Slovenská národná galéria
Bratislava

 Logo Slovenská národná galéria

Miesto konania akcie:
Esterházyho palác, Námestie Ľ.Štúra 4, Bratislava
Letný pavilón #2 / Záhrada, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

 

Dátum a čas konania akcie: 18.05.2013, 10.00 - 24.00

 

Stručná charakteristika akcie / program:


Plagát k podujatiuAktuálne výstavy

Medzi selankou a drámou. Príbeh zbierky insitného umenia v SNG
12. apríl – 2. jún 2013, Esterházyho palác, 2. poschodie
Kurátorky výstavy: Katarína Čierna, Alexandra Tamásová

Výstava Medzi selankou a drámou má za cieľ vyrozprávať divákom príbeh zbierky insitného umenia v SNG. Kolekcia neprofesionálneho výtvarného prejavu (insitného umenia) je špecifickou druhovou zbierkou, ktorá obsahuje maliarske, sochárske, kresbové a grafické diela. Výstava prezentuje insitu ako integrálnu súčasť vývoja moderného a súčasného umenia. V rámci jednotlivých tematických okruhov výstava predstavuje rôzne polohy neprofesionálneho výtvarného prejavu, ktoré sa pohybujú od ľudového umenia, cez naivné maliarstvo, až po dramatické vízie súvisiace s extrémnymi psychickými stavmi v kontexte s profesionálnou výtvarnou tvorbou.

Viliam Malík 1912 – 2012
19. apríl – 14. júl 2013, Esterházyho palác, 3. Poschodie
Kurátor výstavy: Aurel Hrabušický

Životný a fotografický príbeh Viliama Malíka (1912 – 2012) je mimoriadny a zároveň odráža kľukatý príbeh fotografie v slovenskej spoločnosti 20. storočia. Priekopník modernej fotografie mal prvú autorskú výstavu až ako osemdesiattriročný (1995), no odvtedy sa jeho práce pravidelne prezentujú na výstavách. Výstavno-edičný projekt je prvou retrospektívou fotografickej tvorby Viliama Malíka a prvýkrát sú na nej predstavené aj Malíkove filmové dokumentárne záznamy dobových udalostí 30. a 40. rokov 20. storočia na Slovensku. Zároveň SNG v spolupráci s vydavateľstvom Slovart a o. z. Photoport pripravili publikáciu o tvorbe autora.

Sprievodný program
sobota 18. 5. 2013, 10.00 – 24.00 h

Noc múzeí a galérií v Slovenskej národnej galérii prinesie novinky v ponuke služieb, opäť otvorí Letný pavilón a upriami pozornosť na umelecké zbierky galérie a pripravovanú rekonštrukciu. Ako je dobrým zvykom, prinesie aj zaujímavé workshopy & výklady a celý program uzavrie párty s dobrou hudbou a vídžejingom v Berlinke.

PROGRAM:
10.00 – 24.00 h Otvárame! Ex Libris v SNG
Esterházyho palác
Slovenská národná galéria rozširuje ponuku služieb pre svojich návštevníkov vďaka kníhkupectvu Ex Libris, ktoré v Bratislave fungovalo na rôznych miestach niekoľko rokov, aby sa teraz udomácnilo v Esterházyho paláci. Skúsený kníhkupecký nos prinesie do SNG publikácie o umení a kultúre, ale aj kvalitnú detskú a pôvodnú slovenskú literatúru.
PS: Prídu aj vzácni hostia. Nechajte sa prekvapiť!

10.00 – 24.00 h Letný pavilón #2 / Záhrada
Nádvorie Vodných kasární
Letný pavilón vstupuje do novej sezóny. Tento rok sme vSADILI na bylinky, kvety a zeleninu, pretože hlavnou témou je záhrada, pohoda a oddych v nej. Pozývame vás prísť si k nám grilovať, stretávať sa s kamarátmi či rodinou, oddychovať, hojdať sa v sieti, hrať letné a spoločenské hry.

14.00 – 18.00 h Workshopy pre rodiny s deťmi

Totemy
Vladimír Kompánek sa inšpiroval ľudovými prvkami a vytváral svoje sochy tak, akoby robil totemy alebo akoby na „špáradlo“ napichoval jednotlivé znaky a prevzaté ornamenty. Inšpirovaný/í jeho tvorbou si z polystyrénových odpadových zvyškov vytvoríme totemového bôžika domova – Penáta.

Maliar z povolania
Maľovať sa dá kdekoľvek, akokoľvek a čímkoľvek. Na výstave Medzi selankou a drámou nájdete diela mnohých tvorcov, ktorí na maľovanie použili všetko, čo našli doma alebo vo svojej práci. Aj my si vyskúšame netradičné reliéfne maľovanie pomocou rôznych nemaliarskych nástrojov.

Záhradka
Letný pavilón SNG ožije v lete 2013 ako Záhrada. Odneste si domov aj vy trochu jeho atmosféry a vyrobte si malú prenosnú záhradku, z ktorej vám doma vyrastie prekvapenie.

14.00 – 20.00 h Kurátorske jednohubky
Esterházyho palác, Premostenie, Vodné kasárne
V hlavnej úlohe kurátori Slovenskej národnej galérie a ich zbierky. 20 minút rozprávanie o vybranom diele, vždy v polhodinových intervaloch na rôznych miestach galerijného komplexu. Trochu starého aj nového umenia, maľba, kresba, grafika, fotka, Site-Specific inštalácia aj rodinné striebro. Od prízemia až po strop.

14.00 h Emil Beluš: Národný dom v Banskej Bystrici(projekt k stavbe) – Viera Dlháňová – Premostenie Vodných kasární
Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

14.30 h Estetika miznutia Igora Kalného – Lucia Gregorová – výstavné priestory, 2. poschodie
Kalného tvorba na papieri patrí k najdôležitejším výstupom komornej ateliérovej tvorby. Posúval hranice kresby za kresbu v zdanlivo neproblematickej hre štruktúr vybudovaných jemnými ťahmi farebných pasteliek či tušovej kresby.

15.00 h Čaro Mednyánszkeho detstva – Katarína Beňová – študovňa archívu, 4. posch. Esterházyho paláca
Zlý zdravotný stav malého Mednynaszkého spôsobil, že bol vychovávaný ako „skleníkové dieťa“ v priestoroch kaštieľa v Strážkach, kde viac času trávil v interiéroch a zákutiach tejto unikátnej stavby. Traduje sa, že vedel skôr kresliť ako písať. Práve SNG vlastní jedinečnú kolekciu maliarových detských kresieb z rokov 1860 – 1865...

15.30 h Chodec – Vladimíra Büngerová – Letný pavilón
Socha košického sochára Juraja Bartusza znázorňuje jeho priateľa, maliara Júliusa Jakobyho. Okrem exteriéru SNG v Bratislave ju môžeme stretnúť potulkami po Košiciach. V Bartuszovej tvorbe predstavuje dôležitý medzník aj v súvislosti s archetypom múdreho starca. Dozviete sa viac o vzťahu Jakoby – Bartusz a o ďalších autorových figurálnych realizáciách aj mimo hraníc klasickej sochy.

16.00 h Sochy hlavného oltára Kostola paulínov v Marianke – Katarína Chmelinová – Vodné kasárne, 2. poschodie
O osudoch hlavného oltára z Marianky a tvorbe G. R. Donnera i jeho dielne na našom území.
Miesto stretnutia: Nádvorie, pred vchodom do Vodných kasární

17.00 h Rodinné striebro – Jana Švantnerová – Vodné kasárne, 1. poschodie
Medzi umeleckými dielami z pozostalosti barónky Margity Czóbelovej zo Strážok by si zaiste viaceré zaslúžili označenie „rodinné striebro“. Príbeh toho nášho začal v 18. storočí a pokračuje dodnes. Je veľmi pravdepodobné, že ho doma máte aj Vy.
Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

17.30 h O domácich miláčikoch – Eva S. Kotláriková – Esterházyho palác, 1. poschodie, výstavné priestory
Miniatúra s týmto zvieracím portrétom sa do zbierok Slovenskej národnej galérie dostala spolu s miniatúrnymi portrétmi obyvateľov kaštieľa Strážok zo začiatku 19. storočia. Dozviete sa, aké miesto má v umení zobrazovanie a symbolika zvierat s dôrazom na domácich miláčikov.

18.00 h Prvý medzi prvými. Príbeh zbierky fotografie SNG – Lucia Almášiová – Esterházyho palác, 3. posch., výstavné priestory
Predstavíme úplne prvé fotografické diela prijaté do zbierok SNG a jeho autora, ďalej stručný vývoj zbierky a jej súčasný rozsah a význam v rámci ostatných galérií a múzeí, okrajovo tiež aktuálne aktivity súvisiace s digitalizáciou a verejnou prezentáciou zbierky.

18.30 h Ľudovít Fulla: Dievča bez otca – Katarína Bajcurová – Berlinka, Esterházyho palác
„Jednohubka“ predstaví ilustrácie Ľ. Fullu k nepublikovanému románu jeho manželky Juliany Kláry, ukáže niekoľko podôb milovanej ženy v jeho umení a zároveň poskytne základný „návod“ ako okom rozpoznať pravého Fulllu od nepravého.

19.00 h Odysea jednej žiadosti o Odysea– Petra Hanáková – Premostenie Vodných kasární
Dostať sa za socializmu ku konkrétnej knihe, zvlášť ak išlo o „formalistický“ román zo Západu, nebolo vždy jednoduché. Na vlastnej koži si to vyskúšal Július Koller, keď sa v zlopovestnom roku 1977 pokúsil zohnať si oficiálnou cestou Joyceovho Odyssea (Ulysses). Zložitú byro-trajektóriu svojej (napokon nevybavenej?) žiadosti si svedomite zaarchivoval. Vzniklo akési absurdné leporelo v čistokrvnej tradícii Franza Kafku.
Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

19.30 h Reštaurátorske zákulisie – Petra Hoffstädterová a Dušan Buran – reštaurátorský ateliér, administratívna budova, 5. poschodie
Priamo v reštaurátorskom ateliéri sa dozviete o diele zo 16. storočia od Majstra z Okoličného, o tom, ako sme ho získali a ako ho reštaurujeme.
INFO: z bezpečnostných dôvodov je kapacita obmedzená na 15 osôb. Prihlasovanie: zuzana.palicova@sng.sk
Miesto stretnutia: vrátnica Administratívnej budovy SNG, Riečna 1

20.00 h Alexandra Kusá: Čo bude, keď to konečne bude // alebo?
Berlinka
Prezentácia projektu dlho pripravovanej rekonštrukcie areálu SNG. Premietneme a vysvetlíme architektonický koncept, lokalitný program a to za pomoci tradičných a iných názorných pomôcok – využijeme originálne pracovné modely, vizualizácie, krátku animáciu a projekty. Zatiaľ najkomplexnejšia prednáška o tom, čo bude, keď to konečne bude, pri ktorej je pýtať sa dovolené.

21.00 h Medzi selankou a drámou
2. poschodie Esterházyho paláca
Kurátorky Katarína Čierna a Alexandra Tamásová prezentujú výstavu, ktorá rozpráva príbeh zbierky insitného umenia v nových súvislostiach.

22.00 h Viliam Malík
3. poschodie Esterházyho paláca
Lektorský výklad na výstave jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej fotografie na Slovensku v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia.

22.00 h SNG párty: Planéta 220 + Karaoke Tundra
Berlinka

KARAOKE TUNDRA
Karaoke Tundra je trnavský beatmaker pôvodom z Ukrajiny, ktorého netreba príliš dlho predstavovať, má za sebou množstvo releasov, remixov a kolaborácií. V jeho tvorbe je cítiť nadhľad a humor, nebojí sa hudobných experimentov. Často je označovaný za majstra zvukových miniatúr, jeho diela zriedka presiahnu dĺžku dvoch minút. Na Noci múzeí a galérií však predvedie niekoľkohodinový dj-set.
PLANETA 220
Miša Chmelíčková je grafická dizajnérka, ilustrátorka, VJ-ka a majiteľka značky Planeta 220, pod ktorou prezentuje svoju tvorbu a predáva limitované edície tričiek. VJing robila pre množstvo hudobníkov a DJov, ale pre Karaoke Tundru ešte nie a preto sa môžete tešiť na nové live visuals.

 

Špecifiká akcie:

So vstupenkou, kúpenou v prvej navštívenej inštitúcii, už máte do všetkých múzeí a galérií v Bratislave vstup zadarmo.

 

Vstupné:

2 €

 

Informácie:

Tel.: 02/ 544 320 53, 0903 444 389

E-mail: gabriela.schultzova@sng.sk

Kontaktná osoba: Gabriela Schultzová

Web: www.sng.sk

 

Informácie o múzeu/galérii na Muzeum.SK

 

««« Návrat na hlavnú stranu