SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

 

 

Dátum a čas konania akcie:

21.05.2016, 10.00 - 23.00 h

 

Miesto konania akcie:

Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
Žižkova 18, 810 06 Bratislava

 

 

Charakteristika akcie / program:

Nonstop prehliadka výstav a expozícií so sprievodným lektorským výkladom.

 

Výstavy:

„Nie len pre minulosť, ale aj pre budúcnosť...“ prezentačná výstava k 130. výročiu vzniku Podunajského múzea v Komárne.

 

Expozície:

Tradície a hodnoty. Maďari na Slovensku.

Stála expozícia múzea s názvom Tradície a hodnoty.Maďari na Slovensku prezentuje hmotné a duchovné pamiatky (historické, etnografické, literárno-historické a umelecko-historické tradície) maďarského etnika na Slovensku. Skladá sa z troch tematických celkov: Obrazy z dejín Maďarov (do roku 1918), kapitoly z dejín Maďarov na Slovensku (1918 – 1948), Klenotnica ľudovej kultúry Maďarov na Slovensku.

19.00 – Koncert na nádvorí Brämerovej kúrie

Vystúpia kapely:

 

19.00  – Juraj Schweigert and Stanislav Počaji – blues, jazz

Dvojica hudobníkov po prvý krát zaujala na festivale ústnej harmoniky Harmonikovica v roku 2014, kde prekvapila publikum  pestrým repertoárom. Na playliste dua sú jazzové standardy a evergreeny, vlastné skladby, ako aj úpravy popových hitov.

Juraj Schweigert je lídrom vlastnej kapely Juraj Schweigert and The Groove Time, členom jazzovej skupiny Aftertee a ako sessionový hráč spolupracuje s Jurajom Turtevom, Petrom Radványim, či Peter Lipa Band.

Stanislav Počaji je gitarista hrajúci predovšetkým na akustickej gitare a jeho tvorba je ovplyvnená gospelom, folklórnou hudbou, bluesom a jazzovou hudbou. Vedie vlastnú skupinu Aftertee, spolupracuje s  domácimi aj zahraničnými hudobníkmi a koncertuje aj ako sólista doma aj v zahraničí.

 

20.30  – Pósfa zenekar – maďarská ľudová hudba

 

Kapelu založil v roku 2010 Lajos Iván otec bratov Ivánovcov. V súčasnosti sa kapela skladá zo šiestich členov. Krisztina Petro spieva a tancuje, Péter Iván hrá na husliach, Zoltán Iván na klarinete a akordeóne, Márton Béhr na cimbale, András Iván  na viole, husliach a gitare a István Álló na kontrabase.

 

 

Vstupné na akciu:

2 € / deti do 6 rokov bezplatne
(vstupenku si stačí zakúpiť v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií a s ňou máte vstup zdarma do ďalších inštitúcií)

 

Informácie o akcii:

Tel.: 
E-mail: janos.hushegyi@snm.sk
Kontaktná osoba: Mgr. János Hushegyi
Web: www.snm.sk
Facebook:
Muzeum.SK info

Zmena programu vyhradená!