Múzeum Janka Kráľa

 

 

Dátum a čas konania akcie:

21.05.2016, 17.00 - 23.00 h

 

Miesto konania akcie:

Múzeum Janka Kráľa
Námestie osloboditeľov 31
Liptovský Mikuláš

 

Charakteristika akcie / program:

mjk_nvm2016_pozvanka2Bolo to 8. mája presne pred 730 rokmi, keď uhorský kráľ Ladislav IV. písomne potvrdil predkom šľachtického rodu Pongrácovcov vlastníctvo území Svätého Mikuláša, Svätého Petra a Ondrašovej. A práve v tejto listine, vyhotovenej na neďalekom hrade Spiš, nachádzame prvú písomnú zmienku o dnešnom meste Liptovský Mikuláš. Pripomienka tohto výročia bude lajtmotívom aj tohtoročnej Noci v múzeu v mestskom Múzeu Janka Kráľa.

A čo môžete zažiť počas noci, ktorá sa koná iba raz v roku? Vezmeme vás na súťažnú prechádzku mikulášskymi dejinami, na ktorej si posvietime na okamih, v ktorom sa naše mesto vynára z prehistórie. Spoznáte na nej najvýznamnejšie stavby na mikulášskom námestí, ktorých múry si pamätajú dôležité momenty v histórii mesta. A každý detský účastník si okrem zážitkov a radosti z objavovania odnesie aj brožúrku plnú starých pohľadníc a zaujímavých informácií o navštívených miestach.

Svedkami a drobnými kamienkami pestrofarebnej mozaiky našej minulosti sú i predmety v zbierkach nášho múzea. Väčšina z nich je počas všedných dní ukrytá  v depozitároch, počas Noci v múzeu však niektoré z nich objavíte v historických hádankách. Stretnúť s nimi sa môžete i u ich „ošetrujúcej lekárky“ – pripravené sú aj ukážky zaujímavej práce múzejnej konzervátorky.

Náš výlet do minulosti umocnia i pohľady na starý Mikuláš tak, ako sa zachovali na historických pohľadniciach v zbierkach múzea. Po zotmení ožijú pod nočnou oblohou.

Navštíviť môžete aj historický fotoateliér, z ktorého neodídete bez štýlovej fotografie v duchu starých čias.

A na záver čaká všetkých, ktorí zvládnu pripravené súťažné úlohy, odmena: pamätná minca, ktorú si môžete vlastnoručne vyraziť. 

Dvadsiatu prvú májovú noc by bolo škoda zostať doma. Tešíme sa na vás na Mikulášskej noci v múzeu.

 

Zmena programu vyhradená!

Vstupné na akciu:

vstup voľný

 

Informácie o akcii:

Tel.: 044/ 552 50 55
E-mail: nemcova@mjk.lm.skmuzeumjk@mjk.lm.sk
Kontaktná osoba: Mgr. Zuzana Nemcová
Web: www.mjk.sk
Facebook: https://sk-sk.facebook.com/pages/Muzeum-Janka-Krala/137228792978404
Muzeum.SK info