Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Mária Balážová: Ženský dezén

Typ akcie:
Galéria Jána Koniarka v Trnave - Koppelova vila
Dátum:
12.9.2019
Do:
27.10.2019
Čas:
Miesto:
Popis:

Retrospektívna výstava výraznej slovenskej autorky, reprezentantky regionálnej výtvarnej scény s následným uvedením novej monografickej publikácie.
Komentovaná prehliadka za účasti autorky a kurátora: 10.10. 2019 o 17:00
Kurátor: Mgr. Roman Gajdoš, PhD.

Výstava predstaví mierne retrospektívny výber za obdobie posledných pätnástich rokov, vzhľadom na poslednú samostatnú výstavu autorky usporiadanú GJK v roku 2004. Koncepcia kladie dôraz na tvorbu z ostatného obdobia, ktorá sa ešte viac vychýlila z oblasti post-geometrickej maľby smerom k výraznejším feministickým výpovediam. Balážová využíva výrazové prostriedky geometrickej abstrakcie ako nástroj kritiky rodovej nerovnosti na inštitucionálnej úrovni už v sérii Parliamentary Feminist Tread 1 – 4, s prítomným konceptuálnym uvažovaním. Neskôr je to najmä artikulovaná téma práce, kde na základe vlastnej životnej skúsenosti (ročné štúdium na učňovskej škole textilného zamerania v Trenčíne) vypovedá o tomto fenoméne. Primárne sa skúma disciplinujúci a hierarchizovaný model práce v zóne, ktorá vytvára staro-novú pracovnú silu – feminizovanú a silne podriadenú, nielen v čase socializmu, ale aj teraz v kapitalizme. Ide aj o kritiku stereotypnej ženskej práce, na úrovni komodifikovaného zisku či úžitku, pričom sa pertraktuje nielen tento proces v industriálnom verejnom priestore, ale aj intímno-súkromnom. Intimnejšie je ladený monumentálny triptych Ženská geometria 1 – 3. Opačne kritickejšie sú ladené práce z podcyklov Neplatené domáce práce a najmä úplne najsúčasnejší súbor diel s názvom Domáce násilie.

Doc. Mgr. art Mária Balážová narodená 1956 v Trnave, absolvovala SUPŠ Bratislava (1972 – 76) a VŠMU v Bratislave (1978 – 1984). Na začiatku svojej umeleckej činnosti sa venuje hlavne médiu kresby, objektu, autorskej odevnej tvorbe, neskôr maľbe a grafike. Je výraznou predstaviteľkou postgeometrického a feministického umenia na Slovensku. V roku 1990 získala za kresby cenu Honorable Mention v USA (Provo) a v roku 2019 Honorary Mention Award, International Drawing Biennale 2018-19, New Delhi (India). Vystavovala na Vth International Triennale of Drawing, Wroclaw (1992), Klub konkretistov, Bratislava, Slovenská národná galéria (1999), Eine kurze Geschichte zur Malerei, Leverkusen (2001), Contemporary Slovak Art 1960-2000, Ljubljana, City Art Museum (2007), Here and Now, Budapest, Kunsthalle (2015), Hommage à Peter Vajda, Praha, Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových (2018). Zastúpená v zbierkach: Slovenská národná galéria, Bratislava, Národní galerie, Praha (CZ), Galéria Jána Koniarka, Trnava, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, Galéria M. A. Bazovského, Trenčín, Moravská galerie Brno, Zbierka PSIS, Bratislava, Tama Art University Museum, Tokyo (J), Městské muzeum a galerie, Břeclav (CZ), Richard Adam Gallery, Brno (CZ). Pôsobí na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity ako vysokoškolská pedagogička, žije v Trnave.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na október 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac október 2019
 
viac...


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9113677

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka