významné stredoveké centrum Uhorska, to sa návštevníci dozvedia počas dramatizovaných prehliadok v expozícii Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Divadelné prehliadky sa uskutočnia 11. augusta 2018 o 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodine. Súčasťou podujatia bude aj sprievodný program na nádvorí múzea, kde návštevníci budú môcť spoznať stredoveké remeslá, ochutnať dobovú kuchyňu a zoznámiť sa prostredníctvom autentických exponátov so stredovekou každodennosťou.

Hrané prehliadky múzeum ponúkne aj 25. augusta 2018 počas Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v intervaloch o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 hodine.

Nenechajte si ujsť čaro príbehov v múzeu plných zábavy, dobrodružstva, no tiež historických reálií a príďte spolu s richtárom a ďalšími Kremničanmi zažiť významné kremnické udalosti!

Vstupné na podujatie: 3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP
(ako pri bežnej prehliadke)

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

www.AutodielyOnline24.sk

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.8.2018

meniny má: Milica

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

1802851

17.8.2018
ÚvodÚvodná stránka