Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

... aktuálne podujatia a výstavy pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

Kaštieľ ChtelnicaKaštieľ Chtelnica, Družstevná 694/20, 922 05 Chtelnica
Tel. číslo: +421 903 919 220
E-mail: kastiel@chtelnica.sk, kastielchtelnica@gmail.com
Www: www.kastielchtelnica.sk

Otváracie hodiny

Utorok: 13.00-17.00 
Štvrtok :13.00-17.00 
Sobota: 10.00-12.00 / 14.00-17.00 
Nedeľa: 10.00-12.00 / 14.00-17.00 
Okrem otváracích hodím je možnosť prihlásiť sa na prehliadku telefonicky.

Možnosti vstupu, vstupné

Vstupné: Dobrovoľné
Prístup pre vozičkárov: Áno

História-popis

Kaštieľ pôvodom z konca 16. storočia bol vo vlastníctve významného šľachtického rodu Erdődyovcov a stal sa centrom Dobrovodského panstva. V roku 1769 prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou, keď bol pôvodne renesančný objekt zmenený na barokový a táto podoba sa zachovala dodnes. V polovici 19. storočia panstvo prevzali Pálffyovci a kaštieľ v Chtelnici sa stal ich letným sídlom. Noví majitelia upravili okolie a tak vznikol anglický park so vzácnymi cudzokrajnými drevinami, zdobenými sochami, skleník so vzácnymi kvetmi, oranžéria a promenáda. Kaštieľ v minulosti navštívili historické osobnosti ako Mária Terézia, či Jozef Tiso. 
Chtelnický kaštieľ je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok a jeho vlastníkom je Obec Chtelnica. Celý objekt sa skladá z centrálne umiestnenej hlavnej budovy kaštieľa, ktorá je obklopená štyrmi pavilónmi. Za kaštieľom sa tiež nachádza rozsiahly park s rybníkom. 

Regionálne múzeum

Pravidelne situované pavilóny okolo centrálne umiestneného kaštieľa sú na Slovensku ojedinelým javom. Zrekonštruované pavilóny patriace k hlavnej budove preto ponúkajú bohaté využitie svojich priestorov. V pivničných priestoroch sa nachádza regionálne múzeum, ktoré spravuje viaceré zbierky. Činnosť múzea je zameraná na dokumentovanie a prezentovanie dejín bývalého mestečka Chtelnica a jeho okolia. Súčasťou expozície je historická, paleontologická a speleologická časť. Návštevníci môžu pri prehliadke po kaštieli sledovať nielen architektúru stavby, ale aj nahliadnuť do priestranných pivníc, v ktorých sa v minulosti skladovalo veľké množstvo vína. K tejto časti kaštieľa sa viaže povesť o mladej kontese, ktorú v múroch pivnice stihol jej osud. 
Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka Ukrižovania, ktorá bola postavená v roku 1769 grófom Erdődym a zároveň je sprístupnená návštevníkom múzea.

Malokarpatská galéria

V severnom pavilóne vznikla Malokarpatská galéria, ktorej poslaním je poskytnúť všetkým záujemcom o výtvarné umenie možnosť zoznámiť sa s výtvarnou činnosťou z tvorby regionálnych umelcov. Snahou galérie a členov Klubu regionálneho umenia a histórie je prezentovať výtvarné diela rôznych žánrov. Vo výstavných priestoroch je na troch poschodiach vytvorená expozícia, ktorá sa periodicky mení, aby sa tým vytvoril priestor pre väčší počet umelcov na prezentáciu ich tvorby. Otváranie nových výstav je sprevádzané kultúrnym programom, čím sa dotvára atmosféra k vystavovaným dielam. Zameranie galérie nie je špecifikované, svoj priestor tu nájdu maliari, fotografi, sochári, aj rezbári.
Okrem výtvarného umenia svoj priestor dostávajú aj hudba, umelecké slovo, či film. Kaštieľ sa stal kultúrnym priestorom obce, kde sa stretávajú jednotlivé formy umenia.

Fotogaléria (Fotografie poskytol Kaštieľ Chtelnica)


 
Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica


 
 
Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica


 

Nenašli sa žiadne akcie

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9072897

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka