Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Banícky dom, Vyšná Boca

Banícky dom, Vyšná Boca

Kontaktné údaje

Ul. Partizánska 153, 032 34 Vyšná Boca

Informácie: Správca pamiatky: +421 903 573 863
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok, tel.: +421 44 5222485
Www: www.liptovskemuzeum.sk

Otváracie hodiny

november - apríl: len pre ohlásené skupiny
máj - október: štvrtok, sobota - 16.00 – 18.00

Minimálny počet návštevníkov v ohlásenej skupine mimo návštevnej sezóny 10 osôb. Objednávka prehliadky minimálne tri dni vopred.

Možnosti vstupu, vstupné

Dospelí: 0,70 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 0.35 €
Prístup pre vozičkárov: ÁNO - čiastočne

História-popis

Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny v dome s originálnym pôvodným vybavením, ktorý pre múzejné účely daroval posledný majiteľ Daniel Böhmer. Dom má päťpriestorovú dispozíciu s pôvodným vykurovacím systémom. Vstupným priestorom je pitvor, ktorý okrem komunikačnej funkcie slúžil aj na prípravu jedla. Predná izba bola len príležitostne obývanou miestnosťou. V zadnej izbe, ktorá v minulosti slúžila na spávanie a denný život, je expozícia z dejín baníctva v okolí Vyšnej Boce. V dome sú dve komory, jedna tzv. izbenná na príležitostné spávanie a uloženie perín a oblečenia, druhá komora slúžila na uloženie hospodárskeho riadu a potravín. V hospodárskom objekte, “staji”, ktorá je súčasťou usadlosti, sa nachádza expozícia chovu dobytka, oviec a lúčneho hospodárenia, ktoré sa v Bocianskej doline vyznačovali charakteristickými znakmi a po utlmení banskej činnosti sa stali jedným z hlavných zamestnaní tunajšieho obyvateľstva. V letnom období sú pripravované ukážky tradičných foriem transportu sena “Bocké batohy” a príležitostné podujatia venované baníckym tradíciám Bocianskej doliny. Súčasť Cesty baníctva - poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.

Expozícia je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9042208

14.10.2019
ÚvodÚvodná stránka