Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Matúškovo

Matúškovo /Taksony/

Kraj: Trnava
Okres: Galanta
Web: www.matuskovo.sk

Popis

Obec sa nachádza na juhozápadnom Slovensku, 3 km južne od Galanty. Prvá písomná zmienka o obci sa nachádza v popise diakoského chotára v listine z roku 1138, v ktorej sa obec Matúškovo spomína ako pozemok bretislavského hradného ľudu "terra civilium Posoniensium de villa Tocsun".
Meno obce sa neskorčie uvádza v podobe Tochsun v listine Andreja II. z roku 1214. V chotárnom popise Diakoviec z roku 1236 zase Togsun, v roku 1240 sa meno obce objavuje v jednej kráľovskej darovacej listine v podobe Teksze. Kráľ Vojtech IV. listinou zroku 1269 daroval pozemok z chotára Ivánokovi, bratislavskému hradnému nevoľníkovi, synovi Léka, ktorého vlastníctvo sa dá sledovať až do 15. storočia. V prvej polovici 14. storočia sa k majetku v obci Matúškovo dostáva bratislavská kapitula.
V 15. storočí už patrila časť obce k Šintavskému hradu, druhú časť, po vymretí rodu Lékovcov, získala rodina Rozgonyiovcov.
V 17.storočí, po získaní majetkovej časti Jána Lichtensteina Esterházyho, obec pripojili k šintavskému panstvu, ktoré vlastnili od roku 1642.

Pamiatky

Dom ľudového bývania, Matúškovo

Panovníkovi Taksonyovi, dedovi zakladateľa uhorského štátu svätého Štefana, dala v roku 1996 zhotoviť miestna organizácia Csemadok-u z peňažnej zbierky obšanov maďarskej národnosti bronzovú mustu. Obyvatelia obce pri príležitosti tisícstého výročia obsadenia vlasi Maďarmi takto vzdali hold pamiatke panovníka Taksonya, po ktorom bola podľa tradície pomenovaná obec. Autorom vernej napodobeniny busty, ktorá sa nachádza v obcie Taksony v budapeštianskej župe, j umelecký sochár Béla Domonkos z obce Érd v Maďarsku. Táto busta je umiestnená na podstavci v malom parku pri kultúrnom dome na námestí v Matúškove.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9157051

20.10.2019
ÚvodÚvodná stránka