Slovenská národná galéria
Bratislava

 Logo Slovenská národná galéria

Miesto konania akcie:
Slovenská národná galéria, Esterházyho palác, Café Berlinka, Kníhkupectvo Ex Libris v SNG
Námestie Ľudovíta Štúra 4, 815 13 Bratislava

 

Dátum a čas konania akcie: 17.05.2014, 10.00 - 24.00 (posledný vstup 23.30), program 15.00 – 24.00

 

Stručná charakteristika akcie / program:


PROGRAM

Plagát k podujatiuJeden deň v roku môžete byť v Slovenskej národnej galérii až do polnoci. Tento rok počas niekoľkých hodín absolvujete množstvo výkladov k aktuálnym výstavám, pripravené sú dielne pre rodiny s deťmi, potlačíte si tričko so študentmi grafického dizajnu VŠVU, či sa necháte zdigitalizovať. Oslavovať spolu s nami budete aj prvé narodeniny nášho kníhkupectva Ex Libris v SNG. O záverečnú párty sa postará FOOLK.

Naše kníhkupectvo Ex Libris v SNG oslavuje 1. narodeniny! Počas celého dňa majú všetci 10 % zľavu na nákup všetkých nezľavnených knižných titulov a darčekových drobností.


AKTUÁLNE VÝSTAVY
Ne/stex. Nestála expozícia Slovenskej národnej galérie
Rozmanitosť nutná/ VŠVU Model 2014
Impresionizmus SK. Podoby impresionizmu na Slovensku

15.00 – 18.00 h, Café Berlinka
Dielne pre rodiny s deťmi

Krasnohľad / tvorivá dielňa - Impresionisti zachytávali mihotavú krásu prírody. Podobné odlesky a premenlivé farby môžete pozorovať v kaleidoskope, ktorý si spolu zostrojíme.
Nemaľovaný obraz/ tvorivá dielňa - Maľovať sa dá aj bez farieb. Na stenu pomocou magnetických kruhov vyskladáme kvet, strom, lúku, les.

15.00 – 18.00 h, Ateliér, suterén
Tričká – tričká – tričká – Workshop so študentmi katedry grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Pozývame návštevníkov do grafickej dielne, kde budú študenti priamo tlačiť originálne grafiky na tričká účastníkom workshopu. Hravou a atraktívnou formou tak chceme priblížiť médium grafiky, klasické grafické techniky a spôsoby tlače širokej verejnosti. Návštevníci budú mať možnosť vidieť celkový proces vzniku grafiky – od ručnej prípravy matrice (vyhotovenie motívu/ilustrácie), cez prípravu na tlač až po finálnu aplikáciu na tričko. Tričká sa budú dať kúpiť aj u nás, ale kľudne si doneste aj vlastné.

15.00 – 18.30 h
3 x 6 x 60 – 3 výstavy, 6 kurátorov, 30 minút. Štafeta krátkych tematických výkladov k aktuálnym výstavám o témach, ktoré s nimi súvisia.

15.00 – 15.30 h, 2. poschodie
Luxusné textílie na slovenských gotických oltároch/ Rozmanitosť nutná/ Dušan Buran, Monika Hanečková – Kurátor predstaví príklady využitia talianskych drahých brokátov, zamatov a hodvábov na príklade oltárnych malieb slovenskej proveniencie. Prečo sa žiadna z takýchto látok fyzicky nezachovala? Priamo na mieste bude vytvárať kópiu stredovekej textílie študentka reštaurovania Monika Hanečková.

15.30 – 16.00 h, 1. poschodie
Kupecký?/ Ne-stála expozícia/ Katarína Chmelinová – Dlhodobo jediné dielo známeho barokového portrétistu v zbierkach slovenských múzeí a galérií bolo nedávnym výskumom označené za prácu niekoho iného a naopak bola znovuobjavená ďalšia jeho maľba.

16.30 – 17.00 h, 1. poschodie
Miloš Alexander Bazovský/ Intervencia v Ne-stálej expozícii/ Katarína Bajcurová – Výklad predstaví najnovšiu akvizíciu SNG, dielo Miloša Alexandra Bazovského: Sekera (1952), z neskorej tvorby klasika slovenského moderného maliarstva.

17.00 – 17.30 h
Svetlo a farba / Zuzana Ludiková

Výklad je pre záujemcov, ktorí pri prehliadke prezentovaných malieb pocítili potrebu získať väčší prehľad o vybraných teoretických otázkach umenia. Výtvarné diela možno lepšie pochopiť a prijať, ak sa dozvieme i to, o čo sa umelci usilovali pri ich tvorbe.

17.30 – 18.00 h
O dielenských tajomstvách / Danica Stojkovičová

Nejeden teoretik, ale aj mnohí umelci sa podujali na to, aby sformulovali podstatu umeleckej tvorby. Výklad bude o vybraných umeleckých názoroch a dielenských tajomstvách.

18.00 – 18.30 h, 1.poschodie
Veľké divadlo sveta/ Ne-stála expozícia/ Barbora Jurinová – Svet stredovekého i barokového človeka je úzko spätý a previazaný so životnými cyklami, rituálmi a cirkevným rokom. Všetky prejavy svojou formou odpovedali na ľudské potreby zviditeľnenia cností, viery, poriadku sveta a miesta každého v ňom. Priestor pre túto hru života dávala cirkev i štát, kulisami v ich večnom boji sa stávajú oltáre aj fontány na námestí.

17.00 – 19.00 h, Café Berlinka
Mini digi – Chcete sa ocitnúť v improvizovanom kabinete kuriozít a nechať sa „zdigitalizovať“? Galerijný fotograf Martin „Deko“ Dökereš vás odfotí špičkovým fotoaparátom, ktorý na Slovensku používa len pár fotografov. Máte tak jedinečnú možnosť byť súčasťou obrovského projektu Digitálna galéria, ktorý dokumentuje, ošetruje a digitalizuje tisícky zbierkových predmetov v galériách na Slovensku.

18.30 - 20.00 h, 2. poschodie
Kurátorský výklad na výstave Rozmanitosť nutná/VŠVU Model 2014/ Lucia G. Stachová, Viera Kleinová, Alexandra Tamásová, Braňo Matis + prekvapenie – Aj vy ste vždy chceli vedieť, čo je to Vorvaň Dunajský, o čom premýšľajú mladí umelci, a ktoré dievča sa ničoho nebojí? O tom všetkom aj o mnohom ďalšom sa dozviete z kurátorského výkladu k výstave Rozmanitosť nutná/ VŠVU Model 2014.

20.00 – 21.00 h, Berlinka
Slam poetry – Exhibícia netradičného prednesu improvizovanej autorskej poézie v podaní najlepších slammerov z Čiech a Slovenska. V spolupráci s Českým centrom v Bratislave a OZ literarnyklub.sk.

21.00 – 22.30 h, 3. poschodie
Dielo – príbeh – lektor – Zastavte sa na výstave Impresionizmus SK pri diele, ktoré vás zaujme a vypočujte si jeho príbeh.

22.00 – 23.00 h, Berlinka
Foolk (live act) – Po dlhšej dobe jediné vystúpenie Foolk-a oceneného na Radio_head Awards 2013 za najlepší elektronický album.

 

Špecifiká akcie:

 

Vstupné:

Stačí zaplatiť raz – 2 € /osoba (deti do 6 rokov bezplatne).
Zaplatíte v prvom navštívenom múzeu alebo galérii.
So vstupenkou do ďalších inštitúcií v Bratislave vstup zdarma.

 

Informácie:

Tel.: 0911 334 560

E-mail: dasa.dubravova@sng.sk, info@sng.sk

Kontaktná osoba: Mgr. Dáša Dúbravová

Web: www.sng.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu