Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

SNM-Archeologické múzeum, Bratislava

... výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

Archeologické múzeum SNM, BratislavaŽižkova ul. 12, P.O.BOX 13 , 810 06 Bratislava 16
Tel.: +421 2 59 20 72 45, +421 2 59 20 72 18
E-mail: prezentacne.oddelenie.am@snm.sk, archeolog@snm.sk
Www: www.snm.sk

Otváracie hodiny

Ut-Ne 10.00 - 17.00, Posledný vstup: 16.30

Možnosti vstupu, vstupné

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

Dospelí: 3 €
Žiaci, študenti, držitelia preukazov ISIC, ITIC a EURO 26: 1,50 €
Školská skupina: 1 €
Deti do 6 rokov, držitelia preukazu ZŤP, ICOM, pracovníkov múzeí/galérií SR a ČR, pedagogický dozor, nad 70 rokov: zdarma

Vstupenka platí do všetkých múzeí SNM na Žižkovej ulici:
Archeologické múzeum
Múzeum kultúry karpatských Nemcov
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
Výstavný pavilón Podhradie

História-popis

am_snm01.jpgSNM-Archeologické múzeum je špecializované múzejné pracovisko s celoštátnou pôsobnosťou. Zameriava sa na získavanie, evidovanie, reštaurovanie, uchovávanie, prezentovanie a publikovanie archeologických nálezov na území Slovenska od praveku až po vrcholný stredovek. V bohatom zbierkovom fonde Archeologického múzea saam_snm02.jpg nachádza množstvo vzácnych nálezov z rôznych oblastí Slovenska od praveku až po novovek, ktoré pochádzajú najmä z vlastných archeologických výskumov. Archeologické múzeum sídli v renesančnej Kamperovej kúrii na Žižkovej ul.12 v Bratislave.
Výstavnú činnosť vhodne dopĺňajú aj iné formy kultúrnych aktivít: prednášky a besedy s archeologickou tematikou organizované odbornými pracovníkmi múzea, premietanie videofilmov, vyučovacie hodiny pre všetky typy škôl a odborný výklad pre širokú verejnosť.
Múzeum zabezpečuje realizáciu záchranných archeologických výskumov vyvolaných stavebnou činnosťou, zemnými prácami a pod.

Expozície

Najstaršie dejiny Slovenska

Expozícia prezentuje územie Slovenska od staršej kamennej doby až po koniec stredoveku ako teritórium s bohatou a zaujímavou históriou. Vystavené exponáty, rekonštrukcie a dokumentárny film približujú návštevníkom poznatky o remeselnej zručnosti, spoločenskej organizácii a do istej miery aj o duchovnom živote našich predkov. Expozícia je sprístupnená aj zrakovo postihnutým návštevníkom prostredníctvom hmatovej línie s exponátmi a zvukového sprievodcu v slovenskom, anglickom, nemeckom a maďarskom jazyku.

Lapidárium

Expozícia kamenných artefaktov z doby rímskej a stredoveku pochádzajúcich z archeologických výskumov a zbierok SNM. Kamenné exponáty dopĺňajú dva zrekonštruované archeologické nálezy - hrnčiarskej pece z doby laténskej a sklárskej pece z obdobia Veľkej Moravy.
Kamperova kúria - vstup cez výstavný pavilón Podhradie, Žižkova 16

Interaktívny kiosk Večný Egypt

Slovenské národné múzeum sprístupnilo 31.5.2010 návštevníkom technologickú novinku, kioskegypt.jpgktorá im umožní vrátiť sa o tisíce rokov späť do čias faraónov. Interaktívny kiosk Večný Egypt, ktorý vezme fanúšikov egyptológie na cestu časom, darovala Slovenskému národnému múzeu spoločnosť IBM.
Generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka spoločne s generálnym riaditeľom IBM Slovensko Romanom Brestovanským slávnostne odovzdali kiosk do užívania návštevníkom SNM-Archeologického múzea na Žižkovej ulici v Bratislave.
„Virtuálni cestovatelia môžu prostredníctvom kiosku spoznávať krásy starého Egypta a vybrať sa na poznávací výlet k trom významným pamiatkam – pyramídam a Sfinge v Gize, Luxorskému chrámu a Tutanchamonovej hrobke v Údolí kráľov," vyzdvihol Roman Brestovanský. „Kiosk veľmi vhodne doplnil expozície SNM-Archeologického múzea,“ dodal Rastislav Púdelka.
Kiosk je nadstavbou k virtuálnemu prostrediu dostupnému na webovej stránke Eternal Egypt a ponúka jedinečnú skúsenosť ponoriť sa do tajov starého Egypta. Navštevníci múzea si môžu v kiosku vybrať prehliadku so sprievodcom alebo spoznávať pamiatky a jednotlivé cenné artefakty na vlastnú päsť. V Tutanchamonovej hrobke napríklad uvidíte všetky artefakty, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Egyptskom múzeu v Káhire tak, ako ich našiel v roku 1922 Howard Carter.

Stĺp Marca Aurelia

Výstava predstavuje tri odliatky – scény zo stĺpu Marca Aurelia sňaté koncom 19. stor. objavené len nedávno v nemeckom múzeu Gipsformerei. Na jednom z odliatkov je aj scéna s tzv. zázračným dažďom, ktorá je vôbec prvým ikonografickým dokladom týkajúcim sa slovenského územia.

Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave

Na výstave sú prezentované pamiatky jednej z najstarších zbierok, ktorá vznikla v 19. storočí v Bratislave. Obsahuje vyše 1000 egyptských, antických, pravekých, stredovekých a novovekých artefaktov. Výstavu dopĺňajú dobové dokumenty a študijné pomôcky Evanjelického lýcea z čias založenia zbierky.

Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku

Výstava predstavuje vývoj stavebnej keramiky a jej výroby na Slovensku od jej počiatkov v dobe rímskej až po 20. storočie. Sú tu vystavené najreprezentatívnejšie tehliarske výrobky vytvorené majstrami z rímskej provincie Panónia, stredovekého Uhorska a novovekého Rakúsko-Uhorska či Československej republiky.

Nové prírastky v zbierkach AM SNM

Už takmer tradičná výstava múzea bola v roku 2016 obohatená novým materiálom z výskumov konaných v rokoch 2005 - 2016. Väčšina vystavených exponátov bola získaná pri archeologických výskumoch pracovníkov SNM-AM.

Archeologické múzeum je súčasťou SNM Bratislava.

Fotogaléria


 
Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava


 
 
Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava

Archeologické múzeum SNM, Bratislava


 

Typ akcie:
Dátum:
nestanovený
Miesto:

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9160247

20.10.2019
ÚvodÚvodná stránka