Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Bratislavský kraj

Historicky významné mestá a obce Bratislavského kraja

BASK.pngBratislava
Budmerice
Častá
Kráľová pri Senci
Malacky
Modra
Pezinok
Senec
Stupava
Svätý Jur
Veľké Leváre

Bratislavský kraj leží v západnej časti územia Slovenskej republiky. Má dobré dopravné spojenie na metropoly Európy. Početné atraktivity cestovného ruchu poskytuje Bratislava - hlavné mesto Slovenska a sídlo kraja. Regióny Záhorský, Malokarpatský a Podunajský v zázemí mesta upútajú pozornosť historickými pamiatkami, prírodnými krásami, kultúrnou a športovou vybavenosťou, špecifickou gastronómiou, folklórnymi a vinárskymi tradíciami, ktoré sprístupňuje návštevníkom Malokarpatská vínna cesta.

Bratislavský kraj má sídlo v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislava.
Člení sa na 8 okresov: Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Malacky, Pezinok a Senec a na 72 obcí.
Bratislavský kraj sa rozprestiera na západe Slovenskej republiky na území krajinných oblastí Fatransko-matranská oblasť, Záhorská oblasť, Podunajská nížina (oblasť) a krajinných celkov Borská nížina, Malé Karpaty, Podunajská rovina a Podunajská pahorkatina. Kraj leží v medzipovodí riek Dunaj a Morava.
Kraj má bohatú stredovekú i novovekú tradíciu nezameniteľných regionálnych kultúrnych prejavov slovenskej vidieckej a mestskej tradičnej ľudovej kultúry bratislavského, záhorského a malokarpatského kultúrneho regiónu, ktoré sú vo viacerých mestách a obciach kraja dodnes pestované a rozvíjané.
Tradičná slovenská ľudová kultúra sa uchovala vo viacerých mestských častiach Bratislavy a najmä v obciach a mestečkách kraja v záhorskej oblasti, malokarpatskej oblasti.
Bratislavský kraj je kultúrno-historické územie slovenského národa a územno-správna jednotka Slovenskej republiky.

Internetová prezentácia Bratislavského samosprávneho kraja: www.region-bsk.sk.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9167273

21.10.2019
ÚvodÚvodná stránka