Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Slovenský poklad - najstaršie opálové bane na svete

Typ akcie:
Slovenské technické múzeum, Košice
Dátum:
8.6.2018
Do:
15.7.2018
Čas:
Popis:

Vernisáž výstavy 7. júna o 15:00

Slovensko sa radí medzi štáty s bohatou banskou históriou v rámci Európy. Výstava prezentuje významné nálezisko –  Slovenské  opálové  bane  a  Slovenský  opál, certifikované zemepisné označenie drahého opálu, ktorý pochádza z ložísk v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku. Je to jediné nálezisko toho drahokamu v rámci Európy a Ázie. ,,Výstava je zameraná na dejiny, ťažbu opálu, spracovanie Slovenského opálu a súčasnú ťažbu v Slovenských opálových baniach. Slovenské opálové bane sú  svetový unikát, ale málo ktorý Slovák vôbec vie, že takýto  nesmierny poklad na Slovensku existuje.  Poslaním našej spoločnosti je zachovať toto dedičstvo po našich predkoch  pre ďalšie generácie a  priblížiť banskú  históriu  deťom, žiakom, študentom, ako aj širokej verejnosti  vo forme tejto výstavy,“ dodal Generálny riaditeľ Slovenských opálových baní, s.r.o – Ing. Bc. Ivan Kopor. Výstava je taktiež zacielená na podporu cestovného ruchu v regióne Košíc a Prešova, pretože sprístupnené banské diela v Slovenských opálových baniach sa nachádzajú nad obcou Červenica, a to len 25 km od oboch krajských miest.

Výstava pozostáva z dvoch častí. V prvej, ktorá sa začína rokom 1880 a končí 1922, je dominantným predmetom pôvodná dosková dráha z roku 1830, ktorá slúžila ako chodník pre uhorský hunt. Ten slúžil na vyvážanie materiálu z veľmi dlhých štôlní. Vývoz odpadov pomocou huntu bol najefektívnejším spôsobom horizontálnej dopravy. Mohol byť však použitý len s vybudovanou doskovou dráhou. ,,Štyri drevené kolieska na dvoch železných oskách ukotvené železnými  kolíkmi  pri pohybe tak vydávali  zvuk, ktorý pripomínal štekot psov. Tak vznikol názov hunt,“ prezradil Jozef Čurík zo Slovenských opálových baní, s.r.o.  Kladivo, želiezka, vrtné tyče, výbušniny, skalné kliny viacerých druhov, prebíjacie tyče, kovové páčidlá, železný sochor, motyka, lopata, vedro, drevené korýtko a pletené koše, to budú sprievodné exponáty vystavené ma výstave. Nebrúsený opál v materskej hornine, sekundárne nerasty vznikajúce počas stáročnej ťažby v podzemí bane či informácie zo súčasných činnosti t.j. ťažby, ako aj sprevádzania turistov v bani, to všetko návštevníci uvidia. ,,Po vyše 90.-ich rokoch boli sprístupnené unikátne opálové bane verejnosti. Zábery z  prvého a druhého okruhu dotvoria mimoriadnu atmosféru. Podzemie je príznačne hrou farieb, veľkého množstva rôznych minerálov a veľkým bludiskom štôlní, z ktorých boli mnohé ručne vysekané,“ tvrdí Jozef Čurík zo Slovenských opálových baní, s.r.o.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

www.AutodielyOnline24.sk

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

1618528

23.7.2018
ÚvodÚvodná stránka