Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Izmy a Izby

Typ akcie:
Galéria Kolomana Sokola, Liptovský Mikuláš
Dátum:
11.12.2018
Do:
22.2.2019
Čas:
Popis:

Najpriamejšou cestou ako si obľúbiť umenie je pochopiť ho. Najjednoduchšou cestou ako pochopiť  umenie je zažiť ho. Toto je cieľom výstavy Izmy a izby, ktorá je prehľadom hlavných  výtvarných smerov konca 19. a začiatku 20. storočia, kde  jednotlivé miestnosti - „izby“ sú venované niektorému „izmu“  ako impresionizmus, expresionizmus a kubizmus. Pre dieťa a mladého človeka sa izba stáva prvým vlastným priestorom, v ktorom dokáže aktívne prejavovať svoje pocity. Prezentácia etáp z dejín umenia formou hravej výtvarnej inštalácie s použitím interiérových prvkov (posteľ, skriňa, stôl) je teda zrozumiteľným a zapamätateľným spôsobom.

V miestnosti, kde je predstavený impresionizmus sú interaktívne prvky - stôl ako na pikniku a posteľ-lodička ako z Monetových obrazov, skriňa ako Degasove baletné štúdio. Expresionizmus predstavuje pochmúrna miestnosť so železnou posteľou, je tu stôl pod ktorým si deti môžu robiť skrýšu a skriňa ako dom hrôzy s nasvietenými obrazmi E. Muncha. Deti si tu môžu napríklad urobiť portrét pomocou farebných fólií podľa O. Kokoschku alebo sa postarať o opusteného plyšového psíka. Kubizmus predstavuje  posteľ – puzzle  a rozbité zrkadlo, ktoré vytvára kubistický portrét. Podľa obrazov P. Picassa, J. Grisa a G. Braquea  si môžu deti aranžovať vlastné zátišie. Surrealizmus je najatraktívnejšia miestnosť, kde sa nachádza posteľ ako vzducholoď ťahaná bocianmi, skriňa v ktorej si deti môžu vyskladať kulisy z prvkov podľa Brunovského ilustrácií, stôl s ľudskými nohami vo farebných pančuchách podľa S. Daliho a tapeta steny vytvorená podľa obrazu R. Magrittea.

Postaviť sa proti pravidlám, hľadať niečo nové, originálne je príznačné pre mladých ľudí, preto sú na výstave predstavené štyri izmy, ktoré hľadajú nové témy a spôsoby zobrazovania.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

4303539

23.2.2019
ÚvodÚvodná stránka