Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Orest Dubay

Typ akcie:
Múzeum Ľudovíta Štúra SNM, Modra
Dátum:
22.8.2019
Do:
30.9.2019
Čas:
Popis:

Pri príležitosti stého výročia narodenia národného umelca Oresta Dubaya, pripravilo SNM-Múzeum Ľudovíta Štúra v spolupráci s kurátorom PhDr. Ladislavom Skrakom výstavu, ktorá prezentuje výber z jeho tvorby.

Orest Dubay je jednou z najznámejších výtvarných osobností moderného slovenského výtvarného umenia. Narodil sa 15. augusta 1919 vo Veľkej Poľane. Do výtvarného života vstúpil v závere štyridsiatych rokov. Študoval na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave, výtvarne dozrieval pod vedením prof. J. Mudrocha, M. Benku a M Schumanna. V prvých rokoch po oslobodení aktívne pôsobil vo výtvarných spolkoch, najmä v Skupine 29. augusta, ktorá rozvíjala dobový odkaz a ideály Povstania a v spolku Hollar. Už svojimi autorskými prvotinami, civilnými motívmi a lyrizmom voľnej grafickej tvorby, avšak aj expresívnym a desivým vyjadrením vojnovej drámy si Orest Dubay vybudoval svetoznáme umelecké meno. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov začal pôsobiť aj ako pedagóg na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK(1948) a od ustanovenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v roku 1949 na škole, ktorá odchovala viacero pozoruhodných výtvarníkov Európy.

Tvorba Oresta Dubaya sa spája s iniciatívami a hodnotami inšpirovanými civilizmom života prostého človeka. Dielo tohto umelca vzišlo vo výraznej miere z bratislavských reálií a podnetov, z historizujúcich zdrojov a ideálov odboja, z charakteristickej dubayovskej monumentality kompozícií rúk a symboliky slnka, z komponovanej ľudskej postavy, z nostalgie, vitality a pocitovosti života ľudského rodu.

Dubayovo dielo vznikalo na pozadí zložitých konfliktov a politizujúcich sporov niekdajších čias. Posolstvo jeho tvorby znamenalo kategorickosť humánnych, prostých ľudských hodnôt.

Orest Dubay sa stal víťazom mnohých domácich a zahraničných výtvarných, grafických a maliarskych súťaží. V roku 1977 mu udelili čestný titul národný umelec. V roku 1964 sa stal čestným členom L´Accademie delle arti del disegno vo Florencii a v roku 1972 čestným členom Accademie internazinale Tomasso Campanella v Ríme, kde za svoju tvorbu získal zlatú medailu. V roku 1977 mu udelili čestné uznanie na IBA v Lipsku. 

Vo výstavných priestoroch SNM-Múzea Ľudovíta Štúra sa 22. augusta 2019 o 17:00 uskutoční vernisáž výstavy tohto jedinečného národného umelca, akademického maliara Oresta Dubaya.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac september 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac september 2019
 
viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8527325

16.9.2019
ÚvodÚvodná stránka