Slovenský olympijský výbor - Slovenské olympijské a športové múzeum, Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku

21.05.2016, 13.00 - 17.00 h

SOV - SOŠM Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku
Štefánikovo nám. 14
967 01 Kremnica

„Od rituálu k symbolu. Z histórie olympijskej štafety“ je nová výstava SOV – Slovenského olympijského a športového múzea (SOV – SOŠM). Jej cieľ je priblížiť 80- ročnú históriu putovania pochodne, od prvej štafety v roku 1936 po súčasnosť. Pozornosť na výstave je venovaná aj skutočnosti, že v roku 1936 jediný raz v histórii štafeta prebehla aj cez dnešné územie Slovenska. V stredu, 29.júla 1936 o druhej hodine popoludní, štafeta prebehla z Maďarska cez – hraničný prechod Oroszvár – Horvátjárfalu* do rakúskeho Kittsee. Medzi divákmi vítali bežcov v hojnom počte aj obyvatelia neďalekej Bratislavy.

(* Obce Rusovce a Jarovce sa stali súčasťou územia Československa v roku 1947, v súčasnosti sú mestské časti Bratislavy).

Výstavu okrem panelovej časti dopĺňa vzácny trojrozmerný materiál zo zbierok múzea a súkromných zbierok. Medzi vystavovanými predmetmi sú pochodne zo štafiet k jednotlivým olympijským, či zimným olympijským hrám, nechýba ani oficiálny odev Františka Chmelára, prezidenta Slovenského olympijského výboru, v ktorom bežal ako jeden z bežcov olympijskej štafety k XX. zimným olympijským hrám 2006 v Turíne.

Výstavu finančne podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Vstup na výstavu je bezplatný.

Tel.:
E-mail: muzeum@olympic.sk