Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Výstava tradičného čínskeho umenia ručného vystrihovania z papiera

Typ akcie:
Slovenské technické múzeum, Košice
Dátum:
18.9.2019
Do:
13.10.2019
Čas:
Popis:

Vernisáž sa uskutoční 18. septembra o 16:00.

Na výstave budú  prezentované obrazy z tvorby Weifei Cheng.  Autorka sa narodila v roku 1938 vo Wuwei v provincii Gansu v Číne. Od roku 2014 sa  venuje tejto tradičnej čínskej umeleckej technike, keď sa stala členkou Klubu dôchodcov so zameraním na rôzne druhy umenia (spev, tanec, ručné práce, maľba, kaligrafia a podobne). V roku 2017 počas svojho polročného pobytu v Košiciach u dcéry Liu Dong sa intenzívne venovala práve tradičnej technike vystrihovania. Počas tvorivého obdobia vzniklo takmer 100 obrazov.

,,Všetky obrazy sú tvorené jej rukami podľa predlohy a sú opatrené pečiatkou s jej umeleckým menom Yanan, špeciálne vytvorenou, aby ňou označovala svoje diela. Odtlačok pečiatky predstavuje symboliku lietania, teda túžbu po voľnosti a slobode,“ poznamenala dcéra autorky, Liu Dong.  V období aktívneho profesionálneho života pracovala pani Cheng ako pedagogička na Katedre chémie univerzity v meste Lanzhou.

Čínske umenie vystrihovania z papiera sa pýši bohatou a dlhou históriou. Známy filozofický princíp dvoch protikladov v prírode, Yin a Yang, nachádza svoj odraz aj v tomto umení. Rozmanité obrazy vznikajú tým, že v pevnom podklade vystrihovaním vzniká kontrast v kombinácii s prázdnymi miestami. Kategorizácia vystrihovania má päť oblastí využitia: ozdobné stuhy, darčekové predmety, tradičné obrazy pri svadobných obradoch, vyšívanie a dekoratívne účely. Už záznamy z obdobia cisára Wu Di z dynastie Han  viac než 2100 rokov dokazujú, že neznámy autor vystrihol z papiera podobu Li Furen, konkubíny panovníka, aby ho potešil v jeho žiali.

,,Artefakty tohto umenia sú v Číne v domácnostiach obľúbené aj v súčasnosti v období Jarných sviatkov, kedy je možné ich vidieť prilepené v oknách, či pripevnené na stuhách, visiacich zo zárubní dverí,“ doplnila Liu Dong. Špičkoví umelci, ktorí sa venujú tejto výtvarnej technike, v súčasnosti realizujú svoju tvorbu formou obrázkov vo viacfarebnom vyhotovení. Z dôvodu veľkej obľúbenosti a častého využitia pri príležitosti rôznych sviatkov,  ako sú napríklad Čínsky Nový rok či tradičné  svadobné obrady, sa často používajú vystrihované obrázky, ktoré vznikajú strojovou výrobou. Najviac sú však samozrejme vzácne tie diela, ktoré vzniknú tradičným spôsobom, teda ručným vystrihovaním.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na október 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac október 2019
 
viac...


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9113660

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka