Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Ľudové tradície v Parku Janka Kráľa

Typ akcie:
Mestské múzeum Zlaté Moravce
Dátum:
16.6.2019
Do:
16.6.2019
Čas:
15:00
Popis:

Preneste sa s nami do minulosti pálenia jánskych ohňov s FSk Vrštek a pečenia chleba s FS Kamenec na podujatí Ľudové tradície v Parku Janka Kráľa, ktoré sa uskutoční 16.6.2019 o 15:00 na Námestí A. Hlinku č. 1 v Zlatých Moravciach (v Parku Janka Kráľa). Atmosféru dotvorí mladá talentovaná speváčka hrajúca na heligónke Vanesa Korenačková a SSk Zlatomoravčianka spievaním ľudových piesní.

Ľudové zvyky a tradície ovplyvňovali oddávna život našich predkov. Keďže žili v úzkom kontakte s prírodou, väčšina z nich sa viazala najmä na prírodný cyklus. S príchodom kresťanstva sa začali objavovať kresťanské sviatky a obyčaje. Zvyky a tradície sa viazali na určitý región a veľa z nich sa zachovalo dodnes. V súčasnosti sa ich zachovávaniu venujú aj rôzne folklórne súbory i jednotlivci, ktorí ich šíria aj v mestskom prostredí, kde sa už takmer vytratili. Pobočka Ponitrianskeho múzea - Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci so SSk Zlatomoravčianka a Mestským strediskom kultúry a športu Zlaté Moravce pripravili podujatie Ľudové tradície v Parku Janka Kráľa, ktorým si pripomenieme časť z tradícií našich predkov. Príbeh pálenia jánskych ohňov „rozpovie“ prostredníctvom pásma názornej ukážky FSk Vrštek z Hostia. Do tajov pečenia chleba zavedie FS Kamenec z Machuliniec. Prostredníctvom pásma „Chlebík, to je boží dar“ rozpovie skráteným spôsobom prípravu chleba od siatia obilia až po jeho upečenie s použitím pôvodných rekvizít. Atmosféru dotvorí mladá talentovaná speváčka hrajúca na heligónku Vanesa Korenačková z Dolného Moštenca a SSk Zlatomoravčianka spievaním ľudových piesní. Podujatie Ľudové tradície sa uskutoční 16.6.2019 (nedeľu) o 15:00 v Parku Janka Kráľa, Námestie A. Hlinku 1, Zlaté Moravce. Vstup je voľný. Projekt je realizovaný s finančnou podporou NSK a Mesta Zlaté Moravce.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac jún 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac jún 2019
viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.6.2019

meniny má: Adolf

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

7085887

17.6.2019
ÚvodÚvodná stránka