Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky

SNG – Kaštieľ Strážky
Mednyánszkeho 25
059 01 Spišská Belá – Strážky

Kaštieľ Strážky pochádza z neskorogotického obdobia, neskôr bol renesančne prestavaný. Súčasťou kaštieľa je anglický park z 19. storočia. V priestoroch kaštieľa sú stále expozície venované dielu Ladislava Mednyánszkeho, portrétnej tvorbe na Spiši a zbierka historickej knižnice.

Premietanie filmu Mednyánszky počas celého dňa.
Vyberte sa do anglického parku, prejdite jeho chodníčkami a započúvajte sa do šumu stromov. Medzi stáročnými stromami za kaštieľom objavte šachovnicu a ponorte sa do kráľovskej hry.

10.00 – 17.00 h
Lektorované prehliadky pre verejnosť v polhodinových intervaloch
Vychutnajte si expozície kaštieľa! Počas prehliadky uvidíte historický portrét 17 – 19. storočia, spolu s lektorom nahliadnite do vzácnej humanistickej knižnice, prejdite miestnosťami, v ktorých spoznáte príbehy a diela významných obyvateľov kaštieľa. Posledná denná prehliadka s lektorom je o 17.00.

11.00 – 15.00 h
Tvorivo a hravo
Pre malých aj veľkých je na nádvorí workshop o umení. Neobmedzuj sa nemožným, neriaď sa predpísaným a pridaj sa k nám! Staň sa umelcom a vytvor originálne dielo.

15.00 h
Príbeh o tajomnom strážcovi
Škriatok Moták bol vždy iný, ako ostatní škriatkovia, ktorí žijú v čarovnom parku vedľa kaštieľa. Chcel byť nápomocný pri strážení pokladu, ktorý mal na starosti tajomný Strážca a tak sa stalo, že sa vzácny poklad stratil. Ponorte sa do príbehu a pomôžte poklad nájsť.

18.00, 19.30, 21.00, 22.30 h
Zvláštny život Ladislava Mednyánszského
„Jednou z mojich ideí vždy bolo, aby som si dokázal predstaviť kúsok prírody vo fantasticky zväčšených rozmeroch. A zvláštne je to, že pravdu vždy vidíme práve takto, lebo všetko, čo nás obklopuje, je v podstate obrovské.“ Netradičná večerná prehliadka, ktorá priblíži život výnimočného baróna Ladislava Mednyánszkeho. Účinkuje ochotnícke divadlo Malý Slavkov. Posledná netradičná prehliadka je 22.30, prehliadky nie sú vhodné pre maloletého návštevníka.

Voľný vstup

Tel.: 052/458 13 12