Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade

Typ akcie:
Hradné múzeum vo Fiľakove
Dátum:
22.4.2019
Do:
22.4.2019
Čas:
10:30
Popis:

Na Veľkonočný pondelok o 10:30 sa uskutoční 14. ročník Palóckej Veľkej noci na Fiľakovskom hrade. Hlavným organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove, ktoré ponúka záujemcom širokú škálu programov. Účinkujúci prezentujú slovenskú aj maďarskú kultúru s dôrazom na regionálne, tzv. palócke tradície.

Návštevníci na hradnom nádvorí si môžu vyskúšať zdobenie kraslíc s leptaním, drôtovaním, s voskovo-batikovou technikou, oblepovaním s nitkami a oliepaním slamou, môžu sa zúčastniť zdobenia medovníkov, či vyskúšať drôtovanie alebo techniku maľovania ľudového nábytku s jarnými motívmi. Najmenších čaká rozprávkový kútik, maľovanie na tvár, dobový kolotoč, skúšky šikovností, jazda na koni a lukostreľba. Podujatie bude sprevádzané ochutnávkou a svätením jedál, veľkonočnou oblievačkou a jarmokom v hradnom areáli i na Podhradskej ulici. Na javisku pod hradom vystúpia ľudová hudba Jána Maka a jeho hostí z Banskej Bystrice, miestne folklórne súbory Rakonca a Malá Rakonca, detská ľudová hudba File Banda, detské spevácke skupiny Galáris a Foncsik a hudobná skupina Herczku Ági és a Banda z Budapešti. Na podujatí účinkujú remeselníci Školy zručnosti z dedinky Hrnčiarske Zalužany, miestna remeselnícka dielňa Motolla, spoločnosť BANYA-társaság, OZ Fiľakovskí vlci, OZ Pro Gaudio a bábkový divadelný súbor Mestského kultúrneho strediska. Sprievodnými programami v Bebekovej veži hradu sú stále expozície Hradného múzea vo Fiľakove a dočasná expozícia s názvom XVIII. Medzinárodná výstava umeleckej fotografie maďarských fotografov. Vstupné v hodnote vstupenky na hrad je platné aj na podujatie, aj do hradu. Spoluorganizátormi akcie sú Hradné múzeum vo Fiľakove a Verejnoprospešné služby Fiľakovo. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. V prípade nepriaznivého počasia koncerty podujatia sa uskutočnia vo vinárni Kállai.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac apríl 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac apríl 2019
viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 24.4.2019

meniny má: Juraj

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

5208473

24.4.2019
ÚvodÚvodná stránka