SNM - Hudobné múzeum, Kaštieľ Dolná Krupá
Dolná Krupá

 Logo SNM - Hudobné múzeum, Kaštieľ Dolná Krupá

Miesto konania akcie: Kaštieľ Dolná Krupá, Hlavná 572/109, 919 65 Dolná Krupá

 

Dátum a čas konania akcie: 17.05.2014, 15.00 - 23.00

 

Stručná charakteristika akcie / program:


V historických priestoroch kaštieľa sa nachádza tajomná „Henrietina komnata“, ktorá skrýva 200 ročné tajomstvo výtvarného umenia jednej z rodu Brunsvikovcov s lektorským výkladom histórie dvoch rodov Brunsvik-Chotek.

V pamätnej izbe Albrechtovcov sme pre návštevníkov sústredili mnohé pamätihodnosti približujúce život a korene tejto známej bratislavskej hudobníckej rodiny.

V pamätníku Ludwiga van Beethovena o 15.00 h za tónov Sonáty mesačného svitu pripomenieme návštevníkom časť histórie rodiny Brunsvikovcov v súvislosti so životom slávneho skladateľa.

Desatoro o GAJDÁCH
Novootvorená výstava o gajdách doplnená hrou na gajdách. Gajdy majú dôležité postavenie medzi hudobnými nástrojmi z hľadiska pôvodu, rozšírenia i funkcie. Sú jedinečné svojimi výraznými akustickými osobitosťami podmienenými špecifikami interpretácie. Sú hudobným nástrojom jednoduchej i virtuóznej hry s dlhodobou hudobnou tradíciou a zároveň súčasťou hudobného inštrumentára toľkých národov, ako máloktorý hudobný nástroj.
Tento nástroj rozozvučali ruky pastierov, kaukliarov, žobrákov, no i cisárov a kráľov. Ich hlas povzbudzoval vojská v bitkách, ozýval sa pri slávnostných príležitostiach, obradoch panstva i prostého dedinského ľudu, v chrámoch, no i v najpodradnejších krčmách. Gajdy boli a sú nástrojom zabúdaným i znovu objavovaným, no napriek tomu zostali jedným z obľúbených nástrojov ľudovej hudby.

O 19.00 h, zabavíme návštevníkov folklórnymi zvykmi v podaní folklórnej skupiny „Karpatský valaškári“.

 

Špecifiká akcie:

 

Vstupné:

spoločné

 

Informácie:

Tel.: 033/ 245 31 30

E-mail: alena.kratka@snm.sk

Kontaktná osoba: Mgr. Alena Krátka

Web: www.snm.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu