Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Dodekova Nová Baňa

Typ akcie:
Pohronské múzeum v Novej Bani
Dátum:
31.5.2019
Do:
28.6.2019
Čas:
Popis:

10. ročník výtvarnej a literárnej súťaže, ktorú každoročne organizuje CVČ, určená je pre deti MŠ, ZŠ, osemročné gymnázium v obvode mesta Nová Baňa.

Priezvisko Dodek je pre mnohých obyvateľov Novej Bane, ako i pre históriu samotného mesta, neodmysliteľne spojné najmä s osobou Karola Dodeka – novobanského kováča, ale predovšetkým významného maliara a zanieteného národovca, ktorý svoj život zasvätil spolupráci s mnohými dôležitými osobnosťami slovenskej, a najmä národnej histórie. Už menej je však v povedomí Novobančanov vryté meno Eugen Dodek, ktorý bol inšpiráciou pre vytvorenie literárno-výtvarnej súťaže detskej tvorby Dodekova Nová Baňa.

Eugenovou najväčšou vášňou však bolo maľovanie, pričom využíval rôzne námety. Venoval sa predovšetkým zobrazovaniu novobanskej prírody, architektúry, ale tiež štúdiám zvierat, kresleniu aktov, či maľbe portrétov. Z jeho obrazov cítiť silnú náklonnosť k svojmu rodisku, k ľuďom a k dobe, v ktorej žil, a ktorú vnášal aj do svojich diel. Maľoval tak, ako veci videl a cítil. Vďaka jeho pozorovaciemu talentu a následnému vyjadreniu sa na plátne, môžeme z jeho obrazov, olejomalieb, alebo akvarelov ešte aj dnes vdychovať vôňu vtedajšej novobanskej atmosféry a bežného života. Či už prechádzame obrazmi zobrazujúcimi novobanský trh, typické starodávne domčeky, podomového obchodníka „lacného Jožka“, pltníkov na Hrone, alebo panorámou zasneženej radnice... Z námetov jeho prác cítiť silnú lásku ku klasickej ľudovej architektúre, k jednoduchému životu, a najmä k obyčajným ľuďom. Tieto maľby sú zároveň pre svoju vysokú dokumentačnú hodnotu významným dokladom o živote v Novej Bani v prvej polovici 20. storočia. Popri zobrazovaní tradičnej architektúry a pôvabných zákutí Novej Bane, venoval veľkú časť svojich diel aj maľovaniu aktov mužov a žien. V pomerne rozsiahlom počte skíc sú jednotlivé ľudské postavy kreslené v rôznych uhloch a polohách. Zobrazuje ich veľmi realisticky, neprikrášlene, avšak so silným zmyslom pre detail a estetiku. Spôsob ich prevedenia je ďalším dôkazom Eugenovho nepopierateľného umeleckého talentu. Nemaľoval však len sám pre seba. Ako člen Spoločnosti slovenských umelcov vystavoval svoje obrazy aj na mnohých výstavách doma i v zahraničí (napríklad v Bratislave, Prahe, Pardubiciach, v Brne, či v Krakove).

Tento rok Centrum voľného času a Pohronské múzeum v Novej Bani organizujú            10. ročník Dodekovej Novej Bane. Výstava rekapituluje všetky ročníky súťaže s pestrými témami. Podklady na témy navrhuje odborná pracovníčka Pohronského múzea. Súťaž je určená pre materské a základné školy v oblasti, čím podporuje povedomie o regionálnej histórii.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac jún 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac jún 2019
viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.6.2019

meniny má: Valéria

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

7146350

20.6.2019
ÚvodÚvodná stránka