Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

anti hygge

Typ akcie:
Nitrianska galéria, Nitra
Dátum:
19.9.2019
Do:
3.11.2019
Čas:
Miesto:
Popis:

Autorky: Ingrid Kepková, Viera Zubalová
Kurátor: Václav Janoščík (CZ)
Vernisáž: 19. 9. 2019 o 18:30

Hygge je slovo škandinávskeho pôvodu označujúce pohodu a spokojnosť. Ide o maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode. Či je to už čítanie knižky zabalený v deke, šálka obľúbenej kávy alebo obed s najbližšími priateľmi. Za posledných pár rokov sa zo životného štýlu „hygge“ stal fenomén, ktorý pomáha zútulniť nielen škandinávske domovy. Hygge sa stalo definíciou dánskej kultúry a životného štýlu. Zjednodušene ide o spôsob, ako žiť dobre, vyrovnane a spokojne.
Wikipédia, heslo Hygge
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hygge


Ingrid Kepková a Viera Zubalová svojou spoluprácou otvárajú tie najaktuálnejšie problémy našej intimity a schopnosti viesť (ne)úspešný život. Neboja sa konfrontovať s čímkoľvek; neboja sa byť nešťastné. Idea je voľným pokračovaním predošlých projektov autoriek. Prvotná myšlienka vychádza z pojmu Uncanny valley a jeho širšej aplikovateľnosti na súčasnosť/post-internetovú situáciu.

Výstavu tvorí environment doplnený o multimediálne záznamy zozbierané pri každodennom prežívaní. Videozáznam, fotografie konfrontované s publikom na Instagrame. Instagram ako miesto, kde sa Uncanny javy najviac kumulujú. Pozorovaný jav Uncanny vytrhnutý z pôvodného kontextu a zasadený do autorkami vytvoreného znepokojivého prostredia. Výskum za účelom potvrdenia myšlienky, že fenomén HYGGE sa nedá aplikovať na reálny život a teda, že prirodzené ľudské prežívanie je zo svojej podstaty nepokojné a vychádzajúce zo situácií, ktoré nie sú familiárne. Základný princíp života je pohyb, nestabilita. Progres vzniká, keď je spoločnosť postavená výzve. Hygge je klamlivé utvrdenie sa v domnienke, že všetko je v poriadku. Hygge je stagnácia. Antihygge je autentická výpoveď o stave spoločnosti, ktorá sa nebojí prijať negatívne vnemy za prirodzené. Utopické tvrdenie, že úplné hygge existuje, je samotné najviac Uncanny. Cieľom projektu je aj zostavenie a prezentovanie manifestu ANTIHYGGE.

Autorky Ingrid Kepková a Viera Zubalová sú absolventky Ateliéru Grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Petra Rónaia, akad. mal., na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Dotýkajú sa tém ako postinternet, virtuálna simulácia, memeteória, umelá inteligencia, realita vs. sociálne médiá digitálna estetika, chaos-mágia, súčasná mytológia, postštrukturalizmus. Pracujú často vo dvojici, ale aj samostatne.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na október 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac október 2019
 
viac...


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9141778

19.10.2019
ÚvodÚvodná stránka