Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Hudobné múzeum SNM, Bratislava

Hudobné múzeum SNM, Bratislava

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Hudobné múzeum SNM, BratislavaBrämerova kúria, Žižkova 18, P.O.BOX 13, 810 06 Bratislava 16
Tel.: +421 2 2049 1281
E-mail: musica@snm.sk
Www: www.snm.sk

Otváracie hodiny

utorok - piatok od 10.00 do 17.00, posledný vstup o 16.30

Upozornenie: každá prvá nedeľa v mesiaci je vstupom zdarma pre všetkých návštevníkov. Časy prehliadok: od 10.00 do 17.00, posledný vstup o 16.30

História-popis

Hudobné múzeum SNM, BratislavaJedno z mála špecializovaných múzeí na Slovensku a v Európe zamerané na komplexnú archívnu dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov. Sídlo múzea je v Brämerovej kúrii na Žižkovej 18 v Bratislave. Ďalšie pracovisko má múzeum v kaštieli v Dolnej Krupej, ktorého história sa viaže k rodu Brunsvikovcov. Traduje sa, že kaštieľ navštívil aj Ludwig van Beethoven, ktorý tu údajne skomponoval Sonátu mesačného svitu. Posledná šľachtická majiteľka kaštieľa, Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) dala v obci vybudovať najväčšie rozárium v strednej Európe.

Hudobné múzeum je dokumentačným, vedeckovýskumným a metodickým múzejným pracoviskom s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré cieľavedome získava, ochraňuje, vedecky a odborne spracováva, využíva a sprístupňuje múzejné zbierky hudobnej povahy, dokumentujúce oblasť hudobnej kultúry na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť.
Hudobné múzeum nadväzuje na výsledky práce a aktivity Hudobného oddelenia Historického múzea SNM.
V roku 1965 vzniklo prvé špecializované hudobno-dokumentačné pracovisko na Slovensku - Hudobné oddelenie Historického ústavu Slovenského národného múzea, predovšetkým zásluhou PhDr. Jozefa Vlachoviča, CSc. a PhDr. Pavla Poláka, CSc.
Hudobné oddelenie sa neskôr vyčlenilo a začiatkom roku 1991 bolo v rámci Slovenského národného múzea zriadené samostatné Hudobné múzeum.

Expozície

Zbierkový fond Hudobného múzea tvorí v súčasnosti vyše 120 000 evidovaných zbierkových predmetov, dokumentujúcich minulosť aj súčasnosť hudobného života a kultúry na našom území. Fond pozostáva zo zbierok archívnej povahy a zbierky hudobných nástrojov. V priebehu uplynulej činnosti múzea sa pristúpilo k rozčleneniu zbierok archívnej povahy podľa istých obsahom súvisiacich celkov (podľa lokalít, osobností, inštitúcií, materiálového druhu ap.). Zbierky archívnej povahy (rukopisy aj tlače) obsahujú pamiatky z rôznych historických období (najstaršie zo 14. storočia). Pozoruhodné sú tiež zbierky hudobnín (najmä z 18. storočia), pochádzajúce pôvodne z chórov farských a kláštorných kostolov z viacerých lokalít Slovenska (napr. Bratislava, Trenčín, Ilava, Pruské, Dubnica nad Váhom, Kežmarok, Spišské Podhradie, Švedlár, Modra atď.). Z fondov osobností 19. storočia možno spomenúť dokumenty k životu a dielu skladateľky a klaviristky Ľudmily Zamoyskej, vydavateľa hudobnín a tlačiara Gustáva Heckenasta, pozornosť si zaslúžia aj pramene k činnosti spevokolov na Slovensku.
Novšie dejiny slovenskej hudby sú zastúpené fondami osobností slovenskej hudobnej kultúry: skladateľov, interpretov, teoretikov a organizátorov hudobného života, z nich napr. Ján Levoslav Bella, Eugen Suchoň, Alexander Moyzes, Alexander a Ján Albrechtovci, Štefan Németh – Šamorínsky, Frico Kafenda, Tibor Gašparek, Klára Havlíková, Mária Kišonová-Hubová, Bohdan Warchal a mnohí ďalší.
V múzeu sa nachádzajú aj rôzne dokumenty, programy, plagáty z fondov rôznych inštitúcií, hudobných festivalov a podujatí, ktoré mapujú vývoj hudobného života na Slovensku v 20. storočí.
Zbierky dopĺňajú tiež zvukové nosiče (od fonografických valčekov cez šelakové a vinylové platne až po kompaktné disky) a rôzne predmety výtvarného charakteru s hudobnými motívmi a vzťahmi.

Kaštieľ v Dolnej Krupej

Hudobné múzeum je súčasťou SNM Bratislava.

Kalendárium


 

3.12.2018 - 31.1.2020  

Hudobné múzeum SNM, Bratislava - Výstavný pavilón, Žižkova 16, Bratislava

...a nazvali ju Dobro®

Prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávny drevený model so slo-venským menom Dobro® skonštruovali v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických Ján/John Dopjera/Dopyera (1893 − 1988) s bratom Rudolfom/Rudolphom „Rudym" Dopjerom/Doperom (1885 – 1978. Pomenovaním DOBRO® sa dostalo slovenské slovo dobro do slovníka hudobníkov na celom svete.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9129031

18.10.2019
ÚvodÚvodná stránka