Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/Zámocká ul. 160/5, 094 31 Hanušovce nad Topľou
Tel.: +421 57 445 23 71
E-mail: muz.hanus@gmail.com
Www: tripolitana.sk/kastiel-hanusovce/tripolitana.sk/archeopark-hanusovce/

Otváracie hodiny

pondelok - piatok: 7.30 - 15.30
tripolitana.sk/archeopark-hanusovce/info/

Možnosti vstupu, vstupné

tripolitana.sk/kastiel-hanusovce/info/

História-popis

Kaštieľ Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/Hanušovská časť Tripolitany, niekdajšie Vlastivedné múzeum v Hanušovciach n. T. vzniklo v roku 1975. Ako samostatné múzeum pôsobilo 42 rokov. Dokumentovalo rovnocenne prírodu, archeológiu, históriu i etnografiu vranovského regiónu. Začínalo s expozíciou histórie v r. 1979, v r. 1983 pribudla expozícia prírody, v r. 1994 expozícia Dobovo zariadených interiérov a v r. 2004 etnografická expozícia v druhej, renesančnej budove múzea. Doteraz najnovšou expozíciou múzea, od r. 2014, je Archeopark – jedinečné archeologické múzeum pod holým nebom. Múzeum v Hanušovciach malo tiež svoje pobočky. V rokoch 1989 – 2005 spravovalo expozíciu poľnohospodárstva v Majerovciach a v rokoch 2006 – 2016 pobočku vo Vranove n. T., ktorá zanikla spolu so zánikom samostatného múzea v Hanušovciach n. T.

Expozície

Kaštieľ

Dobovo zariadené interiéry

Prijmite pozvanie k Dessewffyovcom, niekdajším vlastníkom kaštieľa. Zavedieme Vás priamo do spálne jedného z jej príslušníkov. A tiež do salónu a do ďalších siení. Môžete obdivovať krásu a jemnosť drobných predmetov minulých storočí, obrazy a umelecké skvosty. Trochu nostalgie dávnej nobility prenikajúcej do 21. storočia...

Historická expozícia

História je vraj matkou múdrosti. Nuž, keby sme sa z nej aspoň trochu poučili. Hrady a hrádky stredoveku odkazujú na nepokojné časy, inak nebolo ani v novších obdobiach a vojnou rezonuje aj 20. storočie. To všetko pamätá história. A to tíško pripomína súčasníkom.

Prírodovedná expozícia

S civilizačným pokrokom sa stále viac vzďaľujeme prírode. A pritom tá naša je neskutočne krásna a tajuplná. Druhohorné amonity, treťohorné morské dno, fragmenty štvrtohorných vyhynutých cicavcov, súčasná podoba lesov a pririečnych nív, diviak, vydra, motýle, dravce, netopier... Vstúpme do tajov matky prírody!

Archeologická expozícia

Poklady najstaršej histórie prináša archeologická expozícia. Je neoddeliteľným doplnkom živého archeologického múzea - archeoparku. Na rozdiel od neho tu nachádzame originálne exponáty od paleolitu po novovek. Unikátne nálezy venuše z neolitu či keltskej šatovej spony dopĺňajú početné moderné prvky s animáciami a virtuálnou realitou.

Archeopark

Archeopark Hanušovce nad Topľou /Tripolitana/Jediné živé archeologické múzeom v prírode na Slovensku - Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou - ponúka možnosť nielen vidieť, ale zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín. Päť obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Objekty z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska.
V obydliach sa nachádza jednoduchý nábytok a predmety dennej potreby . Interiéry dopĺňajú plastiky muža, ženy a dieťaťa, odeté do ručne ušitých odevov, s typickými doplnkami. Podobné odevy si môžu zapožičať aj návštevníci, ktorí si tiež môžu vyskúšať rôzne činnosti - prácu s kamennou sekerou, drevenou motykou, váhu bronzového či železného meča, mletie obilia na rotačnom mlynčeku a mnohé iné. Jedinečnosťou hanušovskéhoarcheoparku v rámci Európy je voľné rozmiestnenie jednoduchých hudobných nástrojov.
Najstarším objektom archeoparku je kožený stan – replika obydlia asi spred 30 000 rokov. Najmladším je zrub Slovanov z 9.-10 storočia. Prehliadka archeoparku tak umožňuje imaginárne prejsť v čase vyše 30 tisícročí. Významnou súčasťou areálu je hrnčiarska dielňa s dvojkomorovou pecou - replikou nálezu z Prešova. Dielňa je pri dome Keltov, prvého historicky známeho etnika v našej oblasti. Obísť nemožno ani areál so zvieratami, ktoré dotvárajú živú atmosféru archeoparku. Najnovšie pribudla do areálu výnimočná stavba – na Slovensku jediná a v rámci Európy tiež ojedinelá replika šperkárskej sklárskej pece.

Archeopark ponúka možnosť oddychu a zábavného učenia sa v každom čase. Najlepšie však počas archeofestivalov a remeselných edukácii. Každoročne sa začiatkom apríla koná jarný festival (Otváranie brány) a koncom septembra jesenný (Zatváranie brány). Počas festivalov sa štiepe kameň, pletú koše z prútia, vyrába keramika v ruke i na kruhu, vypaľuje sa v hrnčiarskej peci, tkajú sa tkanice, zhotovujú sa drôtené šperky, strieľa sa z luku, varí sa strava a mnohé iné. Archeologické experimenty sú ešte odvážnejšie – pracuje sa so sklom, odlieva sa bronz, tká sa na zvislých krosnách. Na jednoduché remeselné činnosti sa možno skupinovo prihlásiť kedykoľvek.Archeopark umožňuje zažiť jedinečný výlet v čase v jedinečnom priestore.

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou sú súčasťou Krajského múzea v Prešove /Tripolitana/


 

4.7. - 25.10.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Kamenní strážcovia

Panelová výstava o hradoch východného Slovenska.


 

30.7. - 25.10.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Kovaľu, kovaľu, ukuj mi koníčka

Etnografická výstava predstaví tradičné slovenské remeslo – kováčstvo.


 

18.9. - 30.11.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Z akvizície múzea v roku 2018


 

25.10.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Zatváranie brán Archeoparku

Záverečný archeofestival.


 

31.10. - 30.12.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Farby a tvary prírody

Entomologická výstava.

Vernisáž o 15:00.


 

15.11. - 30.12.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

30 rokov novembra

Vernisáž výstavy 15.11. o 15:00


 

27.11. - 30.12.2019  

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Z akvizície múzea

Vernisáž výstavy 27.11. o 16:00


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9160203

20.10.2019
ÚvodÚvodná stránka